Uprawa pomidorów w gruncie i w szklarni

Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw. Przepyszne, soczyste z lekko słodkawym miąższem –  takie pomidory chcielibyśmy jeść. Ale czy tak smakują pomidory z supermarketu? Nie! Dowiedz się jak uprawiać pomidory pod osłonami oraz w gruncie.

pomidory

Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej i dotarły do nas po odkryciach Krzysztofa Kolumba. Początkowo uprawiano je jako rośliny ozdobne ale szybko zorientowano się, że owoce są jadalne. Pomidory są warzywami ciepłolubnymi, dlatego jeśli posiadamy małą szklarnię lub namiot foliowy będzie to idealne miejsce do ich uprawy. Oczywiście możemy je też uprawiać w gruncie bez żadnych osłon. Pomidory dobrze rosną na glebach o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego 5,5-6,5 ph. Aby uzyskać smaczne i ładnie wybarwione pomidory powinniśmy zapewnić im tyle słońca ile się da. Pomidory preferują gleby żyzne, dlatego przed założeniem uprawy w gruncie należy zasilić ją obornikiem lub inną materią organiczną np. gnojówką.

pomidor

Przygotowanie rozsady

Uprawę pomidorów należy jednak rozpocząć od przygotowania rozsady, no chyba że kupicie już gotowe sadzonki. Rozsadę pomidorów rozpoczynamy od wysiewu nasion w połowie marca. Nasiona wysiewamy do multiplatów lub doniczek i przykrywamy cienką warstwą podłoża. Możemy kupić gotowe podłoża do produkcji rozsady lub zrobić je samemu. W tym celu mieszamy zwykłe podłoże torfowe z perlitem lub gruboziarnistym piaskiem w stosunku 1:1. Pamiętaj aby dokładnie podlać nasiona po sadzeniu i nie dopuszczać do przesychania gleby. Temperatura powietrza powinna utrzymywać się powyżej 23°C. Proces produkcji rozsady trwa od 6 do 8 tygodni. Jeśli przygotowujecie rozsadę do uprawy gruntowej zacznijcie później na początku kwietnia.

pomidory 2

Hartowanie i sadzenie

Gdy nasze pomidory podrosną i będą mieć po 6-7 liści właściwych to znak że rozsada jest gotowa do hartowania. Hartowanie rozsady wzmocni jej odporność na złe warunki pogodowe. Proces ten polega na stopniowym przyzwyczajaniu rośliny do złych warunków. Najlepiej wystawiać naszą rozsadę na 2-4 godziny na zewnątrz lub wietrzyć pomieszczenie w którym się znajduje. Proces ten należy powtarzać przez 3-4 dni przed wysadzeniem na miejsce stałe. Jeśli warunki pogodowe pozwalają, możemy wysadzić rozsadę do szklarni czy tunelu foliowego. W zależności od pogody może to być druga połowa kwietnia lub czasami nawet początek maja. Pamiętajcie że przymrozki poniżej -3°zabiją rozsadę. Jest jednak kilka prostych sposobów, aby temu zapobiec. Możemy na przykład poustawiać zapalone świece w tunelu lub szklarni. Palące się świece powinny utrzymać dodatnią temperaturę. Podczas sadzenia zwróć uwagę na odległość roślin w rzędzie oraz odległość między rzędami. Ja osobiście stosuje rozstawę w rzędach co 60-70 cm i 50-70 cm między rzędami.

Pielęgnacja

Pomidory szybko powinny się zaaklimatyzować na nowe miejsce i rozpocząć wzrost. Podczas uprawy jest parę ważnych zabiegów pielęgnacyjnych, które znacząco zwiększą nasz plon. Zacznijmy od prowadzenia naszych krzaczków. Pomidory możemy prowadzić na jeden, dwa lub trzy pędy. To oznacza, że resztę pędów które wyrastają z kątów liści regularnie usuwamy. Naszym głównym pędom musimy zapewnić podpory. Niektórzy stosują kijki do których przywiązują pomidory, inni wykorzystują technikę podwiązywania. Kijki świetnie spisują się w uprawie gruntowej. Natomiast jeśli chodzi o uprawę pod osłonami polecam metodę podwiązywania. Regularnie okręcamy sznurkiem łodygę pomidora tak aby była wyprostowana. Zwróćcie uwagę aby sznurek nie zaciskał się za mocno na łodydze, mogło by to zaszkodzić krzewom.

Bardzo ważne w uprawie pomidorów jest nawożenie oraz nawadnianie. Pomidory potrzebują bardzo dużo wody do prawidłowego wzrostu i owocowania. Nie zapominaj o tym!!! Nawożenie możemy wykonać nawozem wieloskładnikowym o spowolnionym działaniu. Dodatkowo podczas obfitego owocowania raz na jakiś czas możemy użyć nawozów płynnych wraz z podlewaniem.

pomidor

Zapylanie

Gdy na naszych krzewach pojawiają się pierwsze kwiaty zwróćmy uwagę na owady, które pojawiają się na uprawie. Najbardziej pożądanymi gośćmi są trzmiele i pszczoły. Aby krzewy pomidorów wydały owoce musi dojść do zapylenia. Dlatego tak ważna jest rola owadów w uprawie pomidorów. Jeśli zaobserwowałeś pojawienie się owadów nie musisz się już o nic martwić. Będziesz miał owoce! Jednak jeśli nie zaobserwowałeś pojawienia się owadów, a z kwiatów które przekwitają nie powstają zawiązki masz problem. Oczywiście jest i na to sposób ale jest on pracochłonny. Mianowicie sam musisz zapylać kwiaty. W tym celu możesz wykorzystać preparaty dostępne na rynku. Najpopularniejszym jest Betokson. Należy opryskiwać nim otwarte kwiaty minimum dwa razy na tydzień. Wiem że Chińczycy hormonizują pomidory ręcznie. Ty też możesz spróbować potrząsać gronami kilka razy w tygodniu może to pomóc w zawiązywaniu owoców.

Choroby i szkodniki

W naszej uprawie podczas okresu wegetacji mogą pojawiać się choroby i szkodniki. Myślę, że większa cześć z Was chce mieć ekologiczne pomidory, to znaczy nie pryskane, dlatego nie będę pisał o środkach chemicznych. W walce z chorobami i szkodnikami możemy wykorzystać siłę natury. Wiele wyciągów z różnych roślin z powodzeniem radzi sobie ze szkodnikami i chorobami. Zachęcam was do zapoznania się z artykułem na ten temat.

Przykładowe odmiany pomidorów do uprawy pod osłonami i w gruncie:

‚Czarny Księżyc’ – Polska odmiana, plenna o twardych soczystych owocach. Bardzo efektowne wybarwienie owoców.

‚Awizo’ – Bardzo dobra odmiana do uprawy amatorskiej. Mało podatna na wiele chorób. Bardzo plenna nawet w chłodne i deszczowe lata.

‚Batory’ – Odmiana mało podatna na choroby. Owoce osiągają masę do 100g. Polecana zarówno w uprawie polowej jak i pod osłonami.   

‚Etna’ – Odmiana bardzo ceniona wśród amatorów. Bardzo plenna, o pięknie czerwonych dobrze wybarwionych owocach. Dobrze znosi złe warunki (susze, zimno).

‚Jokato’ – Odmiana o zabarwieniu żółtym. Odmiana plenna o bardzo dobrym słodkawym smaku.

Zachęcam was abyście próbowali domowej uprawy. Domowa uprawa oprócz przepysznych plonów, przynosi olbrzymią satysfakcje spróbujcie i przekonajcie się sami. Sprawdź jak przygotować rozsadę innych warzyw i ziół.   Powodzenia!

One thought on “Uprawa pomidorów w gruncie i w szklarni

  • 7 lipca 2016 at 08:35
    Permalink

    Ja to zastanawiałam się nad uprawa pomidorów na balkonie

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *