Wiosenne kwiaty cebulowe – krokusy, tulipany, narcyzy

Wiosenne kwiaty cebulowe! Wiele osób, ja również, czeka na ten moment całą zimę. Gdy tylko zrobi się cieplej, zaczynają się pojawiać. Nieśmiało wychylają się z ziemi pokazując zielone łodyżki, by za kilka tygodni olśnić nas swoim pięknem. Pierwsze kwiaty wiosną najbardziej cieszą.

Wiosenne kwiaty cebulowe sadzimy jesienią, dlatego kto o ty nie wiedział nie zobaczy w tym roku jak wychodzą z ziemi. Ale nic straconego. W sklepach ogrodniczych można kupić rozwinięte rośliny, które z doniczek sadzimy do gruntu. Będą kwitły krócej, niż te które przezimowały u nas w ogrodzie, ale na pewno dostarczą dużo radości. Wiosną możemy posadzić kwiaty, które rozkwitną latem – sprawdź: Kwiaty, które sadzimy wiosną. A jakie kwiaty cebulowe rozkwitają wiosną?

1. Tulipan

Kwiat, którego nie trzeba przedstawiać. Jest to król wiosennych roślin cebulowych. Istnieją dziesiątki tysięcy odmian i ciągle wytwarzane są nowe o przeróżnych kolorach i kształtach. Tulipany preferują stanowiska słoneczne. Co roku należy je przesadzać.

 

2. Narcyz

Wysoki kwiat cebulowy w kolorze żółtym i żółto – białym. Dobrze znosi stanowiska zacienione. W jednym miejscu może rosnąć 5 lat. Potem należy go przesadzić.

 

3. Krokus

Jeden z najpopularniejszych wiosennych kwiatów cebulowych. Kwitnie bardzo wcześnie, bo już pod koniec marca, na początku kwietnia. Ma żółty, fioletowy i biały kolor. Często sadzi się je na trawniku, gdzie zachwycają nas swoimi barwami aż do pierwszego koszenia.

 

4. Śnieżyczka przebiśnieg

Zwiastuny wiosny. Rozwijają się już w lutym. W zależności od temperatury ich kwiaty otwierają się i zamykają. Okazy rosnące dziko, np. w lasach, objęte są ochroną, ale kwiaty rosnące w ogrodach można zrywać np. do bukietów.

 

5. Szafirek

Jego nazwa wzięła się od koloru najpopularniejszej odmiany, ale występuje również w innych barwach. Najładniej wyglądają w dużych grupach. Preferują miejsca słoneczne lub półcieniste. Przesadzamy co 2-3 lata.

 

6. Cebulica

Niewysoka roślina kwitnąca wiosną. Najpopularniejsza to odmiana o niebieskich kwiatach, która sadzona w dużych grupach tworzy gęste niebieskie dywany. Istnieją również odmiany o białych, różowych, a nawet purpurowych kwiatach.

 

7. Śnieżnik

Niska roślina cebulowa o drobnych, gwiaździstych kwiatkach. Kwitnie w marcu na biało, różowo lub niebiesko.

 

8. Złoć żółta

Mało popularna roślina cebulowa z rodziny liliowatych. Kwiaty o złotej barwie pojawiają się już w marcu. Z jednej cebulki wyrasta jeden niepozorny kwiat, dlatego najlepiej sadzić po kilkadziesiąt cebul w grupie.

 

9. Hiacynt

Zachwyca nie tylko wyglądem, ale i zapachem. Ma mnóstwo kolorów, dlatego każdy znajdzie swój ulubiony okaz. Hiacynty często dostajemy zimą w doniczkach jako prezenty. Po przekwitnięciu cebulkę suszymy, odstawiamy w chłodne miejsce i sadzimy do ogrodu jesienią.

 

6 thoughts on “Wiosenne kwiaty cebulowe – krokusy, tulipany, narcyzy

 • 3 marca at 00:01
  Permalink

  Krokus należy do roślin wytwarzających bulwy dokładnie pochodzenia pędowego, a nie cebule.

  Reply
  • 3 marca at 21:46
   Permalink

   Zgadzam się, ale te bulwy potocznie nazywane są cebulkami, bo tak wyglądają.

   Reply
   • 3 marca at 23:30
    Permalink

    Uważam, że jako Ogrodnik nie powinieneś używać potocznego języka, a propagować poprawną klasyfikację roślin ze względu na organ podziemny, który wytwarzają.:)

    Reply
    • 5 marca at 10:52
     Permalink

     Zostawię jednak tak jak jest 🙂

     Reply
 • 4 kwietnia at 15:58
  Permalink

  hiacynt piękny jest uuuu:PD

  Reply
 • 9 kwietnia at 14:45
  Permalink

  Piękne kwiaty, mam u siebie na działce te wszystkie oprócz Śnieżnika i Złoci Żółtej:)

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *