Jodła czy świerk? A może inna choinka na święta?

Świerk, czy jodła? Co roku zadajemy sobie to pytanie wybierając się po choinkę świąteczną. Wszyscy wiedzą, że jodła nie gubi igieł tak jak świerk, ale za to świerk ma przepiękny zapach.  Co więc wybrać? A może zdecydować się na inne drzewko?

1. Świerk pospolity

Jest najbardziej popularny bo jego cena jest bardzo przystępna. Ma cienkie i rzadkie gałązki oraz ciemniejszy kolor w porównaniu z jodłą. Bardzo szybko opadają mu igły, więc taka choinka postoi w domu najwyżej 1,5 tygodnia. Rekompensuje to wspaniały zapach.

2. Jodła kaukaska

Jest to najładniejsze drzewko nadające się na choinkę świąteczną. Ma grube mięsiste gałęzie i jest gęsta. Ma bardzo ładny pokrój, nie gubi igieł, ale za to nie pachnie. Jest dużo droższa niż świerk. Ja co roku u siebie w domu mam właśnie jodłę i polecam ją również klientom.

3. Świerk kłujący (świerk srebrny)

Obsypuje się mniej niż świerk pospolity ale pachnie mniej intensywnie. Ma podobnie jak jodła grube mięsiste gałęzie i jest gęsty. W zależności od odmiany może mieć kolor ciemnozielony, lub wpadający niebieski. Nie jest zazwyczaj dostępny w przydrożnych punktach, ale na pewno go dostaniemy w każdej szkółce zajmującej się produkcją drzewek bożonarodzeniowych.

4. Sosna

To nietypowa roślina na świąteczną choinkę. Ma długie igły, grube gałęzie i pięknie pachnie. Ma kształt nie tak stożkowy jak świerk i jodła. Nie jest gęsta, dlatego ładnie na niej wyglądają duże bombki, których jest niewiele.

5. Świerk biały ‚Conica’

Niewielkie drzewko, które może posłużyć za dość oryginalną choinkę. Jest bardzo gęste i nie zawiesimy na nim bombek. Najładniej wygląda z samymi lampkami lub kokardkami.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Potrzebujesz pięknej choinki? Ogrodnik Tomek przywiezie ją do Ciebie, oprawi a nawet udekoruje – zobacz!

Przeczytaj również:

 

2 thoughts on “Jodła czy świerk? A może inna choinka na święta?

  • 29 listopada at 13:10
   Permalink

   Najlepiej bezpośrednio w szkółce,gdyż tam wiemy kiedy zostało ścięte drzewko. Nie polecam kupowania w punktach przy drogach, gdyż sprzedawane tam choinki są ścinane nawet w połowie listopada. Taka choinka może szybko stracić igły. Ja dla swoich klientów zawsze kupuję w jednej z podwarszawskich szkółek i często drzewko jest ścinane przy mnie.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *