Kiedy i jak przycinać glicynię (wisterię)?

Przycinanie glicynii, znanej też jako wisteria jest czynnością, bez której nie możemy liczyć na obfite kwitnienie. Cięcie jest absolutnie konieczne, gdyż tylko wtedy pnącze zakwitnie. Kiedy przycinać? Jak przycinać?

Glicynia, nazywana też wisterią to jedno z najpiękniejszych pnączy, które przykuwa uwagę każdego miłośnika roślin dzięki swoim okazałym groniastym kwiatostanom sięgającym nawet do 50 cm, pojawiających się w maju i czerwcu. Dzięki temu każdy potrafi się w niej zakochać i chce mieć ją w swoim ogrodzie. Problemem jest to, że nie wszyscy są świadomi jej pielęgnacji, co może skutkować brakiem kwitnienia.

Na kwiaty trzeba czasem czekać bardzo długo, w zależności od tego czy nasza glicynia była rozmnażana generatywnie (czyli z siewu) lub wegetatywnie (szczepiona na podkładce). Nawet do 10 lat trzeba odczekać by zakwitła roślina z nasienia, a do 3-5 lat szczepiona.

Ja również uległem jej pięknu i posadziłem ją w swoim ogrodzie dobre 5 lat temu. Podobno był to okaz z siewu, ale dzięki systematycznemu przycinaniu zakwitł już po 3 latach (przy czym pierwszej zimy prawie całkowicie przemarzł). Rośnie ona u  mnie przy betonowym słupie elektrycznym (elektrycy jak na razie wyrozumiali) który się spełnia jako solidna podpora. Z tego powodu muszę dbać o to by roślina nie utrudniała elektrykowi wejścia na słup. Poprzez cięcie staram się ją prowadzić tak by nie stwarzała problemu. Bardzo jej to sprzyja bo jak nie wszyscy wiedzą glicynia wręcz domaga się cięcia.

Kiedy i jak ciąć?

Odpowiednie cięcie to podstawowy zabieg dobrej pielęgnacji tej rośliny, który potrafi skrócić okres oczekiwania na kwitnienie nowo posadzonej rośliny nawet do 2 lat. Bez żadnego cięcia nasze pnącze nie będzie kwitło wcale lub bardzo słabo i to tylko wysoko na nowych pędach. Stosujemy dwa cięcia w ciągu sezonu.

Cięcie letnie

Najważniejsze jest cięcie  letnie, które przypada  na na koniec lipca, gdy roślina przekwitnie i wytworzy tegoroczne przyrosty. Wtedy tniemy mocniej, a wręcz drastyczne. Młode pędy przycinamy  nad 4-5 pąkiem, czyli zostawiając ok. 20 centymetrów pędu. Dzięki takiemu zbiegowi roślina zostanie pobudzona do wytwarzania pąków kwiatowych na przyszły sezon, które zawiązują się już jesienią.

Cięcie wiosenne

Przełom marca i kwietnia to pora cięcia sanitarnego. Przemarznięte, suche i zbyt słabe pędy tniemy nad ostatnim nabrzmiałym pąkiem. Ważne by nie wyciąć pąków kwiatowych które są owłosione i większe od smukłych i brązowych pąków liściowych. Usuwamy również pędy nadłamane oraz te które przeszkadzają w funkcjonowaniu ogrodu. Możemy również skrócić o połowę pędy, które przycięliśmy latem.

Z lewej strony pnącze przed cięciem, z prawej po cięciu głównym

Uwaga na niskie temperatury!

Nie jest to roślina ciężka w uprawie, ale najtrudniej przetrwać pierwsze 3 lata w ciągu których jest mniej odporna na minusowe temperatury. Gdy nam się to uda okrywanie na zimę staje się zbędne nawet na wschodzie Polski. Ważne tylko by miała zapewnione odpowiednie stanowisko (słoneczne i osłonięte od wiatru), wystarczającą podporę i odpowiednie cięcie w ciągu sezonu, a z czasem odwdzięczy się nam pięknymi kwiatami. Nie ma lepszego uczucia dla ogrodnika, niż to gdy po latach pielęgnacji roślina zakwitnie. Tego Wam życzę w tym sezonie.

Co zrobić jeśli wisteria nie kwitnie?

Jeśli po kilku latach glicynia nie zakwitnie należy przeciąć jej korzenie. Robimy to w marcu wbijając szpadel jak najgłębiej w ziemię dookoła rośliny w promieniu 40 cm od głównego pędu przy roślinach do 5 lat, a przy roślinach starszych coraz dalej (1 metr – roślina 10 letnia). Pnącze powinno zakwitnąć na następny rok.

Krystian Lendas

  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *