Bukszpan usycha? Zwalczamy ćmę bukszpanową – skuteczne opryski, pułapki feromonowe.
Zjedzone liście bukszpanu to coraz częstszy widok w naszych ogrodach. Jeśli Wasze bukszpany zaczęły umierać to prawdopodobnie zaatakowała je ćma bukszpanowa. Czym jest ten szkodnik i jak się go skutecznie pozbyć?
Ćma bukszpanowa przywędrowała z Azji do Europy w 2007 roku, czyli nie tak dawno. Znalazła tu doskonałe środowisko do życia, ze względu na brak naturalnych wrogów oraz duże ilości pokarmu. Bukszpan jest tak popularną rośliną, że chyba każdy ma go w ogrodzie. Już od wieków był sadzony w ogrodach przypałacowych, gdzie tworzono z niego ozdobne wzory, żywopłoty, figury geometryczne i inne formy. Nic więc dziwnego, że ćma bukszpanowa poczuła się u nas jak w domu.
Jak rozpoznać atak ćmy bukszpanowej?
Jeśli na waszych bukszpanach zaczynają pojawiać się żółte liście to pierwszy sygnał, że roślinę mogła zaatakować ćma bukszpanowa. Larwy są zielone, początkowo niewielkie i bardzo żarłoczne. Mogą osiągnąć nawet 4 cm długości. Są w kolorze liści bukszpanu, więc trudno je wypatrzyć, ale przy odrobinie cierpliwości można je dostrzec. Zjadają one środek liścia zostawiając niewielką, cienką jak nić obwódkę, która szybko staje się żółta. Wewnątrz rośliny pojawia się biała przędza, a w niej czarne odchody. Dorosła postać to niewielki motyl w kolorze szaro brązowym. Nie jest niebezpieczny dla roślin. Szkodnikami są jedynie larwy.
Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej?
1. Pułapka feromonowa
Wygląda na to, że obecnie najskuteczniejszą metodą i w dodatku ekologiczną jest stosowanie pułapek feromonowych. Zwabiają one latające samce nie pozwalając się szkodnikowi rozmnażać. W ogrodzie należy stosować pułapkę od maja do listopada. Jedna pułapka wystarcz na 180 m2. Jeśli natomiast w ogrodzie występuje inwazja ćmy bukszpanowej to zaleca się jej interwencyjne zastosowanie w ilości jedna pułapka na 30 m2. Do kupienia w SKLEPIE.
Pułapka feromonowa
Zawarty w pułapce feromon płciowy, zostaje uwolniony do otocznia, silnie oddziaływając na samca ćmy bukszpanowej, który zostaje złapany.
2. Oprysk środkiem owadobójczym
Walka z tym szkodnikiem nie jest łatwa, ponieważ nie ma u nas naturalnego wroga, jakim w Azji są żywiące się nią szerszenie. Ze szkodnikiem musimy walczyć od niedawna i wygląda na to, że nie ma jeszcze w 100% skutecznej metody zwalczania, jednak niektóre znacznie ograniczają występowanie ćmy. Od kilku lat walczę z ćmą bukszpanową w ogrodach, którymi się zajmuję. Zauważyłem, że pomagają opryski środkami owadobójczymi, ale jedynie wtedy, gdy są wykonywane często i regularnie, nawet co tydzień. Wtedy niszczone są wszystkie stadia rozwoju ćmy. Dobrze sprawdza się Mospilan 20 SP do kupienia w SKLEPIE.
Mospilan 20 SP
Środek owadobójczy o działaniu kontaktowym i żołądkowym, który na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie.
3. Oprysk środkiem biobójczym
Inną metodą jest zastosowanie środka Lepinox Plus, który zawiera naturalnie występującą na roślinach oraz w glebie bakterię Bacillus thuringiensis. Bakterie te wytwarzają krystaliczne białka, które aktywowane są w przewodzie pokarmowym gąsienic. Zainfekowane gąsienice zaraz po spożyciu bakterii przestają żerować i giną w ciągu trzech dni. Z czasem kurczą się i czarnieją. Jest to środek dla profesjonalistów i sprzedawany jest jedynie w opakowaniach 1 kg. Czasem na Allegro można znaleźć mniejsze ilości porcjowane przez sprzedawców.
4. Ręczne zbieranie
Należy stale obserwować bukszpany i działać, gdy zauważymy atak. Bardzo skuteczne, ale czasochłonne jest ręczne zbieranie larw (gąsienic). Jak już wspomniałem, mają zielony kolor i trudno je dostrzec, jednak warto poświęcić trochę czasu, zwłaszcza jeżeli bukszpanów w ogrodzie jest niewiele. Dobrym sposobem jest strząsanie larw na rozłożoną pod krzewem folię. Takie otrząsanie bukszpanów polecam przeprowadzać jak najczęściej i bardzo dokładnie. Złapane szkodniki najlepiej od razu rozgnieść.
Czy bukszpan odbije?
Pamiętajcie, że nawet bardzo uszkodzone rośliny potrafią odbić, więc po pozbyciu się ćmy bukszpanowej warto im dać szansę. Poczekajcie kilka tygodni, regularnie podlewajcie i nawoźcie. Nawet zupełnie zjedzone bukszpany potrafią wypuścić nowe liście. Jeśli po tym czasie roślina nadal będzie wyglądała jak uschnięta to należy ją usunąć.