Astry jesienne – marcinki w ogrodzie

Astry to rośliny, które kwitną wiosną, latem, a także jesienią. Właśnie ta ostatnia grupa jest najliczniejsza. Nazywane potocznie marcinkami astry zdobyły uznanie ogrodników ze względu na bujne kwitnienie i bogactwo kolorów.

 

Astry jesienne kwitną od sierpnia aż do pierwszych przymrozków. W zależności od odmiany, występują okazy niskie i wysoki (od 20cm. do prawie 2 metrów). Te pierwsze nadają się nie tylko na rabaty, ale również do donic, tworząc niezwykłe jesienne kompozycje. Ze względu na porę kwitnienia są to obok chryzantem jedne z najpopularniejszych kwiatów zdobiących groby w listopadzie. Niskie odmiany można sadzić jako obwódki rabat,wyższe są jesienią wspaniałym tłem dla niższych roślin.

Preferują stanowiska słoneczne, w których najlepiej kwitną. Rosną dobrze w każde glebie. Marcinki nie lubią suszy, dlatego należy je często podlewać nawet jesienią. O tym, że gleba jest zbyt sucha świadczy opadanie dolnych liści.

 

Raz na kilka lat astry trzeba odmładzać. W przeciwnym razie będą mniej obficie kwitły. Wiosną wykopujemy je z ziemi, oddzielamy młode kłącza i sadzimy w nowe miejsce.

Marcinki w czasie niedoboru wody często zrzucają dolne liście, dlatego warto przed nimi posadzić niższe rośliny, które zasłonią mało atrakcyjne, gołe łodygi.

 

Największą popularnością cieszą się astry wielkokwiatowe, ale te o drobnych kwiatach wyglądają również wspaniale. Najczęściej sadzimy w ogrodach odmiany nowoangielskie, nowobelgijskie i krzaczaste oraz astry chińskie, które są roślinami jednorocznymi.

Niestety astry często atakuje mączniak prawdziwy. Jeśli zobaczymy biały nalot na liściach, należy wyciąć porażone pędy i spalić, a następnie opryskać roślinę jednym z preparatów: Topsin, Score, Dithane, Folpan, Amistar, Tiotar (przeczytaj więcej).

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *