Jak sadzić i pielęgnować pelargonie? – 7. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

Pelargonie to zdecydowanie królowe kwiatów balkonowych. Czy wiecie jak je pielęgnować i prawidłowo posadzić? Na pewno robiliście to nie raz, ale warto sprawdzić czy dobrze.

Grupy pelargonii

Niewiele osób wie, że mamy kilka grup pelargonii. Ogrodnicy dzielą te piękne rośliny na pelargonie bluszczolistne, pasiaste, wielkokwiatowe i pasiaste. Najpopularniejsze są oczywiście bluszczolistne i wielkokwiatowe, ale warto też zwrócić uwagę na mniej ozdobne jak np. pelargonia pachnąca anginus zwana też bodziszkiem. Na pewno każdy kojarzy tę roślinę z dzieciństwa, a w szczególności jej cytrynowy zapach. Można z niej nawet zrobić napar, który jest przepyszny. Choć to roślina domowa, latem można ją wystawić na zewnątrz, bo ma właściwości odstraszania komarów. Jednak do ozdoby balkonu wybierzmy inne gatunki.

pelargonie 01

Jak pielęgnować i sadzić pelargonie?

Pelargonie na balkon i do ogrodu

W sklepach ogrodniczych najczęściej możemy dostać pelargonie rabatowe zwane ogrodowymi. Charakteryzują się omszonymi liśćmi z długimi ogonkami i rysunkiem na powierzchni blaszki. Kwiaty mają zebrane w baldachy o żywych barwach: czerwieni, różu, fioletu i bieli. To rośliny, które wręcz kochają słońce, ale nie znoszą przewiewnych miejsc. Moja mama z kolei dekoruje co roku taras pelargoniami bluszczolistymi. Ich charakterystyczną cechą są  zwisające pędy i liście przypominające kształtem bluszcz. Występują w wielu barwach a także w dwubarwnych zestawieniach. Dla nich optymalne będzie lekko zacienione stanowisko, chociaż przez część dania.

Jak pielęgnować i sadzić pelargonie?

Jak posadzić pelargonie?

Pamiętajmy, że rośliny te będą przez cały okres wegetacji rosły w jednym podłożu, dlatego musi być ono lekkie, przepuszczalne i próchniczne. Do tego bogate w składniki odżywcze o odczynie obojętnym. Przed sadzeniem na dnie pojemnika należy umieścić warstwę drenażową z keramzytu lub drobnego żwiru. Pelargonie powinniśmy sadzić w rozstępach około 25 cm.

pelargonie 06

pelargonie 07

Jak pielęgnować pelargonie?

Nowe podłoże, w które posadzimy rośliny jest już wzbogacone w składniki pokarmowe, tak więc nie ma konieczności natychmiastowego ich nawożenia. Zapas tych składników starczy na około trzy tygodnie. Później pelargonie nawozimy każdego tygodnia. W okresie dużych upałów pelargonie należy podlewać nawet dwukrotnie – rano i wieczorem uważając aby nie zamoczyć liści. Chcąc przedłużyć kwitnienie pelargonii należy usuwać przekwitłe kwiaty.

pelargonie 08

Po inne porady zapraszam do poradnika „Niech żyje ogród!”. Można go znaleźć mojej na stronie na Facebooku Lubię ogród – Ogrodnik Tomek oraz na stronie Ziemovit – Niech żyje ogród! Możecie tam odszukać inne filmiki z poradami dotyczącymi roślin balkonowych.

5 thoughts on “Jak sadzić i pielęgnować pelargonie? – 7. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

 • 12 czerwca at 09:39
  Permalink

  Kilka grup, a każda piękna i modna 🙂 W tym roku to już totalnie opanowała balkony/restauracje/parki 🙂

  Reply
 • 27 czerwca at 18:33
  Permalink

  Pelargonie są super 🙂

  Reply
 • 29 czerwca at 15:50
  Permalink

  Ja lubię pelargonie za to, że są to kwiaty niewymagające jakiejś szczególnej pielęgnacji, a do tego są supermodne 😀

  Reply
 • 1 lipca at 14:22
  Permalink

  Bardzo przydatny filmik i artykuł 🙂

  Reply
 • 27 maja at 08:32
  Permalink

  Można by tu dodać, że pelargonie najlepiej rozmnażać w sierpniu przez ścinanie wierzchołków. Sadzonka powinna mieć 4 dobrze wykształcone liście, z których jeden lub dwa dolne skraca się, pozostawiając 1 cm ogonka liściowego.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *