Trawy ozdobne – lekkość i elegancja

W ostatnich latach trawy ozdobne stały się niezwykle popularne. Są stosowane głównie w ogrodach nowoczesnych, ale pasują również do ogrodów tradycyjnych. Różne kolory, wysokości i pokrój sprawiają, że każdy znajdzie trawę pasującą do jego ogrodu.

Trawy dodają ogrodom lekkości i elegancji, dlatego tak bardzo sobie je upodobali architekci projektujący ogrody nowoczesne. Doskonale komponują się nie tylko z drewnem i kamieniem ale także ze stalą czy szkłem, które coraz chętniej stosowane są wśród kompozycji roślinnych. Najładniej wyglądają w dużych grupach po kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk ale są też gatunki nadające się na solitery (głównie miskanty chińskie i trawy pampasowe – np. Miskant olbrzymi Miscanthus giganteus). Niskie odmiany można wykorzystać jako rośliny zadarniające lub obwódki rabat a wysokie, osiągające nawet 3 metry, jako skuteczna bariera odgradzająca od sąsiadów. Trawy mają przeróżne kolory: czerwona rozplenica japońska ‘Burgundy Giant’, czarny konwalnik płaskopędowy ‘Black Beard’, zielony w żółte centki miskant chiński ‘Strictus’, niebieska kostrzewa ‘Intense Blue’, żółta turzyca ‘Lemon Zest’ i wiele, wiele innych.

Trawy to mało wymagające rośliny. Większość lubi stanowiska słoneczne, ale istnieją również takie które dobre rosną w półcieniu (Turzyca muskegońska Carex muskingumensis). Rzadko chorują i są odporne na szkodniki, nie wymagają też wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba jedynie je kontrolować, aby za bardzo się nie rozrosły. Większość traw jest mrozoodporna, ale niektóre trzeba okrywać na zimę.

Większość traw zasycha przed zimą, aby ponownie odżyć wiosną. Zeschnięte pędy są również dekoracyjne, dlatego obcinamy je dopiero wiosną. Niektóre gatunki są zimozielone (Kostrzewa Gautiera Festuca gautieri, nazywana potocznie niedźwiedzim futrem, czy też Kostrzewa popielata Festuca glaca).

Autor: Tomasz Dominik Kok

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/TrawyOzdobne?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *