Najlepsze odmiany malin – jaką wybrać?

Maliny to jedne z najpopularniejszych krzewów owocowych, które Polacy kupują do swoich ogrodów. Podczas zakupów mamy ogromny wybór odmian: maliny czerwone, żółte, oraz czarne kuszą kolorowymi etykietami z dorodnymi owocami. Jakie maliny są najlepsze i które polecam?

Maliny są tak popularne w ogrodach ze względu na ich szerokie zastosowanie w kuchni. Według mnie najlepiej smakują zerwane prosto z krzaka, ale są też wspaniałym dodatkiem do deserów, lodów, jogurtów. Gospodynie domowe robią z nich przepyszne dżemy i konfitury oraz syropy i soki, które możemy dodawać do herbaty.

Uprawa malin nie jest trudna. Połowa sukcesu to zapewnienie malinom jak najlepszych warunków, czyli przede wszystkim  słonecznego i osłoniętego od wiatru miejsca. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, o kwaśnym odczynie. Maliny słabo rosną w ziemi ciężkiej i gliniastej, ale także w piaszczystej. Preferują glebę stale wilgotną, dlatego latem pamiętajmy o ich systematycznym podlewaniu. Bardzo ważne jest też nawożenie. Stosujmy nawozy mineralne bogate w azot, magnes, fosfor i potas. Dwa razy w roku możemy również użyć siarczanu amonu, który dodatkowo zakwasi glebę. Aby maliny obficie owocowały należy je co roku przycinać. Maliny letnie tniemy latem zaraz po owocowaniu, przycinając przy ziemi pędy, które owocowały. Maliny jesienne przycinamy również tuż przy ziemi jesienią lub wiosną i wszystkie pędy.W mroźne zimy maliny mogą przemarzać, zwłaszcza odmiany wrażliwe na mróz, dlatego należy je kopczykować lub wybierać odmiany odporne na niskie temperatury.

Maliny owocujące na pędach jednorocznych (powtarzające owocowanie) – maliny jesienne

Owoce zbieramy od połowy sierpnia aż do przymrozków. Jesienią lub wiosną przycinamy wszystkie pędy przy ziemi.

Malina Polka

Jedna z najpopularniejszych odmian. Ma ogromne, bardzo aromatyczne i niezwykle smaczne owoce, dzięki czemu ma takie powodzenie wśród właścicieli ogrodów. Jest bardzo łatwa w uprawie, gdyż nie atakują ją choroby grzybowe i szkodniki. Nie wymaga żadnych podpór. Po zebraniu owoców należy ściąć nisko wszystkie pędy. Owoce zbieramy od początku sierpnia aż do przymrozków. 

Malina Polana

Bardzo popularna i jedna z najstarszych polskich odmian. Wytwarza dużo niewysokich pędów, które nie pokładają się, dlatego nie musimy stosować podpór. Owoce są bardzo smaczne, intensywnie czerwone, średnie lub duże. Owoce zbieramy od połowy sierpnia aż do przymrozków.

Malina Polesie

Odmiana odporna na choroby grzybowe. Ma bardzo słodkie, ciemnoczerwone owoce. Owocuje od końca lipca do początku października.

Malina Poranna Rosa

Odmiana oryginalna ze względu na kolor owoców, który jest żółty lub pomarańczowy. Jest chętnie sadzona ze względów dekoracyjnych. Ma smaczne owoce, które zbieramy późno, bo na początku września.

  

Maliny owocujące na pędach dwuletnich – maliny letnie.

W zależności od odmiany, owoce zbieramy od czerwca do lipca. Zaraz po owocowaniu przycinamy przy ziemi owocujące w tym roku pędy.

Malina Bristol

Odmiana o czarnych owocach, które pojawiają się już na początku lipca. Właśnie ze względu na oryginalne i dekoracyjne owoce, odmiana ta stała się bardzo popularna w ogrodach przydomowych i na działkach. Owoce najlepiej nadają się do jedzenie prosto z krzaka, ale używane są też chętnie do dekoracji deserów. Wymaga  wysokich podpór, gdyż jej pędy potrafią urosnąć do ponad 4 metrów. Owocuje w drugiej połowie lipca. Jest odporna na gnicie owoców.

Malina Laszka

Jedna z najwcześniej owocujących malin. Omszone i smaczne owoce pojawiają się już na początku czerwca i są bardzo duże i podłużne. Owocuje obficie. Odmiana ta charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem. Wymaga podpór. Łatwa w uprawie, gdyż jest mrozoodporna oraz odporna na choroby grzybowe, gnicie owoców i zamieranie pędów. Owocuje w pierwszej połowie czerwca.

Malina Sokolica

Odmiana deserowa, której smaczne owoce pojawiają się wcześnie. Owocuje w połowie czerwca. Jest stosunkowo odporna na choroby grzybowe, zamieranie pędów i gnicie owoców. Jest mało podatna na przemarzanie

Malina Tulameen

Odmiana o bardzo smacznych owocach, które najlepiej nadają się do spożycia prosto z krzaka. Owocuje obficie, a owoce są podłużne i błyszczące. Niestety jest wrażliwa na mróz, dlatego zimą należy ją kopczykować. Poleca się ją uprawiać pod osłonami. Jest wrażliwa na ataki chorób grzybowych, zwłaszcza szarą pleśń. Owocuje w lipcu.

Malina Veten

Ciemno czerwona malina o bardzo soczystych i aromatycznych owocach. Sok z tej odmiany ma bardzo intensywny, ciemny kolor. Pokrój rozłożysty, nie wymaga podpór. Owocuje w lipcu. Jest odporna na gnicie i zamieranie pędów.

Malina Fallgold

Żółta malina o słodkich owocach. Bardzo obficie owocuje dwa razy w sezonie. Jest to odmiana o jednych z najsłodszy owoców.

 

One thought on “Najlepsze odmiany malin – jaką wybrać?

  • 11 maja at 10:01
    Permalink

    Dopiero teraz zdaje sobie sprawę jakie mam braki w ogrodniczej edukacji…do tej pory myślałem że istnieje tylko jedna odmiana 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *