Juka karolińska – ogromne białe kwiaty

Juka karolińska to bylina, która zachwyca przede wszystkim swoimi ogromnymi kwiatami. Są one białe i mogą mieć nawet 2 metry wysokości łącznie z łodygą. Liście tworzą dużą rozetę przy samej ziemi i są one również niezwykle ozdobne. Wyglądają one jak postrzępione, gdyż znajdują się na nich białe włókna. Kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia.

Wymaga bardzo żyznej gleby, stanowisko powinno być słoneczne. Jest żarłoczna: musimy ją często podlewać i raz w tygodniu nawozić. Nie lubi stojącej wody, dlatego gleba powinna być luźna. W mroźne zimy może przemarznąć, dlatego osłońmy ją przed wysuszającym wiatrem i mrozem.

Bardzo łatwo się ją rozmnaża poprzez podział rozrośniętej rośliny. Dzielimy ją wczesną wiosną lub na początku jesieni.

Autor: Tomasz Domink Kok

2 thoughts on “Juka karolińska – ogromne białe kwiaty

 • 21 września at 11:51
  Permalink

  Nie zgadzam się…to nie jest żarłoczna roślina…
  Co tygodniowe nawożenie absolutnie nie jest konieczne.
  jest tolerancyjna co do braku składników odżywczych.Wynika to z przystosowania sie do panujących warunków w jakich rosnie w naturze;) Za to zalanie jej wodą spowoduje katastrofe;)

  Reply
  • 14 września at 11:49
   Permalink

   u mnie są zasilane prosto z rynny do oporu bez widocznych szkód,rosną az miło w pełnym słońcu,mrozów się nie boją,raczej mrożnych wiatrów.A na zdjęciu widzę jukę kalifornijską,karolińska ma jasniejszą i nizszą rozetę liści z bordowym paskiem wzdłuż liści.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *