Pielęgnacja roślin iglastych. #6 film z serii „Niech żyje ogród!”

Jak prawidłowo pielęgnować rośliny iglaste? Co robić żeby były soczyście zielone wiosną, latem, jesienią, a nawet zimą? W tym odcinku poradnika dowiecie się co trzeba robić, aby mieć piękne iglaki przez cały rok.

Podlewanie

Przez cały rok należy dostarczać roślinom odpowiednią ilość wody. Nie jest to łatwe, ponieważ każda gleba ma inną pojemność wodną i inaczej wysycha. Odpowiednia stała wilgoć jest bardzo ważna, gdyż ciągłe przesuszanie i dostarczanie wody roślinie powoduje jej większe narażenie na choroby grzybowe. Najlepiej dostarczać tyle wody, żeby gleba była wilgotna, ale żeby nie było widać wody po ściśnięciu ziemi w ręku.

Ziemovit

Podlewamy bezpośrednio do korzeni. Nie wolno zraszać roślin, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Dodatkowo krople wody działają jak soczewki, które mogą poparzyć rośliny w słoneczne dni.
Nie zapominajmy o podlewaniu iglaków zimą. W przeciwieństwie do roślin liściastych, pobierają one wodę również o tej porze roku. Szczególnie ważne jest to w przypadku roślin w donicach. Należy dostarczać im wodę zawsze, kiedy ustępują mrozy. Rośliny w gruncie należy podlewać jedynie w czasie bezśnieżnych zim.

Opryski

Opryski roślin iglastych należy przeprowadzać już od wczesnej wiosny i kontynuować przez cały sezon wegetacyjny. Najczęściej występującymi na iglakach szkodnikami są przędziorki. Powodują one żółknięcie igieł i zamieranie roślin. Te pajęczaki z rzędu roztoczy są bardzo niebezpieczne dla naszych roślin. W ciągu 3 tygodni potrafią uśmiercić nawet dużą roślinę. Przędziorki najczęściej atakują rośliny po deszczowych dniach. Wtedy należy dokładnie obserwować iglaki i patrzyć czy nie ma śladu porażenia. Gdy tylko zobaczymy żółknące igły, natychmiast przystępujemy do oprysków. Przędziorków nie widać gołym okiem ale możemy je dostrzec przez szkło powiększające, najczęściej na spodniej stronie igły.

Ziemovit

Iglaki są też często atakowane przez mszyce. Wokół atakowanych gatunków warto posadzić rośliny, które je odstraszają. Są to m.in.: mięta pieprzowa, czosnek, anyż, kolendra, lawenda, petunia, wyka. Jeśli profilaktyka nie pomogła, należy niezwłocznie przystąpić do oprysków. Warto używać środków, które oprócz działania powierzchniowego, mają również działanie systemiczne. Działanie systemiczne oznacza, iż preparat jest pobierany przez zielone części roślin i przemieszcza się wraz z sokami. Owady żywiąc się nimi giną nawet, jeśli nie zostały bezpośrednio opryskane. Opady deszczu, zmywanie środka z powierzchni roślin oraz wpływ promieniowania słonecznego nie mają istotnego znaczenia w przypadku środka charakteryzującego się działaniem systemicznym. Skutkuje to dłuższą ochroną przed mszycami niż w przypadku opryskiwania środkami o innym sposobie działania.

Ziemovit

Innymi często występującymi szkodnikami iglaków są miseczniki, tarczniki i wełnowce. Postępujemy z nimi podobnie jak z mszycami stosując do oprysku ten sam środek.

Ściółkowanie

Dzięki ściółkowaniu rabat ograniczamy rozwój chwastów. Nie pozbędziemy się ich w całości, ale będzie ich znacznie mniej i pielenie będzie dużo łatwiejsze. Ściółka dłużej utrzymuje wilgoć. Ponadto promienie słoneczne nie docierają bezpośrednio do ziemi, dzięki czemu jest tam chłodniej. Często się zdarza, że podlewając w ciepłe dni dużo wody wyparuje zanim zdąży wsiąknąć do gleby. Dzięki ściółce woda nie paruje tak szybko i gleba jest dłużej wilgotna. Musimy jednak pamiętać, aby rośliny nie dotykały liśćmi mokrej ściółki, gdyż może to być przyczyną rozwoju chorób grzybowych.

Zastosowanie ściółki na rabacie ma również znaczenie zimą. Chroni ona glebę przed chłodem, dzięki czemu korzenie są w mniejszym stopniu narażone na przemarzanie.

Nawożenie

Regularne nawożenie roślin iglastych to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Dzięki niemu rośliny są pięknie wybarwione, zdrowe, mniej narażone na ataki chorób grzybowych i szkodników.

Ziemovit

Nawóz granulowany do roślin iglastych zawiera niezbędne makroelementy: AZOT, który potrzebny jest roślinie do prawidłowego wzrostu odpowiadając za przyrost zielonej masy; POTAS, który reguluje gospodarkę wodną rośliny pomagając łatwiej przetrwać suszę oraz FOSFOR, który ma znaczący wpływ na rozwój korzeni. Zawiera też wiele innych składników jak magnez, siarka, bor, miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk. Używamy go trzy razy w ciągu roku od marca do lipca. Stosowanie nawozu kilkakrotnie w ciągu zalecanego okresu zmniejsza straty składników pokarmowych powodowane przez wymywanie. Rośliny prawidłowo nawożone wykazują większą odporność na choroby i są doskonale przygotowane do letniego stresu termicznego.

Do wyboru mamy również nawozy długodziałające. Nawóz długodziałający do roślin iglastych stopniowo uwalnia składniki odżywcze oraz nadaje intensywne zielone wybarwienie iglaków. Jest nawozem pozwalającym zmniejszyć częstotliwość nawożenia oraz eliminującym ryzyko przenawożenia. Zapewnia wzrost i ładny wygląd roślin w całym sezonie wegetacyjnym. Stosujemy go jeden raz w roku.
Nawóz długodziałający warto również zastosować podczas sadzenia iglaków. W ten sposób dajemy roślinom lepsze warunki do rozwoju. Do 10 litrów podłoża ogrodniczego do iglaków należy wsypać 2,5 łyżki stołowej nawozu i dokładnie wymieszać. Po posadzeniu nie wolno zapomnieć o dokładnym podlaniu.

Ziemovit

Często wczesną wiosną lub w okresie suszy można zaobserwować na roślinach iglastych brązowe igły. Jest to spowodowane niedoborem magnezu, który jest słabiej przyswajalny w suchej glebie. Pomocny tutaj będzie nawóz krystaliczny przeciwko brązowieniu igieł. Oprócz podsypywania pod rośliny, możemy go rozpuścić w wodzie i podlać korzenie. Najszybszy jednak sposób likwidacji niedoboru składników mineralnych to sporządzenie cieczy i oprysk roślin.

Przycinanie

Rośliny iglaste przycinamy przede wszystkim wiosną. Wtedy wykonujemy cięcie sanitarne wycinając wszystkie uszkodzone zimą pędy oraz cięcie formujące. Przez cały sezon należy powtarzać cięcie formujące żywopłotów iglastych oraz roślin formowanych w kształty: kule, stożki, czy inne nietypowe formy. Sekatory służące do przycinania powinny być bardzo ostre. Przycinanie tępymi narzędziami powoduje poszarpanie pędów, które goją się wolniej i są bardziej narażone na wnikanie patogenów grzybowych. Powinniśmy też często dezynfekować narzędzia.

Ziemovit

Zapraszam do obejrzenia pozostałych odcinków

Zachęcam do obejrzenia  innych odcinków poradnika „Niech żyje ogród!”. znajdują się one na mojej stronie na Facebooku Lubię ogród – Ogrodnik Tomek oraz na stronie Ziemovit – Niech żyje ogród!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *