Zaraza ogniowa – objawy i skuteczne zwalczanie

Zaraza ogniowa jest chorobą występująca na wszystkich kontynentach. Choroba ta atakuje około 200 gatunków w tym: jabłonie, grusze, pigwowce, jarzębiny, ogniki i wiele roślin z rodziny różowatych. Zaraza ogniowa bardzo szybko rozprzestrzenia się zarówno w obrębie jednej rośliny, jak i całej uprawy. Patogen ten stanowi szczególne zagrożenie dla sadów jabłoniowych i gruszowych.

zaraza ogniowa

Objawy

Wiosną pierwsze objawy można zaobserwować na kwiatach, które więdną, zasychają, kurczą się i zamierają. Zamierające kwiaty przybierają barwę brunatną. Brunatne plamki pojawiają się również na liściach. Występują wzdłuż brzegów liści i między nerwami. Z czasem plamki rozlewają się na cała powierzchnie blaszki liściowej. Następnie liście zwijają się w stronę nerwu głównego. Zaschnięte liście nie opadają i mogą pozostać na roślinie aż do jesieni. Młode pędy zaczynają zasychać od wierzchołka, wyginając się na kształt pastorału. Poczałkowo robią się ciemno zielone, następnie brunatne lub nawet czarne. Zaatakowana tkanka błyszczy wyglądając na natłuszczoną. Owoce zamierają, zasychają i kurczą się, pozostając długo  na drzewach. Charakterystyczne dla zarazy ogniowej jest pojawianie się śluzowatego wycieku na porażonych organach, w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności.Wyciek początkowo jest biały, a z upływem czasu przebarwia się na barwę bursztynową.

zaraza obniowa

Rozwój choroby

Choroba zimuje w porażonych częściach roślin. Na wiosnę gdy temperatura i wilgotność rośnie, na porażonych częściach roślin pojawiają się wycieki komórek bakteryjnych. Komórki bakteryjne z tych wycieków przenoszone są z deszczem i wiatrem. Komórki bakteryjne przenoszone są również na narzędziach podczas pielęgnacji a także przez owady i ptaki. Do zakażenia dochodzi przez przetchlinki, szparki, kwiaty oraz rany i uszkodzenia.

zaraza ogniowa

Ochrona

Po zdiagnozowaniu choroby  silnie porażone rośliny należy w całości wyciąć i spalić. W przypadku porażenia pojedynczych gałęzi należy wyciąć je z 50 cm zapasem zdrowych części rośliny i również spalić. Rany po cięciu należy zabezpieczyć pastą zawierająca fungicyd miedziowy, a sekator dokładnie umyć spirytusem. Ochrona chemiczna przed zarazą ogniowa oparta jest na fungicydach miedziowych. Polecanymi preparatami do zwalczania zarazy ogniowej jest Miedzian 50 WP, Neoram 37,5 WP oraz Nordox 75 WG.

Jeśli masz problem z innymi chorobami drzew owocowych tu znajdziesz pomoc: choroby drzew owocowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *