Ile kosztuje projekt ogrodu? Co powinien zawierać?

Ile kosztuje projekt ogrodu? Czy da się go kupić za 300 zł? A może projekt gratis? Co się składa na projekt? Takie pytania stawiają sobie osoby pragnące zbudować swój wymarzony ogród.

Piękny ogród to marzenie każdego posiadacza choćby kawałka ziemi. Najczęściej próbujemy stworzyć swój zielony raj własnymi rękami, ale zazwyczaj kończy się to niepowodzeniem. Czy zwrócić się z pomocą do profesjonalisty?

Po co mi projekt ogrodu? Takie pytanie często słyszę od klientów którzy dzwonią z pytaniem o „urządzenie ogrodu”. No tak… w Polsce niestety ogrody często się „urządza”, stopniowo dosadza rośliny, nie pamiętając o przestrzeni, funkcjach, prawidłowym dobrze roślin. Aby cieszyć się pięknym ogrodem, w którym będziemy się dobrze czuli, rośliny zostaną dobrane odpowiednio do warunków klimatycznych, rozwiązane zostaną wszelkie techniczne kwestie, a całość będzie się dobrze komponowała ze sobą, z elewacją domu i z otoczeniem, potrzebny jest projekt ogrodu! Zaprojektowany przez architekta krajobrazu ogród to wbrew pozorom duża oszczędność i warto ponieść te dodatkowe koszty już na samym początku drogi do pięknego ogrodu. Połowa klientów, którzy się do nas zgłaszają to osoby posiadające już ogród, lecz nie są z niego zadowoleni. Źle im się w nim wypoczywa, jest niefunkcjonalny, rośliny są źle dobrane, nie radzą sobie, woda opadowa stoi na trawie. Problemów, które nie zostały rozwiązane na etapie projektowania jest mnóstwo. Lepiej ich uniknąć zawczasu, bo później i tak będzie się potrzebowało pomocy fachowca. Z ogrodem jest jak z budową domu. Można budować bez projektu, ale nikt nie wie co wyjdzie na końcu, czy będzie to ładne, funkcjonalne, czy nie skończy się błędami.

Ile kosztuje projekt ogrodu? To zależy od wielu czynników: wielkości ogrodu, ukształtowania terenu, stopnia zabudowania ogrodu, ilości istniejącej roślinności, małej architektury, zbiorników wodnych. Trzeba liczyć, że projekt ogrodu średnio kosztuje 5 – 10% wartości realizacji. Typowy projekt ogrodu przydomowego o powierzchni 1000 – 1500 m² kosztuje 3000 – 4000 zł. Na projekt niewielkiego ogrodu np. przy szeregowcu wydamy 2000 – 3000 zł, a projekt balkonu lub tarasu 1000 – 2000 zł. Za projekt wielkiego ogrodu o dużym stopniu skomplikowania i trudnym ukształtowaniu terenu trzeba zapłacić od 20 tys. zł do… no właśnie nie ma górnej granicy, bo widziałem projekty nawet za kilkaset tysięcy złotych. Zwykle wizualizacje są już w tej cenie, podobnie jak spacer 3D po ogrodzie. Pomyślicie, że to dużo? Patrząc na to co składa się na projekt ogrodu, nie jest to aż tak dużo.

Co się składa na projekt ogrodu? Projekt ogrodu to nie są 3 kartki z planem i szkicem. Profesjonalny projekt ogrodu to kilkadziesiąt stron dokumentacji, która pozwoli na prawidłowe wykonanie ogrodu przez fachowców bez żadnych problemów i niespodzianek. Projekt ogrodu to koncepcja naniesiona na mapę lub model trójwymiarowy, konsultacja z klientem i wprowadzenie ewentualnych poprawek oraz projekt wykonawczy powstający na podstawie zaakceptowanej koncepcji.

Co powinien zawierać dobrze przygotowany, końcowy projekt ogrodu:

 • analizę środowiska, gleby, inwentaryzację zieleni istniejącej, ewentualną dokumentację do urzędu w celu usunięcia drzewostanu podlegającego ochronie ustawowej, 
 • analizę funkcjonalno – przestrzenną, rozwiązanie komunikacji w ogrodzie, 
 • ostateczne ukształtowanie terenu i kalkulację zmian względem istniejącej rzeźby terenu,
 • opis przygotowania terenu pod budowę ogrodu, zalecenia dotyczące rekultywacji lub wymiany gleby, 
 • przekroje przez warstwy, jeśli ogród znajduje się na zielonym dachu (zielony dach to też często płyta garażowa w ogródkach na osiedlach),
 • opis zabezpieczenia istniejących roślin w przypadku prac budowlanych, 
 • szczegółowy plan nasadzeń, wykończenie powierzchni pod roślinami, sposób stabilizacji drzew, 
 • projekt nawierzchni (od ścieżek po tarasy), ogrodzeń, dobór małej architektury, mebli, donic
 • rysunki konstrukcyjne elementów niestandardowych, np. altany, ścianek, zbiorników wodnych
 • projekt nawadniania i odwodnienia podparty analizą hydrologiczną,
 • projekt oświetlenia,
 • zalecenia dla wykonawcy ogrodu,
 • wskazanie konkretnych materiałów (marki referencyjne), wskazanie, które z nich można zamieniać, a które powinny zostać zgodne z projektem,
 • obmiar (czyli wyliczenie powierzchni, objętości),
 • podsumowanie ilościowe roślin i materiałów, orientacyjny kosztorys materiałów i wykonania,
 • zalecenia dotyczące pielęgnacji. 

To wszystko może znaleźć się w projekcie ogrodu i to właśnie ten „stopień skomplikowania”, o którym pisałem wcześniej. Na podstawie takiego projektu każda firma realizująca ogrody jest w stanie zbudować ogród, a nawet my sami, jeśli macie odpowiednie umiejętności.

Jeśli potrzebujesz projektu ogrodu, możesz zamówić go w naszej pracowni. Nasz ogród pokazowy był częścią Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”, a nasze realizacje goszczą na okładkach czasopism i w programach telewizyjnych.

Projekt za 300 zł? Nie da się. Można kupić coś za 300 zł, ale nie będzie to projektem i na pewno nie da się na podstawie tego zbudować ogrodu. Decydując się jedynie na koncepcję, podczas budowy może spotkać was wiele niespodzianek, które sprawią że budowa ogrodu będzie dłuższa i droższa, a efekt końcowy nie zawsze oczekiwany.

Projekt gratis przy realizacji? Nie wierzcie w takie hasła. Nie ma nic za darmo. Architekt krajobrazu to nie wolontariusz i jego praca kosztuje. Firma, która kusi darmowymi projektami i tak ukryje te 3-4 tys. zł w kosztach budowy ogrodu.

10 thoughts on “Ile kosztuje projekt ogrodu? Co powinien zawierać?

 • 6 maja at 11:30
  Permalink

  No właśnie, bardzo dziwne, że projekt można kupić np. dzięki zakupom grupowym już za 200zł, który według oferty zawiera wszystkie wymienione przez Państwa punkty/instrukcje.
  A z innych firm otrzymujemy projekt za 2000-3000zł. Skąd aż tak ogromne różnice w cenach?

  Reply
  • 9 maja at 21:22
   Permalink

   Wystarczy kupić ten za 200 zł i przekonać się na własnej skórze. Dobry projekt nie może kosztować 200 zł, bo architekt musi nad nim spędzić kilka dni pracy. 200 zł kosztują koncepcje zrobione w godzinę.

   Reply
 • 12 maja at 08:51
  Permalink

  No tak, pytanie czy klienci chcą płacić 2000 zł czy 200 zł, a różnicy nie widzą?

  Reply
  • 12 maja at 12:16
   Permalink

   Zapewniam, że różnica jest gigantyczna.

   Reply
 • 21 sierpnia at 10:11
  Permalink

  To prawda nie ma nic za darmo, dałem się kiedyś nabrać na projekt za 400 zł. teraz żałuję straconych pieniędzy nawet jeśli to nieduża kwota

  Reply
 • 24 stycznia at 16:55
  Permalink

  Bardzo przydatny artykuł. Od dawna myślałam, czy wybrać projektanta ogrodu… Niestety póki co ceny nie są kuszące dla mnie. Ale na przyszłość wiem jakich cen się spodziewać 🙂

  Reply
 • 2 marca at 20:06
  Permalink

  Dobry projekt musi kosztować. Nie da się zrobić dobrego projektu za 200zł. Praca, znajomość sztuki i programów w cenie 200zł?! Z roku na rok coraz więcej ludzi zdaje sobie z tego sprawę i decyduje się na zatrudnienie profesjonalnej firmy która wykona projekt i później go zrealizuje. Sam wielokrotnie oglądałem ” projekty za 200zł ” – proszę nie nazywać tego projektem:)

  Reply
 • 3 grudnia at 00:08
  Permalink

  Sama jestem projektantem zieleni z kilkuletnim doświadczeniem. Pracowałam przy większych inwestycjach jak i małych ogródkach. Jak mogę się zgodzić, że 5-10 % inwestycji przy małych ogrodach to dobre wynagrodzenie tak uważam za przesadne zadanie takich kwot przy dużych realizacjach. Położenie kostki, nowe ogrodzenie, prace ziemne i rośliny to często koszt 100-200 tysięcy. Duże inwestycje developerskie z zielenia na dachach to koszt często bliski miliona złotych. – Proszę mi wierzyć. Konkurencja nie pozwala na takie ceny.

  Reply
  • 8 grudnia at 17:42
   Permalink

   Momencik, ponieważ realizujemy zieleń wokół osiedli przynajmniej 2-3 razy do roku, a wyceniamy kilkanaście inwestycji, to wiemy, że wartość zieleni waha się między 100 tysięcy (przy wyłączeniu brukarstwa, które zwykle jest po stronie architektów kubaturowych), przez około 300-500 tysięcy przy zieleni „na wypasie i z polotem”, po jeden projekt typu „high life” na dachu biurowca z drewnem egzotycznym czy cortenem, gdzie dobiliśmy do miliona w wycenie. Z drugiej strony „minimalny” projekt pt. „zaznacz dachy, narysuj opaski i napisz ekstensywny dach” + „wszędzie trawa” + podpis architekta krajobrazu to u nas minimum 4 tysiące złotych, projekt z prawdziwego zdarzenia to między 8 a 15. A teraz obliczmy: projekt minimum: 4 000/80 000 (tyle powiedzmy może kosztować zasypanie dachu ekstensywnego), to 5%, dalej: 10 tys / 200 000 tys budżetu za projekt „zieleni chcianej na osiedlu” to znów 5%, ale w tym przypadku też sporo pracy musi włożyć pracownia architektoniczna, bo detale, czy architektura wymaga konstruktora, weryfikacji kogoś z uprawnieniami budowlanymi. To są ceny jakie mają 2 nasze architektki (Warszawa i Trójmiasto) dla praktycznie wszystkich dużych deweloperów, podobne ceny mają też 2 inni znajomi. Ceny więc zgadzają się z widełkami 5-10%.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *