Zrób to sam: karmnik z doniczki

Pamiętajmy o zimowym dokarmianiu ptaków. Podczas silnych mrozów i dużych opadów śniegu możemy im bardzo pomóc. Najtrudniej im znaleźć pożywienie pod koniec zimy, gdy owoce z drzew i krzewów już dawno zostały zjedzone. Karmnik można zrobić w łatwy sposób samemu.

Dlaczego dokarmianie ptaków zimą jest ważne? O tym można przeczytać tutaj: Zimowe dokarmianie ptaków w ogrodzie.

Dzisiaj pokażę, jak zrobić karmnik z doniczki i podstawek. Koszt materiałów to ok. 7zł.

Do wykonania potrzebne nam będą:

 • plastikowa, przezroczysta doniczka,
 • 2 podstawki,
 • 3 śruby, 3 nakrętki i 6 podkładek,
 • sznurek,
 • narzędzia: wiertarka lub szpikulec, ostry nożyk lub sekator ogrodowy.

Najlepiej użyć doniczki przezroczystej, aby widzieć ile pokarmu jest w środku. Ja kupiłem taką w Leroy Merlin. Przezroczyste doniczki są najczęściej stosowane do uprawy storczyków, więc możemy w sklepach pytać właśnie o takie. Podstawki powinny mieć średnicę o kilka centymetrów większą niż doniczka i mogą być kolorowe. Na początek ostrym nożem lub sektorem ogrodowym musimy zrobić duże otwory z boku doniczki tuż przy dnie, przez które będzie wysypywał się pokarm. Zróbmy to tak jak zostało pokazane na fotografii poniżej.

  

Następnie musimy wykonać podstawę, na której będą siadały ptaki. W tym celu musimy wywiercić trzy otwory w dnie doniczki oraz trzy w podstawce i skręcić je ze sobą za pomocą śrub i nakrętek. Zazwyczaj doniczki mają już wywiercone otwory, dlatego wystarczy wykonać dziury w podstawce. Jeśli nie mamy wiertarki można użyć rozgrzanego szpikulca lub śrubokręta. Od spodu oraz wewnątrz doniczki warto nałożyć na śruby podkładki, aby nakrętka się nie odkręciła.

  

Kolejnym kokiem jest zrobienie daszka karmnika. W tym celu wiercimy otwory w drugiej podstawce oraz w donice tak jak zostało pokazane na fotografii. Teraz mocujemy podstawkę do doniczki za pomocą sznurka.

  

Karmnik gotowy. Sypiemy do środka ziarno i wieszamy go na drzewie. Można także ustawić go na parapecie lub zamocować na paliku. Pamiętajmy o uzupełnianiu ziarna i czyszczeniu karmnika.

Tutaj możesz zobaczyć karmniki dizajnerskie oraz sprawdzić gdzie je kupić: Nowoczesne karmniki dla ptaków.

2 thoughts on “Zrób to sam: karmnik z doniczki

 • 23 stycznia at 19:25
  Permalink

  Pomysł i wykonanie super, tylko jak dosypujesz karmę ???

  Reply
  • 5 maja at 22:55
   Permalink

   Obcina się sznurki z zawiesia i potem od nowa. Trochę to niewygodne, można wyciąć jakiś zatykany otwór na górze.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *