Jak sadzić i pielęgnować róże pnące? – 11. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

Róże pnące to odmiany charakteryzujące się długimi pędami przypominającymi pnącza. Krzewy te kiedy pokryją się kwiatami są niewątpliwą ozdobą każdego ogrodu i wyglądają przepięknie prowadzone przy rozmaitych podporach, kratkach i pergolach. Jak sadzić i pielęgnować róże pnące? O tym już teraz w poradniku „Niech żyje ogród”.

Jak posadzić różę pnącą?

Przed posadzeniem róże należy obficie podlać tak, aby ziemia w doniczce wchłonęła dużo wody. Wykopujemy dołek 2-3 krotnie większy niż bryła  korzeniowa. Na dno wysypujemy warstwę żyznej ziemi ogrodowej lub specjalnego podłoża do róż. Krzewy te najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej i bogatej w próchnicę glebie. Wbrew popularnej nazwie róża pnące samie nie wspinają się na podpory. Należy je przywiązywać w taki sposób aby pędy biegły możliwie płasko. Wówczas ze śpiących oczek wybiją pąki kwiatowe i cała ścianka pokryje się kwiatami.

Jak pielęgnować róże pnące?

Przez cały okres wegetacji musimy sprawdzać, czy na różach nie pojawiły się szkodniki oraz choroby grzybowe. Lista szkodników żerujących na różach jest długa. Ich słodki zapach zwabia mszyce, mączlika, wciornastki i inne owady. Dlatego warto od razu je zabezpieczyć środkiem systemicznym. Tego typu preparat jest szybko pobierany przez liście i młode gałązki i przemieszcza się wraz z sokami po całej roślinie. Owady żywiąc się sokami rośliny giną nawet, jeśli nie zostały bezpośrednio opryskane. Zabieg zabezpiecza krzewy przed wtórnymi nalotami szkodników nawet przez 21 dni.

Podobnie postępujemy z chorobami grzybowymi. Przez cały sezon ogrodniczy kontrolujemy, czy roślina nie została porażona przez patogeny grzybowe i natychmiast reagujemy, gdy zobaczymy coś niepokojącego. Najczęstszą chorobą występującą na różach jest mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, czarna plamistość, rdza róży i czarna plamistość.

Nie zapomnijmy o regularnym nawożeniu i podlewaniu róż. Jeśli będą w dobrej kondycji to staną się odporniejsze na choroby grzybowe i szkodniki.

Warto sadzić w ogrodzie róże pnące, bo są przepiękną ozdobą ścian, pergol, kratek. Nowo posadzona róża rośnie bardzo szybko i już po 2-3 latach rozrasta się do rozmiarów. Jeśli przydał się Wam ten odcinek poradnika, to koniecznie musicie zobaczyć inne. Znajdziecie tam m.in. porady dotyczące cięcia winorośli, uprawy storczyków, czy też pielęgnacji trawnika. Zachęcam do częstych odwiedzin poradnika  Ziemovit – Niech żyje ogród!

One thought on “Jak sadzić i pielęgnować róże pnące? – 11. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

  • 7 sierpnia at 17:15
    Permalink

    Właśnie obejrzałem wszystkie Twoje filmiki. Bardzo cenne i użyteczne rady. Tak trzymaj 😀

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *