Jak uprawiać truskawki? Sadzenie i pielęgnacja

Wszyscy kochamy truskawki ten słodki owoc większości nas kojarzy się ze słonecznym latem. Truskawki w kuchni są wszechstronne. Można z nich zrobić koktajle, zupy, przetwory i oczywiście zjeść w formie owocu deserowego. Co zrobić aby mieć taki wspaniały owoc na własnym podwórku?

Truskawki

Podstawy uprawy

Truskawka jest rośliną, która nie wymaga bardzo dobrych gleb ale wymaga za to trochę czasu i uwagi. Nagrodą za ten trud i czas są przepyszne owoce. Truskawka preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, zasobne w próchnicę, dlatego przed założeniem uprawy truskawek czy to na działce, czy w polu musimy pamiętać o wzbogaceniu gleby materią organiczną. W tym celu możemy wykorzystać obornik lub nawozy zielone. Odpowiednia dawka obornika to ok. 4-6 kg/ m2 uprawy. Pamiętajmy aby dobrze wymieszać obornik z ziemią. Na tak przygotowaną glebę śmiało możemy sadzić nasze truskawki. Truskawki powinniśmy sadzić na stanowiskach słonecznych.

Jak sadzić?

Gdy mamy przygotowaną glebę na słonecznym stanowisku możemy rozpocząć sadzenie truskawek. Najlepszą rozstawa do amatorskiej uprawy jest rozstawa 25 cm x 50 cm. Na powierzchnię 10 m2 będziemy potrzebować około 100 sadzonek. Dołki do sadzenia powinny być głębsze i szersze, aby korzenie naszych sadzonek nie pozaginały się podczas sadzenia. Po wyjęciu sadzonki z doniczki należy delikatnie rozkruszyć bryłę korzeniową. Najlepszą pogodą do sadzenia są dni pochmurne. Po posadzeniu nie zapomnij podlać obficie swoich truskawek.

truskawka

Truskawki bardzo lubią wilgotną glebę, dlatego powinniśmy zastosować ściółkowanie. Ściółkowanie nie tylko hamuje parowanie wody z gleba, ale również ogranicza wzrost chwastów, przyspiesza nagrzewanie się gleby oraz chroni owoce przed zabrudzeniami. Do ściółkowania możemy użyć słomy, maty szkółkarskiej lub geowłókniny.

Pielęgnacja

Truskawka nie pochłania wielkich ilości składników z gleby, dlatego do nawożenia z powodzeniem wystarczą nawozy dostępne w sklepach, czy centrach ogrodniczych. Wiele znanych firm ma w swojej ofercie specjalny nawóz do truskawek, on w zupełności wystarczy. Dużo ważniejszą sprawa jest systematyczne nawadnianie roślin, a w szczególności w fazie wzrostu i owocowania.

Truskawki możemy sadzić też w doniczkach czy innych pojemnikach. Bardzo ładnie prezentują się podwieszone do góry. Możemy wtedy bez schylania się podziwiać rozwój i dojrzewanie owoców. Robi to wrażenie.

Truskawki

W celu uzyskania większego plonu powinniśmy regularnie usuwać wszystkie wyrastające rozłogi. W bardzo dużym stopniu osłabiają one roślinę co odbija się na wielkości i ilości owoców.  Możemy wykorzystać je do rozmnażania naszej plantacji. Po dokonaniu zbioru na starszych plantacjach 2-3 letnich możemy wykonać zabieg koszenia. W tym celu możemy wykorzystać kosiarkę, sierp lub kose spalinową co mamy pod ręką. Rośliny skracamy do 3-5 cm nad ziemią. Dzięki temu zabiegowi nasza plantacja odmłodzi się. Koszenie zmniejsza też zagorzenie chorobami i szkodnikami.

Na zimę powinniśmy zabezpieczyć truskawki przed przemarzaniem. Do tego można wykorzystać słomę lub specjalną włókninę. Po pierwszych silniejszych przymrozkach (-5 C) ściółkujemy lub okrywamy nasze truskawki.

Jak sami widzicie uprawa truskawek nie jest taka straszna, a nagroda za dobrze wykonaną prace jest duża i słodka powodzenia.

One thought on “Jak uprawiać truskawki? Sadzenie i pielęgnacja

  • 9 lutego at 10:15
    Permalink

    Bardzo ciekawy artykuł.Miałam truskawki na swojej działce.Dwa lata temu zrezygnowałam,nie poradziłam sobie ze ślimakami tymi „golasami”:/

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *