Co zrobić z choinką po świętach?

Czy Wy też uwielbiacie ubierać choinkę? Moim zdaniem to najprzyjemniejsza z przedświątecznych prac, które musimy wykonać. Po świętach już nie jest tak fanie – choinkę trzeba rozebrać. Gdy zdejmiemy ostatnią bombkę, zastanawiamy się: co tu by z nią zrobić?

Oczywiście najmniej problemu mają właściciele sztucznych choinek. Do pudła i do piwnicy lub na strych. Z żywą choinką już tak łatwo nie jest. Jeśli kupiliśmy choinkę w donicy musimy najpierw sprawdzić jej korzenie. Jeśli są one cienkie, pomarańczowo-żółto-brązowe, jest ich mnóstwo i oplatają całą bryłę korzeniową to znaczy, że taka choinka ma szanse przetrwać po posadzeniu na dworze. Natomiast jeśli korzeni jest mało, są ucięte lub jest tylko jeden główny, a po wyjęciu z doniczki bryła się rozsypuje to znaczy, że jest to choinka nie nadająca się do posadzenia. Choinki w donicy, którą chcemy posadzić w ogrodzie nie należy zbyt długo trzymać w domu. Jeśli nie zdążyła wypuścić młodych przyrostów, to zaraz po świętach wystawiamy ją z mieszkania. Jeśli akurat jest duży mróz to na 2-3 dni warto ją najpierw wstawić do chłodniejszego pomieszczenia lub przedsionka. Natomiast gdy zauważymy nowe przyrosty to musimy ją przetrzymać w domu i wystawić do ogrodu dopiero wiosną.

A co zrobić z choinką ciętą? Możliwości jest wiele. Możemy odciąć gałązki i wykorzystać je do ocieplenia rabat w ogrodzie lub przeznaczyć na kompost. Inna opcja to położenie drzewka w mniej uczęszczanej części ogrodu. Będzie schronieniem dla zwierząt, a rozkładające się drewno domem dla owadów. Ostatnio wpadłem na pomysł, że przecież choinkę można włożyć do rozdrabniacza do gałęzi, a powstałymi zrębkami wyściółkować rabaty.

Jeśli mieszkacie w dużych miastach to zawsze choinkę można oddać do zoo, kompostowni lu elektrociepłowni. Niektóre miasta organizują co roku zbiórki drzewek, więc śledźcie ich strony internetowe, lokalne gazety i Facebooka. W Warszawie co roku odbywa się akcja „Ciepło z natury”. Choinki zbierane są spod wiat śmietnikowych, a następnie przekazywane firmie, która tworzy z nich zrębki biomasy. Gotowe paliwo trafia do warszawskich elektrociepłowni. W zeszłym roku wyprodukowano z choinek energię wystarczającą do zaopatrzenia 50 gospodarstw domowych przez rok.

A Ty co zrobisz ze swoją choinką?

Tomek Kok

One thought on “Co zrobić z choinką po świętach?

  • 15 stycznia at 22:56
    Permalink

    Popieramy choinkowy recykling :)w poprzednich latach przekazywaliśmy niesprzedane choinki do łódzkiego zoo, a w tym roku postanowiliśmy zaangażować w to również naszych klientów. Zorganizowaliśmy akcję „Choinka dla słonia” – klienci mogą przynosić do nas cięte choinki (w zamian dostają roślinę doniczkową). Słonica Magda lubi się nimi bawić i drapać, a żyrafy i inne zwierzęta obgryzają ocalałe igiełki.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *