Wiosenne przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie drzew i krzewów to zabieg, który trzeba wykonać wczesną wiosną. Już pod koniec lutego, gdy pogoda jest sprzyjająca, bierzemy sekatory w dłoń i ruszamy do pracy. Nie można się spóźnić, ponieważ zbyt późne przycięcie roślin może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wiele osób boi się przycinać rośliny w ogrodzie sądząc, że to tylko je kaleczy. Inni twierdzą, że w naturze rośliny nie są przycinane, więc natura chyba wie najlepiej czy trzeba to robić. Pamiętajmy jednak, że ogród to miejsce założone nie przez naturę, a przez nas. Wiele gatunków roślin pochodzi z innego klimatu, dlatego trzeba je odpowiednio pielęgnować, nawozić. Niektóre odmiany zostały wyhodowane w szkółkach specjalnie do ogrodów i z życiem w naturalnym środowisku nie mają nic wspólnego.

Co roku wczesną wiosną trzeba przycinać większość drzew i krzewów. Dzięki temu będą miały ładniejszy pokrój, słońce będzie docierało do wszystkich gałęzi, będą bardzie kwitły i owocowały. Kiedy wykonujemy pierwsze cięcia? Nawet pod koniec lutego. Do prac przystępujemy gdy temperatura powietrza będzie dodatnia. Należy śledzić prognozy pogody, aby mieć pewność, że w ciągu kilku najbliższych dni nie będzie przymrozków. Ujemna temperatura niekorzystnie wpływa na świeże rany po cięciu.

Z przycinaniem musimy zdążyć przed pojawieniem się liści. Zbyt późne cięcie może sprawić, że roślina będzie słabsza, nie zagęści się i przez cały rok będzie wyglądała marnie.

Wiosną nie wolno przycinać roślin kwitnących na zeszłorocznych pędach, np. forsycja, lilak, złotlin, krzewuszka, hortensja ogrodowa, tawuła wczesna. Przycinamy je dopiero po przekwitnieniu.

Tych roślin wcale nie przycinamy: azalie, różaneczniki, kaliny, ketmie syryjskie, perukowce podolskie, magnolie, sumaki octowce, oczary omszone, złotokapy. Źle znoszą cięcie, dlatego wycinać możemy jedynie uschnięte lub przemarznięte gałęzie.

Drzewa owocowe przycinamy głównie po to, aby słońce docierało do wewnątrz korony, dzięki czemu będzie bardziej owocowało. Wycinamy gałęzie krzyżujące się, rosnące w kierunku pnia, pionowe oraz wilki (silne pędy jednoroczne), gałęzie, które wymarzły, połamane i uschnięte. Po cięciu korona powinna być luźna, prześwietlona tak, aby słońce docierało do każdej gałązki. Miejsce cięcia grubych gałęzi należy posmarować maścią grzybobójczą np. Funaben lub farbą emulsyjną z dodatkiem Miedzinu.  czereśnie i wiśnie należy przycinać dopiero po owocowaniu, a morele i orzechy włoskie wcale.

Cięcie drzew i krzewów ozdobnych wykonujemy po to, aby nadać ładny pokrój roślinie. Formujemy kule lub inne kształty. Wycinamy również gałęzie, które wchodzą na ścieżkę lub zasłaniają inne rośliny. Możemy także zmniejszyć wysokość drzewa, jeśli zaczęło zbytnio dominować w ogrodzie. Nowo osadzone krzewy przycinamy bardzo nisko nad ziemią (20cm). Dzięki temu będą gęste już od samego dołu. Pamiętajmy, że z każdym cięciem krzew zagęszcza się.

Żywopłoty najlepiej przycinać równo z rozwieszonym na tyczkach sznurkiem. Dzięki temu linia będzie idealnie prosta. Możemy także formować z żywopłotu falę lub inne kształty, które wpadną nam do głowy. Aby słońce docierało równomiernie nawet do dolnych części, należy ciąć ukośnie tak ab żywopłot rozszerzał się lekko ku dołowi.

2 thoughts on “Wiosenne przycinanie drzew i krzewów

 • 5 marca at 20:43
  Permalink

  Popatrzcie! Znalazłam coś tak wspaniałego, wydrukowałam sobie i mam jak na dłoni. Teraz idę i robię tak, jak polecił autor. Wielkie dzięki. Hej!

  Reply
 • 13 kwietnia at 06:49
  Permalink

  Cięcia najlepiej zabezpieczyć Funabenem Plus.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *