Wiosenne kwiaty cebulowe – krokusy, tulipany, narcyzy
Wiosenne kwiaty cebulowe! Wiele osób, ja również, czeka na ten moment całą zimę. Gdy tylko zrobi się cieplej, zaczynają się pojawiać. Nieśmiało wychylają się z ziemi pokazując zielone łodyżki, by za kilka tygodni olśnić nas swoim pięknem. Pierwsze kwiaty wiosną najbardziej cieszą.
Wiosenne kwiaty cebulowe sadzimy jesienią, dlatego kto o ty nie wiedział nie zobaczy w tym roku jak wychodzą z ziemi. Ale nic straconego. W sklepach ogrodniczych można kupić rozwinięte rośliny, które z doniczek sadzimy do gruntu. Będą kwitły krócej, niż te które przezimowały u nas w ogrodzie, ale na pewno dostarczą dużo radości. Wiosną możemy posadzić kwiaty, które rozkwitną latem – sprawdź: Kwiaty, które sadzimy wiosną. A jakie kwiaty cebulowe rozkwitają wiosną?
1. Tulipan
Kwiat, którego nie trzeba przedstawiać. Jest to król wiosennych roślin cebulowych. Istnieją dziesiątki tysięcy odmian i ciągle wytwarzane są nowe o przeróżnych kolorach i kształtach. Tulipany preferują stanowiska słoneczne. Co roku należy je przesadzać.
2. Narcyz
Wysoki kwiat cebulowy w kolorze żółtym i żółto – białym. Dobrze znosi stanowiska zacienione. W jednym miejscu może rosnąć 5 lat. Potem należy go przesadzić.
3. Krokus
Jeden z najpopularniejszych wiosennych kwiatów cebulowych. Kwitnie bardzo wcześnie, bo już pod koniec marca, na początku kwietnia. Ma żółty, fioletowy i biały kolor. Często sadzi się je na trawniku, gdzie zachwycają nas swoimi barwami aż do pierwszego koszenia.
4. Śnieżyczka przebiśnieg
Zwiastuny wiosny. Rozwijają się już w lutym. W zależności od temperatury ich kwiaty otwierają się i zamykają. Okazy rosnące dziko, np. w lasach, objęte są ochroną, ale kwiaty rosnące w ogrodach można zrywać np. do bukietów.
5. Szafirek
Jego nazwa wzięła się od koloru najpopularniejszej odmiany, ale występuje również w innych barwach. Najładniej wyglądają w dużych grupach. Preferują miejsca słoneczne lub półcieniste. Przesadzamy co 2-3 lata.
6. Cebulica
Niewysoka roślina kwitnąca wiosną. Najpopularniejsza to odmiana o niebieskich kwiatach, która sadzona w dużych grupach tworzy gęste niebieskie dywany. Istnieją również odmiany o białych, różowych, a nawet purpurowych kwiatach.
7. Śnieżnik
Niska roślina cebulowa o drobnych, gwiaździstych kwiatkach. Kwitnie w marcu na biało, różowo lub niebiesko.
8. Złoć żółta
Mało popularna roślina cebulowa z rodziny liliowatych. Kwiaty o złotej barwie pojawiają się już w marcu. Z jednej cebulki wyrasta jeden niepozorny kwiat, dlatego najlepiej sadzić po kilkadziesiąt cebul w grupie.
9. Hiacynt
Zachwyca nie tylko wyglądem, ale i zapachem. Ma mnóstwo kolorów, dlatego każdy znajdzie swój ulubiony okaz. Hiacynty często dostajemy zimą w doniczkach jako prezenty. Po przekwitnięciu cebulkę suszymy, odstawiamy w chłodne miejsce i sadzimy do ogrodu jesienią.
Krokus należy do roślin wytwarzających bulwy dokładnie pochodzenia pędowego, a nie cebule.
Zgadzam się, ale te bulwy potocznie nazywane są cebulkami, bo tak wyglądają.
Uważam, że jako Ogrodnik nie powinieneś używać potocznego języka, a propagować poprawną klasyfikację roślin ze względu na organ podziemny, który wytwarzają.:)
Zostawię jednak tak jak jest 🙂
hiacynt piękny jest uuuu:PD
Piękne kwiaty, mam u siebie na działce te wszystkie oprócz Śnieżnika i Złoci Żółtej:)