Beton w ogrodzie – murki, ściany, rzeźby, nawierzchnie

Beton to materiał, który stosuje się głównie w ogrodach nowoczesnych. Betonowe donice, betonowe nawierzchnie, murki, siedziska, a nawet całe ściany pięknie kontrastują z soczystą zielenią roślin. Niestety w Polskich ogrodach beton wciąż przegrywa z wszechobecnym drewnem.

      

W polskich ogrodach wciąż mamy najwięcej drewna. W sumie to dziwne, bo drewno nie jest trwałe, trzeba je często konserwować, a do tego dobrej jakości jest drogie. Beton to materiał trwały. Dobrze wykonany i zakonserwowany potrafi nam służyć bez zabiegów pielęgnacyjnych kilkadziesiąt lat. Bardzo lubię ten materiał ze względu na swoją plastyczność. Można z niego wyczarować dowolne kształty, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

W ogrodach beton spotykamy przede wszystkim w postaci prostych kształtów, czystych form, bez zbędnych ozdobników. Stał się popularny zwłaszcza w ostatnich latach, wraz z modą na ogrody nowoczesne. Ogród nowoczesny charakteryzuje się minimalizmem, prostotą, najczęściej brak w nim kształtów organicznych, za to króluje geometria, ład i porządek. Właśnie betonowe formy idealnie wpisują się w ten styl.

      

Najczęściej widuję betonowe donice. Są obecne nie tylko w ogrodach, ale również na balkonach i tarasach, parapetach mieszkań, w przestrzeni miejskiej, czy centrach handlowych. Najpopularniejsze to białe sześciany, które muszę przyznać, że już troszkę mi się znudziły. Ustawione w rzędzie po kilka sztuk lub ogromne pojedyncze wciąż jedna stanowią ciekawy element dekoracyjny. Donice są wzmacniane siatką (tzw. siatkobeton), dzięki czemu są dużo trwalsze. Producenci proponują zazwyczaj kilka odcieni jasnych (biały, kremowy, naturalny szary) oraz czarne. Możemy też je pomalować na dowolny kolor. Ja najbardziej lubię szare. Są naturalne, mniej się brudzą i lepiej współgrają z zielenią roślin, niż np. białe, które wysuwają się na pierwszy plan, przyćmiewając rośliny.

Wydaje mi się, że wielu ludzi nie jest przekonanych do betonu z tego względu, iż pamiętają szarości blokowisk sprzed kilkudziesięciu lat. Betonowe latarnie, ławki, śmietniki, a zwłaszcza chodniki z kwadratowych płyt, pamiętamy wszyscy. Obecnie się do tego wraca, ale musimy pamiętać o jednym: dawniej wszechobecny był beton złej jakości, który szybko kruszał i się brudził. To co teraz proponują nam producenci to całkiem inna bajka.

                  

Nawierzchnie betonowe wracają do łask. Nie mówię tu o kostce betonowej, która jest jednym z najbardziej znienawidzonych przeze mnie materiałów, gdyż jest po prostu paskudna. Płyty chodnikowe w najpopularniejszym rozmiarze 40 cm x 40 cm lub wielkie o boku równym 1 metr coraz częściej widzę w ogrodach. Oczywiście taką nawierzchnię trzeba umieć zaprojektować. Odpowiedni stosunek betonu do zieleni sprawi, że nie powstanie nam szara pustynia. Jeśli chcemy mieć dużą powierzchnię, np. podjazd, czy taras to warto zróżnicować kształty, odcienie, czy wpleść inne materiały, jak gostka granitowa. Płyty można odsunąć od siebie, wypełniając wolne przestrzenie żwirem, lub zatopić je w trawie, czy posadzić w szparach niskie rośliny, które wytrzymają nawet gdy na nie nadepniemy. Nie polecam nawierzchni betonowych, które udają drewno. To zwykłe szkaradztwo.

Jak przeglądam zdjęcia ogrodów nowoczesnych to wydaje mi się, że w 90% znajdują się betonowe murki i ściany. Jest to charakterystyczny element takich ogrodów. Podniesione rabaty i ogromne donice urozmaicają przestrzeń, powodując że ogród nie znajduje się tylko a jednym poziomie, a jest bardziej przestrzenny. Oczywiście są to głównie proste linie i kształty, podkreślające geometrię ogrodu. Bardzo podobają mi się ściany z betonu architektoniczneg – surowe, szlachetne, nie oszlifowane, na których widać odciśnięte deski szalunkowe. Są piękne!

                 

Z betonu wykonuje się również rzeźby ogrodowe. Oczywiście jest wokół wiele tandety, jak greckie bóstwa, czy kaskadowe fontanny, ale prawdziwi artyści potrafią wyczarować z betonu cuda. Takie dzieło może stać się największą atrakcją ogrodu. Sprawia, że ogród ma charakter, a nie jest to po prostu zbiór roślin. Jeśli mamy duży ogród to wato taką rzeźbę ustawić w oddali, np. na końcu alei. Wtedy sprawimy, że spacerująca osoba chętnie pójdzie nawet w odległy zakątek.

Nie bójmy się stosować betonu w ogrodzie. Nie będzie on szarą pustynią, czego najlepszym dowodem są liczne zdjęcia, które dla Was wyszukałem.

2 thoughts on “Beton w ogrodzie – murki, ściany, rzeźby, nawierzchnie

 • 25 lutego at 12:15
  Permalink

  Najważniejszy jest pomysł i wykonanie. Ciekawe aranżancje mogą wykoanne zarówno przy wykorzystaniu drewna jak i betonu. Zawsze inspiracje można czerpać z wykorzystaniem obu materiałów

  Reply
 • 30 lipca at 09:46
  Permalink

  W kwestii betonów w ogrodzie, jestem raczej tradycjonalistą. Wole jak ogród wypełnia głównie zieleń i kwiaty, chociaż delikatne betonowe elementy również mogą się tam pojawić 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *