Bonsai – tajniki sztuki – część 2

Skąd wziąć roślinę na bonsai? Jak ją wybrać? Lepiej będzie uprawiać  bonsai z sadzonki czy z  nasion? W tym artykule odpowiem na te oraz kilka innych pytań.

Z poprzedniego artykułu mogliście się dowiedzieć, jak zacząć przygodę z bonsai oraz poznać trochę historii. Dla przypomnienia: Bonsai – tajniki sztuki – część 1

Metody rozmnażania drzew bądź krzewów na bonsai przez siew, sadzonkowanie lub szczepienie są identyczne jak rozmnażanie drzew i krzewów w szkółkach.

Wyróżnia się kilka metod pozyskiwania roślin. Bonsai z nasion ma jedną podstawową wadę dla osób zaczynających swoją przygodę z bonsai. Dlaczego? Otóż, dopiero po kilku latach roślina osiąga rozmiary umożliwiające rozpoczęcie zabiegów pielęgnacyjnych. A więc skąd wziąć sadzonkę? Idealną sadzonkę można znaleźć wszędzie! Wystarczy się rozejrzeć. Idealnymi miejscami do naszych poszukiwań będą m.in. miejskie nieużytki, przydroża, pastwiska, obrzeża lasów. Nie można zapomnieć o uzyskaniu ewentualnej zgody właściciela terenu na wykopanie rośliny. Trzeba również pamiętać o odpowiednim terminie wykopania rośliny- wczesna wiosna bądź późne lato/wczesna jesień.  Jednakże najprostszym sposobem jest podróż do najbliższej szkółki. Uprawa takiej rośliny przysporzy nam najmniej kłopotów, między innymi dlatego, że system korzeniowy rośliny jest zwarty.

Na początek  hodowli  najlepsze są drzewa szybko rosnące i łatwe do uprawy. Roślinami liściastymi spełniającymi te wymagania są m.in. irgi, ogniki, berberysy, oliwki, granaty; iglastymi natomiast: jałowce i cyprysiki.

„Irgowe” bonsai. Niesamowite, prawda?
Czy przypuszczaliście, że można zrobić coś tak niezwykłego z berberysów?
Iglaste bonsai z cyprysików.

Nasuwa się jednak pytanie, po co nam szybko rosnące drzewko na początek? Otóż nie zapominajmy, że sztuka bonsai polega na ograniczaniu a nie hamowaniu wzrostu rośliny, a dzięki wyżej wymienionym gatunkom możemy się dużo i szybko nauczyć.

Sosny oraz świerki są trudniejsze do formowania.

Wiemy już gdzie, możemy znaleźć swoją roślinę na bonsai, ale na co musimy zwrócić uwagę wybierając takie drzewko/krzew? Roślina, którą chcemy uprawiać jako bonsai MUSI:

  1. Być zdrowa, nie może mieć  uszkodzeń mechanicznych oraz spowodowanych przez agrofagi.
  2. Posiadać na pędzie głównym bardzo nisko rozgałęzienia boczne.
  3. Posiadać rozgałęzienia dalszych rzędów na wierzchołkach i na całej długości pędów bocznych.
  4. Korzenić się poziomo, promieniście od nasady.
  5. Mieć pień zwężający się stopniowo do korony, nie powinno się wybierać roślin z pniami z przewężeniami.

O podstawach formowania oraz stylach bonsai w następnym artykule.

Autorka: Beata Rutkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *