Jak podlewać storczyki? – 12. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

Podlewanie storczyków to najważniejsza czynność związana z pielęgnacją tych roślin, gdyż różni się od podlewania innych roślin doniczkowych. Źle podlewany storczyk, po kilku tygodniach może się nadawać tylko do wyrzucenia. Podlewanie nie jest trudne, wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach. Jak podlewać storczyki? Dowiecie się tego z poradnika „Niech żyje ogród”.

Jak podlewać storczyki w doniczce?

Większość storczyków lepiej znosi niedobór wody niż jej nadmiar. Przy storczykach rosnących w doniczkach sprawa jest prosta. Po pierwsze musimy przygotować odpowiednią mieszankę. Do wody dodajemy nawóz zawierający kompozycję makro i mikroskładników niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. Nawożenie storczyków możemy stosować często, nawet przy każdym podlewaniu. Doniczkę zostawiamy w wodzie na 15 minut lub dłużej. Zależy to od stopnia przesuszenia rozłożenia podłoża. Nowe podłoże namaka wolniej, dlatego można je pozostawić nawet na 30 minut. Pamiętajmy, aby takiej wody nie należy używać do innych storczyków, bo w ten sposób przenosimy choroby i szkodniki na inne rośliny.

Jak podlewać storczyki w kompozycji lub szklanym naczyniu?

W gotowych kompozycjach przy podlewaniu możemy użyć dwóch metod. Jeżeli naczynie jest wystarczająco głębokie po prostu zalewamy je wodą i czekamy około 30 minut. Następnie odciągamy nadmiar wody przy pomocy gumowej rurki. Przydatna będzie tu duża strzykawka do wytworzenia odpowiedniego ciśnienia. Inną metodą jest umocowanie w podłożu knota, po który woda będzie samoczynnie płynąć. Można tu użyć gotowego materiału z lampy naftowej lub wykonać go samodzielnie.

Jak często podlewać?

Nie da się tego określić jednoznacznie, gdyż zależy to od szybkości wysychania podłoża. W ciepłe dni jest to częściej, w chłodne rzadziej. Mniej więcej podlewamy raz w tygodniu, ale tak żeby na dnie doniczki nie stała woda. W upalne dni częstotliwość podlewania może się zmniejszyć do 4 dni, a w chłodne dni zwiększyć do dwóch tygodni.

Jaką wodą podlewać?

Woda z wodociągu ma w sobie dużo wapnia, a storczyk nie lubi jego nadmiaru. Oczywiście roślina nam nie umrze od podlewania woda z kranu, ale może mieć mniej kwiatów lub wcale nie zakwitnąć.  Najlepiej podlewać deszczówką, ale nie każdy ma możliwość jej gromadzenia. Można używać wody destylowanej i wodociągowej w stosunku 1:2. Woda powinna mieć temperaturę pokojową.

Kiedy podlewać?

Zasada jest taka sama, jak w przypadku ogrodu. Najlepiej podlewać rano, gdyż roślina zdąży wyschnąć, zanim zacznie operować słońce, które mogłoby poparzyć mokre liście. Niedopuszczalne jest podlewanie wieczorem. Mokre rośliny podczas nocnego spadku temperatury są bardziej podatne na ataki przez choroby grzybowe.

Jeśli nie jesteś pewny, czy podlać storczyka, lepiej tego nie rób i poczekaj jeszcze kilka dni. Lepiej przesuszyć, niż przelać. Jeśli przydał się Wam ten odcinek poradnika, to koniecznie musicie zobaczyć inne. Znajdziecie tam m.in. porady dotyczące cięcia winorośli, uprawy storczyków, czy też pielęgnacji trawnika. Zachęcam do częstych odwiedzin poradnika  Ziemovit – Niech żyje ogród!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *