Kiedy przesadzać rośliny domowe? Wczesną wiosną!

Rośliny domowe najlepiej przesadzać w marcu, zanim jeszcze na dobre wybudzą się po zimie. Dlaczego przesadzanie jest tak ważne i jak się do tego zabrać?

Zaczął się marzec, w ogrodzie nie ma jeszcze wielu prac, więc możemy się zająć roślinami domowymi. Co roku powinniśmy zrobić przegląd wszystkich roślin i zobaczyć czy powinniśmy je przesadzić do większych doniczek, bądź wymienić ziemię. Ja już jestem po wiosennym przesadzaniu i teraz moje rośliny mają odpowiednie warunki. Po co to robimy? Rośliny, które mają za ciasno w doniczce, są bardziej podatne na choroby grzybowe i ataki szkodników, korzenie mają ciasno, duszą się i przez to roślina nie wygląda zbyt okazale. Ziemia w doniczce staje się jałowa, zbita, ma mało składników pokarmowych i przepuszcza za mało powietrza do korzeni. Jest jeszcze jeden powód: roślina w za małej doniczce może się przewrócić i złamać. Nie wiele osób o tym pamięta, a gdy tego nie dopilnujemy to w kilka sekund możemy pożegnać się z rośliną.

Najlepszą porą na przesadzanie jest przedwiośnie, czyli początek marca, kiedy rośliny jeszcze nie wybudziły się z zimowego snu. Można też to zrobić później, ale dobrze by było gdybyśmy się wyrobili przed połową czerwca. W razie potrzeby możemy przesadzać rośliny przez cały rok, ale wtedy musimy na nie bardzo uważać, gdyż korzenie się słabo regenerują, mogą podgnić, złapać chorobę grzybową.

Najgorszą porą na przesadzanie jest zima, ale też zdarzyło mi się przesadzać rośliny domowe w grudniu, gdyż sytuacja tego wymagała. Nie przesadzamy roślin kwitnących, więc gdy w marcu kwitną jeszcze, np. azalie to czekamy do przekwitnięcia.

Nie wszystkie rośliny wymagają przesadzania co roku. Młodym powinniśmy zmieniać doniczkę każdej wiosny, kilkuletnim co 2- 3 lata, a starsze rośliny mogą rosnąć  w tej samej dużej donicy, natomiast wymieniamy im wierzchnią warstwę ziemi. Nie przesadzamy do dużo większej doniczki, powinna mieć większą średnicę o 2 – 3 centymetry (tzw. o numer większa). Pamiętajmy żeby doniczka miała otwór. Możemy wybrać ładną doniczkę z otworem i postawić pod nią podstawkę lub najzwyklejszą, plastikową doniczkę z otworami, którą umieścimy w ozdobnej osłonce bez dziur.

Podczas przesadzania powinniśmy wymienić jak największą ilość ziemi, ale tak by nie uszkodzić wielu korzeni. Najlepiej kupić uniwersalne podłoże do roślin domowych, które jest idealne do większości roślin. Oczywiście niektóre wymagają specjalnego potraktowania. Kaktusy preferują ziemię z dużą ilością żwiru, azalie są kwasolubne, a storczyki rosną w mieszance kory, ziemi, włókna kokosowego. Zanim nasypiemy ziemię do doniczki, możemy wsypać na dno kilkucentymetrową warstwę żwirku lub keramzytu. Zapewnimy w ten sposób lepsze odprowadzenie nadmiaru wody i korzenie nie będą narażone na gnicie. Ziemie nasypujemy do poziomu 1 – 2 centymetrów poniżej krawędzi doniczki. Na wierzch można wysypać żwirek lub keramzyt dzięki czemu na powierzchni nie będą tworzyły się osady wapienne i pleśń (Jak pozbyć się białego osadu z doniczki).

Na koniec wspomnę o metodzie uprawy, którą zastosowałem już w przypadku moich skrzydłokwiatów. To hydroponika, czyli uprawa bez ziemi. Zwykłe podłoże zastępujemy specjalną mieszanką, w której rośliny otrzymują odpowiednią ilość wody, składników pokarmowych, rzadziej atakują je szkodniki i choroby grzybowe. To idealna metoda uprawy roślin dla alergików. Warto spróbować. Hydroponika – uprawa roślin bez ziemi.

No to teraz zróbcie przegląd roślin domowych i sprawdźcie, które wymagają przesadzenia w tym roku.

4 thoughts on “Kiedy przesadzać rośliny domowe? Wczesną wiosną!

 • 12 czerwca at 18:47
  Permalink

  Zanim wybudza sie po zimie? A skad rosliny domowe maja wiedziec jaka jest pora roku skoro w domach utrzymujemy stala temperature ok 21 stopni?

  Reply
  • 6 kwietnia at 23:25
   Permalink

   Poznają to po tym, że dzień się wydłuża i mają więcej światła.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *