Jak pielęgnować kwiaty domowe zimą?

Zima to pora roku, w której powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nasze rośliny pokojowe. Niekorzystne warunki z jakimi muszą się zmagać wymagają od nas innej pielęgnacji, niż przez resztę roku.  Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe?

Rośliny domowe nie zapadają w sen zimowy tak jak większość roślin ogrodowych. Nie rosną tak intensywnie jak latem, ale jednak ciągle rosną, dlatego nie możemy zupełnie zaprzestać ich pielęgnacji. Musi ona jednak być trochę inna. Wiem o tym doskonale, bo mój zespół zajmuje się na co dzień pielęgnacją roślin w warszawskich biurowcach.

Zapewniamy jak najwięcej światła

Brak światła to największy problem, z jakim zmagają się zimą rośliny doniczkowe. W niektórych pomieszczeniach tego światła jest tak mało, że aż trudno uwierzyć że roślina może tam jeszcze egzystować. Najprostsze rozwiązanie to przeniesienie kwiatów do innego pomieszczenia, w którym jest więcej światła, np. od strony wschodniej lub południowej. Innym sposobem jest ustawienie roślin na parapecie. Należy pilnować jednak, żeby nie otwierać okna w mroźne dni, ponieważ niska temperatura może być dla nich bardzo niebezpieczna. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy ma ochotę na takie roszady w mieszkaniu i zupełne pozbywanie się roślin z niektórych pomieszczeń. Niekiedy jest to niemożliwe, jak w biurowcach, którymi się zajmuję. Co wtedy?

Jak dostarczyć roślinom więcej słońca? Nie każdy wie, że kurz osiadający na liściach blokuje sporą ilość światła, dlatego zimą należy częściej myć kwiaty doniczkowe. Przynajmniej raz w miesiącu powinno się je kąpać pod bieżącą wodą, a raz w tygodniu przecierać wilgotną szmatką. Należy także zraszać liście, co spowolni gromadzenie się na nich kurzu. UWAGA! Nie należy moczyć liści pokrytych włoskami, czy meszkiem (np. fiołek afrykański gloksynia) oraz roślin, które kwitną (samych kwiatów).

Można również zamontować specjalne lampy doświetlające rośliny. Kiedyś były one dostępne tylko w specjalistycznych sklepach, ale teraz można je kupić w większości marketów budowlanych, czy w Ikei.

Zmniejszamy częstotliwość podlewania

Jak podlewać kwiaty zimą? Zimą kwiaty doniczkowe nie potrzebują częstego podlewania. Najlepiej obserwować doniczkę i podlewać roślinę, gdy ziemia w niej przeschnie. Lepiej przesuszyć lekko roślinę, niż ją przelać. Ograniczenie podlewania wpłynie pozytywnie na stan rośliny, zazwyczaj optymalne jest raz na dwa tygodnie. Trzeba pamiętać, że im niższa temperatura, tym podlewamy rzadziej.

Ograniczamy temperaturę

Temperatura w pomieszczeniu nie może być zbyt wysoka. Optymalna to 15-18°C. Taka temperatura jest dla nas bardzo nieprzyjemna, więc na pewno nikt nie zgodzi się na przykręcenie kaloryferów. Obniżyć temperaturę można poprzez ustawienie roślin domowych na parapecie. Trzeba jednak sprawdzić, czy kaloryfer, który zazwyczaj jest pod oknem, nie powoduje, że temperatura na parapecie jet wyższa. Najlepiej zrobić kilka prób w całym mieszkaniu przy pomocy termometru i znaleźć najchłodniejsze miejsce.

Zwiększamy wilgotność powietrza

Ogrzewanie bardzo wysusza powietrze, które jest niekorzystne dla roślin. Wilgotność powietrza najłatwiej zwiększyć poprzez częste zraszanie kwiatów. Nie wolno jednak moczyć roślin, których liście pokryte są meszkiem, Wspominałem o nich już wcześniej. Innym sposobem jest położenie mokrego ręcznika na kaloryferze lub postawienie doniczki na podstawce z kamyczkami, do której wlejemy wody.

Jak sprawdzić jaka wilgotność jest w mieszkaniu? Należy kupić higrometr. Ja kupiłem taki w jednym ze sklepów budowlanych za około 30 zł. W moim mieszkaniu jest bardzo suche powietrze. Wilgotność wynosi 20%. Człowiek najlepiej czuje się w pomieszczeniach o wilgotności 40-60%. Dla roślin najlepsza jest ta górna granica.

Ograniczamy nawożenie

Najczęściej można znaleźć opinie, że roślin domowych nie wolno nawozić zimą. Czy rzeczywiście? A co z roślinami, które kwitną? Te powinno nawozić się także podczas zimy, ale dwa razy rzadziej i w mniejszej dawce. Można również stosować specjalny zimowy nawóz do roślin doniczkowych. Ja właśnie takiego używam. Nie łatwo go kupić w sklepach stacjonarnych, ale w internecie z pewnością znajdziecie.

Kwiaty doniczkowe wymagają od nas zimą szczególnej opieki. Warto zdać sobie sprawę, że bez naszej pomocy nie uda im się przetrwać zimy w dobrej kondycji. Powinno nam na tym zależeć, bo przecież mamy je w domu przede wszystkim, dlatego żeby cieszyły codziennie nasze oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *