Wałowanie trawnika – kiedy należy je robić?

Wałowanie trawnika jest zabiegiem, o którym często zapominamy. Nierówna murawa daje o sobie znać podczas pierwszego koszenia, kiedy pod kołami kosiarki czuć nierówności. Dlaczego wałowanie trawy jest ważne i kiedy należy je wykonywać? Postaram się Wam podpowiedzieć.

Wałowanie ziemi podczas zakładania trawnika

Pierwsze wałowanie trawnika wykonuje się przed jego założeniem. Na pewno głównie z tym kojarzy Wam się wał ogrodowy. Do tej czynności trzeba się bardzo przyłożyć, gdyż źle wyrównana i ubita ziemia pod trawnik będzie dawała negatywne skutki przez kolejne lata i trudno będzie coś z tym zrobić. Ziemię wałujemy zarówno przed wysianiem nasion traw, jak i przed ułożeniem trawy z rolki. Dodatkowo po rozwinięciu rolek trzeba ponownie przejechać po trawie wałem. Dzięki temu trawa będzie lepiej przylegać do ziemi i szybciej się zakorzeni.

Kiedy wałować trawnik?

W kolejnych latach trawnik wałujemy podczas jego wiosennej pielęgnacji. Zabieg ten wykonujemy raz w roku i zazwyczaj nie ma potrzeby jego ponawiania w sezonie. Po zimie często na trawniku powstają różne wybrzuszenia i dołki. Ma to związek z zamarzającą wodą, która mogła się nagromadzić w ziemi. Trawnik wałujemy najczęściej w marcu tuż po jego pierwszym wygrabieniu.

Jaki wał wybrać?

W sklepach ogrodniczych dostępny jest zazwyczaj jeden typ wału, czyli lekki metalowy walec, który można napełnić piaskiem lub wodą i w ten sposób regulować jego ciężar. Nie polecam napełniania wału ziemią i mokrym piaskiem ponieważ jego późniejsze opróżnienie jest bardzo trudne. Jaki powinien być ciężar wału? Do wiosennej pielęgnacji trawnika polecam napełnienie go wodą, wtedy będzie to wał średnio – ciężki (ok 60 kg), natomiast do zakładania trawnika używamy wału ciężkiego, więc napełniamy go suchym piaskiem (ok 90 kg).

Warto od razu zakupić specjalne nakładki z kolcami na wał ogrodowy, które przydadzą się podczas aeracji trawnika.

A w poniższym filmiku możecie zobaczyć jak takiego wału używać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *