Ochojnik świerkowy – opryski wczesną wiosną

Czasem widzimy na świerkowych gałęziach dziwne zielone narośla przypominające wyglądem szyszki. O tym, że nie są to szyszki przekonujemy się, gdy taka gałąź zaczyna żółknąć i usychać. Co to takiego? To galasy ochojnika świerkowo – modrzewiowego.

Gdy kilka lat temu pierwszy raz moje świerki zaatakował ochojnik, myślałem że to szyszki. Tak myśli wielu początkujących ogrodników i niestety o swoim błędzie przekonują się, gdy gałąź świerka uschnie. Zgrubienia przypominające szyszki to galasy (ja mówię na nie ananasy). Znajdują się w nich dziesiątki młodych szkodników, które aby przeżyć wysysają soki z rośliny.

Larwy zimują na modrzewiach, a wiosną przelatują na świerki. Pokrywają modrzewie białym, gęstym puchem, pod którym żerują. Igły odbarwiają się na żółto, a nawet brązowo. Ochojniki większe szkody powodują na modrzewiach, niż na świerkach.

Jak walczyć z tym szkodnikiem? Przede wszystkim nie sadźmy blisko siebie świerków i modrzewi. Jeśli ochojniki nie będą miały w pobliżu tych dwóch żywicieli, wtedy nie będą się rozwijać. Ale jak blisko? No właśnie… Ochojniki mogą przelecieć nawet kilkadziesiąt metrów z modrzewia na świerk. Co mamy zrobić jeśli sąsiad ma modrzewie, a my świerki? Pozostają opryski. Mój świerk rośnie 2 metry od modrzewi sąsiada i nie atakują go ochojniki odkąd właściwie z nimi walczę.

Kiedy i czym pryskać? Opryski wykonujemy wczesną wiosną przed pęknięciem pąków. Opryskujemy zarówno świerki i modrzewie preparatami olejowymi, np. PROMANAL. Wycinamy także wszystkie galasy, które pojawiają się na tegorocznych pędach. Spalmy je lub zakopmy głęboko w ziemi zanim wyklują się z nich ochojniki.

Autor: Tomasz Dominik Kok

3 thoughts on “Ochojnik świerkowy – opryski wczesną wiosną

 • 6 czerwca at 05:27
  Permalink

  Dopiero na początku czerwca zauważyłem na moich młodych świerkach galasy. Wcześniej uratowałem przed ochojniakiem świerki w ogrodzie. Widać zastosowałem skuteczną terapię, bo przez parę lat miałem z nimi spokój. Pomimo późnej pory jeszcze zastosuję oprysk. Za porady dziękuję.

  Reply
 • 14 kwietnia at 12:43
  Permalink

  Wszystko ok, nawet rozumiem. Z tym że moje świerki mają po 10-12m wysokości, to jak mam je opryskać? Czy są środki do podlewania? Jaka jest ich skuteczność?

  Pozdrawiam!
  Rafał P.

  Reply
  • 16 kwietnia at 06:44
   Permalink

   Środków do podlewania nie ma, gdyż gallas, w którym żeruje ochojnik trzeba po prostu zakleić, stąd środki parafinowe. Jeśli świerki mają 10-12m to należy skorzystać z opryskiwacza spalinowego o dużej mocy lub z ręcznego z długą dyszą (najdłuższe są chyba 5m więc potrzebna jeszcze drabina).

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *