Szrotówek – jak zwalczyć szkodnika kasztanowców

Choroby kasztanowców łatwo zaobserwować latem, gdy spacerujemy po parkach, alejach przyulicznych, czy we własnym ogrodzie. Większość objawów to efekt działania szrotówka – motyla, który niszczy polskie kasztanowce dopiero od piętnastu lat.

Aż trudno uwierzyć, że takie zniszczenie powoduje owad, którego pierwszy raz zaobserwowano w 1985 roku w Macedonii. W ciągu kilkunastu lat rozprzestrzenił się po całej Europie przynosząc spustoszenie w drzewostanie. W Polsce pierwszy raz pojawił się w 1998 roku na południu Polski i już w ciągu kilku następnych lat opanował cały kraj.

Na pewno widzieliście latem pożółkłe, a później pomarańczowe liście kasztanowców. Powoli zamierają, aż w końcu opadają całkiem na ziemię. Drzewo całą swoją energię przeznacza wtedy na wytworzenie liści, które pojawiają się znowu jesienią, a nawet towarzyszom im kwiaty. Wiele osób cieszy się widząc jak kasztanowce ponownie kwitną jesienią i myślą wtedy, że drzewo jest bardzo zdrowe. Niestety, ale taki okaz prawdopodobnie obumrze, gdyż ma zaburzony cykl życia i nie potrafi właściwie przygotować się do zimy.

Jak walczyć ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem?

Po pierwsze grabmy i palmy opadnięte jesienią liście. To właśnie w nich zimuje poczwarki szkodnika, z których wykluwają się w kwietniu pierwsze dorosłe osobniki. Jest to skuteczna metoda na ograniczenie występowania szrotówka, ale nie pozbędziemy się go w ten sposób całkowicie.

Bardzo popularne, zwłaszcza w zieleni miejskiej, są pułapki lepowe. Opaskę nasączoną klejem i feromonami zakładamy pod koniec marca na pień kasztanowca i czekamy aż szkodnik się w nią złapie. Niestety śmierć ponosi też wiele innych pożytecznych owadów, które stanowią nawet większość. Pułapki te działają jedynie na pierwsze dorosłe osobniki, które wykluwają się z poczwarek zimujących w opadłych liściach, czy w ziemi. Późniejsze generacje a jest ich 3-4, wykluwają się już na drzewach, więc omijają pułapki lepowe.

W sprzedaży są też pułapki feromonowe, które wieszamy na drzewie. Zwabiają one samców szrotówka ograniczając tym samym rozmnażanie szkodnika. Mogą wisieć na kasztanowcach przez cały sezon od marca do września.

Najskuteczniejszą metodą jest walka chemiczna. Najpopularniejszym preparatem jest Treex. Środek ten wstrzykuje się w pień w kwietniu oraz w maju powodując, że liście kasztanowca stają się niejadalne dla szrotówka. Największą zaletą jest to, że nie niszczy on innych pożytecznych owadów. Są również środki bardziej ingerujące w środowisko, które niszczą wszystkie owady łącznie ze szrotówkiem. Rimon 100 EC, Dimilin 25 WP i Dimilin 480 służące do oprysków od kwietnia do lipca oraz chlotianidyna, którą wstrzykuje się w glebę pod koniec maja.

Jeśli chcesz właściwie zadbać o swojego kasztanowca, napisz: kontakt@ogrodnikTomek.pl

3 thoughts on “Szrotówek – jak zwalczyć szkodnika kasztanowców

 • 29 maja at 05:54
  Permalink

  Gdzie można kupić w/w szczepionki?

  Reply
  • 2 czerwca at 06:28
   Permalink

   Sklep Tedan na warszawskim Bemowie.

   Reply
 • 23 lipca at 07:45
  Permalink

  Witam

  Potrzebuję dobry środek na ochronę kasztanowca.

  Proszę o propozycję
  Grzegorz Zagrodzki kom. 0.600.822.655.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *