Kwiaty jednoroczne wysiewane wprost do gruntu

Nasiona kwiatów ogrodowych wprost do gruntu? Pewnie, że tak. Nie każdy lubi wysiewać kwiaty jednoroczne, gdyż jest to pracochłonne. Trzeba robić rozsady, trzymać na parapecie doniczki z siewkami, pikować, podlewać, pilnować. Są jednak kwiaty jednoroczne, które możemy wysiać wprost do gruntu.

Jedne wysiewamy wczesną wiosną, inne są wrażliwe na mróz i trzeba poczekać do końca maja. Niewielki lub ogromne, silnie pachnące, jadalne. Do wyboru mamy wiele gatunków. Oto te, które lubię najbardziej. Więcej o przygotoaniu rozsad kwiatowych w domu: Sianie kwiatów jednorocznych.

Nagietek lekarski

Roślina, która kwitnie aż do późnej jesieni. Aby mieć kwiaty przez cały rok, wysiewamy partiami do gruntu od marca do czerwca. Nagietki powtarzają kwitnienie, dlatego po przekwitnieniu należy uciąć kwiat, a niedługo zobaczymy kolejny.

Groszek pachnący

Bardzo popularne w Polsce pnącze jednoroczne, które ja również miałem kiedyś w swoim ogrodzie. Mimo małych delikatnych kwiatów jest bardzo często sadzony w ogrodach ze względu na wspaniały zapach. Ma różowe, białe, fioletowe, niebieskie kwiaty. Kwitnie przez 2 miesiące, dlatego najlepiej wysiewać co kilka tygodni przez całe lato. Pierwszy raz wysiewamy do gruntu na początku kwietnia.

Ślazówka

Roślina osiągająca nawet do 1 metra wysokości. Kwitnie całe lato na różowo, biało lub fioletowo. Kwitnie mniej obficie, jeśli będziemy ją nawozić. Wysiewamy do gruntu w marcu, kwietniu.

Maciejka

Właściwie lewkonia dwurożna  to moja ulubiona roślina jednoroczna. Ma niezwykle silny zapach, który obok zapachu wiciokrzewu odmiany ‚Graham Thomas’ jest tym, który podoba mi się najbardziej. Ma małe, niepozorne, fioletowe kwiatki. Maciejka kwitnie najwyżej 2 tygodnie i nie powtarza kwitnienia, ale można ją wysiewać całą wiosnę i lato, dlatego jeśli chcemy mieć stale pachnący taras lub balkon to polecam wysiewanie jej w dwóch miejscach na zmianę co kilka tygodni. Pierwszy wysiew do gruntu w kwietniu.

Smagliczka nadmorska

Niewielka, kilkunasto-centymetrowa roślina, o niewielkich kwiatach. Ma silny miodowy zapach, dlatego polecam ją każdemu. Wysiewamy do gruntu w kwietniu. Kwiaty utrzymują się przez 6 tygodni, ale powtarza kwitnienie, dlatego po przekwitnieniu obcinamy kwiaty.

Słonecznik zwyczajny

Tego pana chyba nikomu nie trzeba powtarzać. Jest to przede wszystkim król ogródków działkowych. Dorasta nawet do 3 metrów wysokości, a jego kwiat ma kilkadziesiąt centymetrów średnicy. Wysiewamy do gruntu od kwietnia do początku maja. Zakwitnie po ok. 3 miesiącach od siewu.

Aksamitka

Tej rośliny również nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż chyba każdy miał kiedyś aksamitkę w swoim ogrodzie. Ja nazywam je „śmierdziuchy”, gdyż zapach jakoś nie bardzo mi odpowiada 🙂 Kwitnie nieprzerwanie całe lato, a nawet jesienią, ma duże pomarańczowe i żółte kwiaty. Niestety jest przysmakiem ślimaków, dlatego trzeba na nią uważać. Zobacz: Sposoby walki z ślimakami. Wysiewamy do gruntu pod koniec maja.

Cynia

Ma kwiaty w wielu kolorach: czerwonym, różowym, żółtym, pomarańczowym. Zakwita 3 miesiące po wysiewie i kwitnie od lipca do października. Wysiewamy do gruntu pod koniec maja, gdyż jest wrażliwa na przymrozki.

Nasturcja większa

Ma czerwone, pomarańczowe, żółte, a nawet brązowe kwiaty. Osiąga wysokość do 30 cm. Powinna rosnąć na stanowisku słonecznym, ma niewielkie wymagania glebowe. Wysiewamy do gruntu pod koniec kwietnia.

Chaber bławatek

Widzimy go często na łąkach, ale warto go zaprosić do swojego ogrodu ze względu na piękny błękitny kolor. Kwitnie od lipca do września, a wysiewamy go do gruntu w kwietniu.

Godecja wielkokwiatowa

Nazywana jest również azalią letnią ze względu na podobieństwo kwiatów. Jest wrażliwa na deszczową pogodę, która skraca kwitnienie. Kwitnie od czerwca do września. Wysiewamy do gruntu w połowie kwietnia.

Inne rośliny, które można wysiewać wprost do gruntu: kosmos, złocień trójbarwny, nemezja, portulaka wielkokwiatowa, maczek kalifornijski, mak polny, dimoforteka, szarłat, szałwia trójbarwna, tytoń ozdobny, wilec purpurowy, fasola ozdobna, powój trójbarwny, czarnuszka damasceńska, ostróżka letnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *