Gardenia 2012 – relacja z targów ogrodniczych w Poznaniu

Targi ogrodnicze, które odbyły się w Poznaniu to największe wydarzenie ogrodnicze, jakie do tej pory odbywało się w Polsce. Gardenia 2012 zgromadziła setki wystawców i tysiące zwiedzających. Miłośnicy zieleni czuli się tu jak ryba w wodzie mogąc poznać nowości tego roku, ciekawe produkty i usługi ogrodnicze. 

Gardenia 2012 zorganizowana została na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 24-27 lutego. 7 hal o powierzchni 12tys. m2 zgromadziło ponad 500 wystawców. Większość z nich pochodziła z Polski, ale znaleźli się również zagraniczni. Przez 3 dni prezentowali oni swoje produkty i usługi z branży ogrodniczej zachęcając zwiedzających do zapoznania się ze swoją ofertą. Jak co roku przyznano złote medale innowacyjnym produktom o najwyższej jakości.

Pierwszy dzień targów przeznaczony był dla profesjonalistów. W piątek przedstawiciele firm z branży ogrodniczej, architekci krajobrazu, ogrodnicy i miłośnicy zieleni mogli wymienić się doświadczeniami, poznać nowości ogrodnicze oraz wymienić się kontaktami. Tego dnia zorganizowano kilka konferencji i warsztatów, podczas których uczestnicy mogli zdobyć wiele cennych informacji na temat projektowania ogrodów, prowadzenia centrów ogrodniczych, czy też „zielonego marketingu”.

Weekend przeznaczony był dla szerokiej publiczności. Jak na każdej takiej imprezie ogrodniczej, także i tutaj wystawcy prześcigali się w atrakcyjności swoich stoisk, aby przyciągnąć wzrok jak największej liczby osób. Niestety byli i tacy, którzy jeszcze nie pojęli na czym polegają targi utrudniając oglądanie stoisk poprzez zakazy fotografowania. Na szczęście było ich niewielu.

Wazon foliowy za kilka złotych, ozdobne pudełko z  cebulami kwiatowymi nadające się na prezent oraz banery balkonowe mocowane do poręczy to produkty, które spodobały mi się najbardziej.

  

W głównym holu odbywały się pokazy florystyczne, na których mistrzowie kwiatowej sztuki wykonywali ciekawe kompozycje roślinne z kwiatów ciętych. Byli to uczestnicy Mistrzostw Florystycznych Polski odbywających się na tegorocznej Gardenii. Ich prace można było oglądać w jednej z hal. Euro 2012 zdominowało także i to wydarzenie. Dwa z czterech zadań konkursowych były związane z odbywającymi się w tym roku mistrzostwami. Uczestnicy mieli do wykonania stół dla kibiców oraz pracę pod tytułem „Emocje Euro 2012”. Zapraszam do obejrzenia galerii wybranych prac: Florystyczne Mistrzostwa Polski 2012.

Organizatorzy nie zapomnieli o małych dzieciach. Mogły one spędzić czas na kilku placach zabaw, które stanowiły ogrody pokazowe. Tematyką ogrodów była „przestrzeń wyobrazi”. Miały one za zadanie pobudzać zmysły dzieci. Znalazły się tu piaskownice, zabawki pozwalające samodzielnie budować, a także pobudzać zmysły, np. ściana różnych dźwięków.

W niedzielę gościem Gardenii była Maja Popielarska, która podpisywała swoją książkę. Była to dobra okazja aby zamienić kilka słów z prowadzącą program „Maja w ogrodzie”.

W jednej z hal zorganizowano kiermasz ogrodniczy oraz kiermasz zdrowej żywności. Można tu było zakupić m.in. cebule wiosennych kwiatów, oryginalne odmiany storczyków oraz inne rośliny.

Tegoroczna gardenia była największą imprezą ogrodniczą jaka do tej pory odbywała się w Polsce. Oby za rok organizatorzy musieli wynająć wszystkie hale Międzynarodowych Targów Poznańskich. Może już za kilka lat doczekamy się tak dużych i interesujących targów jak w krajach europy zachodniej. Należy pamiętać, że targi ogrodnicze w Polsce nie mają jeszcze długiej historii i trochę czasu upłynie zanim dorównamy np.brytyjskiej wystawie  Chelsea Flower Show, której początki sięgają 1862r.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć:

Gardenia 2012 – galeria zdjęć cz. 1/2

Gardenia 2012 – galeria zdjęć cz. 2/2

Autor: Tomasz Kok

One thought on “Gardenia 2012 – relacja z targów ogrodniczych w Poznaniu

  • 17 kwietnia at 06:11
    Permalink

    Witam.. opis targów jest interesujący i zachęcający do wzięcia udziału w nim.
    Zastanawiam się czy moje wyroby mogłyby wzbudzić zainteresowanie zwiedzających?, są umieszczane w ogrodach,więc wydaje mi się, że tematyka targów ogrodniczych jest jak najbardziej słuszna. pozdrawiam..

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *