Choinka w donicy, czy cięta?

Decydując się na zakup choinki żywej a nie sztucznej stajemy przed dokonaniem kolejnego wyboru: drzewko cięte czy w doniczce? Jeśli zdecydujemy się na doniczkową musimy pamiętać o kilku zasadach.Choinki w doniczce tej samej wielkości co cięte są dużo droższe, ale właściwie pielęgnowane mogą w czasie kolejnych świąt znowu powrócić do domu. Możemy ją również posadzić do ogrodu, gdzie będzie cieszyła nasze oczy przez kolejne lata.

Jeśli mamy zamiar ją jeszcze wykorzystać po świętach to absolutnie nie kupujemy choinek od sezonowych sprzedawców. Takie choinki nie mają szans na przeżycie, gdyż rosły w gruncie i ich korzenie bardzo zredukowano aby zmieściły się do donicy. Kupujemy tylko choinki uprawiane od początku w donicach. Jak je poznać? Należy spróbować wyjąć ją z donicy. Jeśli bryła wychodzi ciężko, ziemia jest czarno brązowa, żyzna, bryła się nie rozlatuje, a po wyjęciu z donicy zobaczymy tysiące malutkich korzeni oplatających bryłę to jest to choinka uprawiana w donicy i taką kupujemy. Jeśli bryła wyjdzie bez problemu, wysypie się dużo nieurodzajne,j ciemno szarej ziemi i zobaczymy kilka grubych korzeni to jest to choinka uprawiana w gruncie i jej nie kupujemy.

Choinkę w donicy należy kupić ok. tydzień przed świętami. Nie wstawiamy jej od razu do ciepłego pomieszczenia, gdyż może doznać szoku termicznego. Idealnym miejscem będzie nieogrzewany garaż, chłodna piwnica lub po prostu postawmy ją przy ścianie domu i owińmy agrowłókniną.

Pamiętajmy, aby drzewko nie stało blisko kaloryfera lub kominka. Idealna temperatura dla choinki w domu to ok. 20°C.  Podlewamy ją najwyżej raz. Nie może mieć zbyt wiele wody, bo pomyśli że to wiosna i zacznie wypuszczać młode przyrosty. UWAGA! Choinki w doniczce nie trzymamy zbyt długo w domu. Kilka dni po nowym roku należy z powrotem wystawić ją na dwór. Gdy temperatura za oknem jest bardzo niska postępujemy tak jak poprzednio. Na kilka dni stawiamy przy ścianie i okrywamy agrowłókniną lub wstawiamy do garażu, czy też piwnicy. Potem wystawiamy ją na balkon lub do ogrodu. Na wiosnę sadzimy do gruntu lub zostawiamy w donicy.

Potrzebujesz pięknej choinki? Ogrodnik Tomek przywiezie ją do Ciebie, oprawi a nawet udekoruje – zobacz!

Autor: Tomasz Dominik Kok

Przeczytaj również:

One thought on “Choinka w donicy, czy cięta?

  • 13 grudnia at 13:42
    Permalink

    Dzieki bardzo przydatny artykuł.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *