Kiedy dzielimy irysy?

Pierwsza połowa sierpnia to idealna pora aby podzielić irysy. Jak to zrobić i o czym pamiętać?

Irysy, nazywane również kosaćcami najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych ale poradzą sobie również w półcieniu. Rosną w każdej ziemi, nie przeszkadza im kwaśna gleba ale musi być ona bardzo żyzna.

Kłącza irysów można dzielić od połowy lipca do połowy sierpnia. Najpierw musimy okopać karpę na około ostrym szpadlem. Po wykopaniu bryły możemy przystąpić do jej dzielenia. Robimy to ostrym nożem lub szpadlem. Z dużej, kilkuletniej rośliny możemy uzyskać ok. 7 malutkich sadzonek. Polecam jednak robienie większych sadzonek, gdyż na wiosnę obficiej zakwitną. Pamiętać musimy o skróceniu liści o połowę. Gdy tego nie zrobimy, końcówki liści uschną, zgniją i mogą je zaatakować choroby grzybowe.

Polecam wszystkim ogrodnikom dzielenie irysów. Z dwóch roślin zakupionych cztery lata temu, do tej pory uzyskałem już około 30 sadzonek które co roku dalej rozmnażam. Wiadomo, że w końcu zabraknie nam miejsca na kolejne sadzonki, ale można je zawsze rozdać sąsiadom. Może wkrótce otrzymamy też jakąś roślinkę od nich. Taka wymiana roślinami z sąsiadami nie dość, że jest bardzo przyjemna bo każdy lubi otrzymywać prezenty, to jeszcze polepsza nasze kontakty. A każdy wie, że z sąsiadami trzeba żyć jak najlepiej.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dzielenie irysów
Kilkuletni irys.

Kilkuletni irys.
Okupujemy na około karpę.

Okupujemy na około karpę.
Wykopujemy bryłę z ziemi.

Wykopujemy bryłę z ziemi.
Dzielimy ostrym szpadlem na mniejsze sadzonki.

Dzielimy ostrym szpadlem na mniejsze sadzonki.
Skracamy Liście o połowę.

Skracamy Liście o połowę.
Gotowe do posadzenia sadzonki.

Gotowe do posadzenia sadzonki.
     


Spodobał Ci się ten artykuł? Twoja ocena jest dla mnie bardzo ważna.
Ilość głosów: 1 Ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *