Bielenie pni drzew owocowych

Bielenie pni drzew owocowych to bardzo ważny zabieg ogrodniczy, ale nie każdy wie po co się go wykonuje. Wiele osób myśli że bielenie służy jedynie dekoracji. Inni sądzą, że wapno zabija szkodniki zimujące pod korą. Otóż nie. Bielenie drzew owocowych służy tylko i wyłącznie zapobieganiu pękania kory w zimie.

Kiedyś zastanawiałem się dlaczego kora na moim orzechu jest tak popękana. Po przeczytaniu wielu artykułów dowiedziałem się, że to przez zimowe słońce. Nagła zmiana temperatury spowodowana silnym nasłonecznieniem zimnego pnia może spowodować pękanie kory. W nocy, gdy temperatura spada znacznie poniżej zera, kora kurczy się, natomiast w dzień, gdy padają na nią promienie słoneczne, rozpręża się. Takie ciągłe zmiany powodują, że kora zamiera i na wiosnę odpada od pnia. Drzewo jest wtedy bardziej podatne na ataki szkodników i chorób grzybowych. Bielenie sprawia, że promienie słoneczne odbijają się od pnia i jest on mniej nagrzewany.

Wapno nie jest drogie. Za 5zł można kupić wiaderko wapna, do którego dolewamy wodę i mieszamy. Otrzymanym roztworem malujemy pnie pędzlem lub szczotką. Po deszczu wapno jest zmywane i należy powtórzyć zabieg. Pnie bielimy od końca grudnia do końca lutego.

UWAGA!!! Przy bieleniu drzew należy zachować szczególną ostrożność, gdyż wapno wypala plamy w ubraniach których nie da się usunąć. Alternatywą dla bielenia jest owijanie pni białą agrowłókniną.

Autor: Tomasz Dominik Kok

One thought on “Bielenie pni drzew owocowych

  • 25 marca at 15:49
    Permalink

    Bielenie drzew nie służy tylko do odbijania promieni słonecznych ale także do zmiany kwaśnosci PH na obojętny lub zasadowy.Pnie drzew szczególnie od strony północnej są zielone i chorują nie przepuszczają soków do korony a po wapnowaniu stają się zdrowe i pięknie owocują.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *