Jak zwalczać chwasty na trawniku? – 6. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

Chwasty w trawniku to zmora każdego perfekcyjnego ogrodnika. Wypielęgnowana trawa jest dumą ogrodników dlatego podpowiem Wam jak pozbyć się chwastów z trawnika.

 

O czym trzeba pamiętać, żeby chwasty się nie pojawiały na trawniku?

1. Regularne i krótkie koszenie. Ja swój trawnik koszę co 5 dni na najniższym poziomie koszenia w kosiarce. Dzięki temu chwasty nie mają szansy żeby wytworzyć liście, a tym samym wzmocnić korzenie. Są szybko wypierane przez trawę.

2. Nawożenie trawnika. Ktoś może sobie pomyśleć, że nie będzie nawoził trawy, bo wtedy nawóz dostanie się do chwastów i urosną większe. Bzdura. Chwast poradzi sobie bez nawozu, a trawa nie. Jeśli trawnik będzie w dobrej kondycji, regularnie nawożony to trawa będzie skutecznie wypierała chwasty. Najwięcej chwastów jest na nienawożonych i rzadko koszonych trawnikach.

3. Podlewanie. Tak samo jak z nawożeniem. Chwast poradzi sobie bez wody, a trawa nie. Bez wody trawa jest słaba i chwasty szybko opanują teren, na którym rośnie. Podlewać należy regularnie, w upalne dni nawet codziennie.

4. Oczyszczanie rabat. Należy systematycznie usuwać chwasty z rabat, a wtedy nie będą się rozsiewać po całym ogrodzie, także trawniku.

chwasty 2

Ręczne usuwanie chwastów

Chwasty można usuwać ręcznie. Jest to bardzo pracochłonne i męczące. Komu by się chciało przejść na kolanach przez cały trawnik i po kolei wyrywać każdego chwasta. Niektórym się chce – widziałem! Po takim odchwaszczaniu z pewnością długo nas będą bolały kręgosłupy, ręce i kolana. Na kolana można założyć specjalne nakolanniki, a wtedy praca będzie odrobinę przyjemniejsza. Odchwaszczanie możemy sobie ułatwić stosując narzędzia do wyrywania trawnikowych intruzów. Mniej lub bardziej skomplikowane, ale z nimi lepiej niż bez nich

chwasty 1

Czym pryskać chwasty?

Najlepiej wybrać taki preparat, który usunie niepożądane rośliny jednocześnie nie czyniąc szkód trawie. Środek ten zwany herbicydem selektywnym zwykle jest w płynie i przygotowujemy z niego mieszankę w opryskiwaczu. Stosuje się go bezpośrednio spryskując cały trawnik. Preparat jest pobierany przez liście chwastów i powoduje ich deformację, zahamowanie wzrostu, a następnie zamieranie roślin. Po zabiegu trawnik należy zostawić na kilka dni w spokoju, żeby środek chemiczny dotarł z sokami do wszystkich części roślin. Herbicyd najlepiej stosować po około tygodniu po koszeniu, gdy chwasty zdążą się zregenerować i mają dość dużą masę liściową.

chwasty 3 chwasty 4

Jeśli będziecie stosować do powyższych wskazówek to na pewno Wasz trawnik będzie wolny od chwastów.

Zachęcam do obejrzenia innych odcinków poradnika „Niech żyje ogród!”. Znajdują się one na mojej stronie na Facebooku Lubię ogród – Ogrodnik Tomek oraz na stronie Ziemovit – Niech żyje ogród! Możecie tam odszukać inne filmiki z poradami dotyczącymi trawnika.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *