Lustro – pomysł na powiększenie ogrodu

Jest to pomysł nietypowy i dosyć odważny, ale warto zaryzykować i zamontować lustro w swoim ogrodzie. Ja również dałem się przekonać ciekawym fotografiom z wielu ogrodów, gdzie lustro jest wspaniałą ozdobą. Wiosną zaczynam montaż.

Lustro może powiększyć optycznie ogród. Jest to bardzo ważne w niewielkich przydomowych ogródkach, w których często męczy nas ciasnota i dalibyśmy wszystko za odrobinę więcej przestrzeni. Ogromne lustro lub kilka luster na murze powiększy nam ogród dwukrotnie. Przed lustrem i wokół niego powinno rosnąć dużo roślin, gdyż samotnie stojące zwierciadło będzie wyglądało bardzo sztucznie.

Ciekawym rozwiązaniem, które zastosuję w swoim ogrodzie jest tajemnicze przejście do drugiej części ogrodu. Oczywiście za przejściem nie ma ogrodu, a jest to jedynie złudzenie optyczne. Takie lustro możemy powiesić w imitującej futrynę ramie, wmontować w furtkę, lub postawić wśród roślin. Wokół „przejścia” powinniśmy posadzić dużo roślin tak aby lekko je zasłaniały. Nada to tajemniczości i sprawi, że każdy będzie chciał podejść i przekonać się co jest po drugiej stronie. Można również poprowadzić ścieżkę, która odbijając się w lustrze dodatkowo zachęci do podejścia.

Jakie zwierciadło wybrać? Nie musi to być specjalne lustro zewnętrzne. Wystarczy grube łazienkowe. Ważne jest jednak, aby uchronić przyklejone do ściany lustro przed dostawaniem się za nie wody. Można zamontować je we wnęce lub zrobić niewielki okap. Polecam przetarcie lustra szmatką z gliceryną (wystarczy kilka kropel). Uchroni je to przed parowaniem.

Ciekawe rozwiązania ogrodowe z lustrami w roli głównej w poniższej galerii.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/LustroPomysNaPowiekszenieOgrodu?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

3 thoughts on “Lustro – pomysł na powiększenie ogrodu

 • 22 stycznia at 21:04
  Permalink

  Świetne inspiracje. Też myślimy o lustrze w naszym małym, skromnym ogródku.Czekamy na realizacje Twojego pomysłu. 🙂 Pozdrawiamy AWX2

  Reply
 • 31 maja at 17:56
  Permalink

  Tekst skopiowany słowo w słowo ze strony Gardenarium narusza prawa autorskie.

  Reply
  • 9 czerwca at 09:44
   Permalink

   Proszę podać link. Chętnie zobaczę kto skopiował mój tekst!

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *