Park Ujazdowski w Warszawie

Park Ujazdowski to jeden z ładniejszych parków w Warszawie. Znajduje się przy Trasie Łazienkowskiej tuż obok Parku Łazienkowskiego. Powstał latach1893-1896 wg projektu głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. W 2002 roku przeszedł gruntowną rewaloryzację, dzięki czemu odzyskał swój urok.

Jest to jeden z moich ulubionych parków. To taka zielona oaza w środku Warszawy. Po bokach ruchliwe ulice, a gdy wejdziemy do środka… cisza, spokój, ptaki śpiewają, woda szumi.

W parku znajduje się duży staw, nad brzegiem którego rosną duże drzewa tworząc malowniczy krajobraz. Rosną tu platany, orzechy czarne, dęby szypułkowe, cypryśniki błotne, klony pospolite odmiany Szwedlera. Nad brzegiem znajduje się również altana porośnięta pnączami, pod którą często siedzą zakochani. Do stawu wpływa strumień łączący staw z kaskadą wodną. W stawie pływają karasie, karpie koi, amury i tołpygi. W okolicach głównego placu, gdzie jest najwięcej słońca, posadzono dużo róż, natomiast przy ogrodzeniu rośliny cieniolubne, m.in hosty.

Park jest wpisany do rejestru zabytków. Jest zamykany na noc, nie można tu jeździć na rowerach i rolkach oraz kąpać się w stawie. Nie zapomniano jednak o najmłodszych i w 2002 roku zbudowano bardzo duży plac zabaw. Inną atrakcją jest waga z 1912 roku ustawiona w pobliżu bramy od ulicy Pięknej.

Ciekawostką jest to, że mostek znajdujący się nad strumieniem to pierwsza konstrukcja żelbetowa w Polsce.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/ParkUjazdowskiWWarszawie?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *