Kiedy i jak siać pomidory?

Na pewno każdy z Was chciałby mieć w ogródku, czy na balkonie pomidory z własnego krzaczka. Jedyny warunek to dużo słońca. Nasiona pomidora na rozsadę wysiewa się już w marcu.. Jak przygotować rozsadę pomidora? Zaraz Wam pokażę.

Pomidory są zdecydowanie najpopularniejszymi warzywami, jakie uprawiane są w polskich ogrodach i nie tylko ogrodach. Miejscy ogrodnicy uprawiają pomidory na balkonach, czy w ogrodach społecznościowych, których jest na szczęście coraz więcej. W Warszawie mieliśmy taki mini ogród społecznościowy na Placu Defilad, ale marzy mi się taki z prawdziwego zdarzenia. Wróćmy jednak do pomidorów.

W czym siać pomidory?

Najwygodniejsze są wielodoniczki, kóre przez ogrodników częściej nazywane są multiplatami. Takie palety rozsadowe to nic innego, jak kilka, kilkadziesiąt połączonych ze sobą malutkich doniczek. Ich największą zaletą jest to, że na niewielkiej powierzchni możecie uzyskać nawet kilkadziesiąt rozsad. Są łatwo dostępne i najważniejsze: tanie! Już za kilka złotych można kupić multiplaty z kilkudziesięcioma otworami, w komplecie z tacką, na którą spływa nadmiar wody. Multiplaty są wygodne w przenoszeniu i łatwo się z nich pikuje pomidory. Czym jest pikowanie? O tym trochę później. Podczas wysiewu pomidorów ważne jest zachowanie ciepła, dlatego takie multiplaty często sprzedawane są z przezroczystą pokrywką tworzącą miniszklarenkę. M.in. taki zestaw Wam dzisiaj pokażę.

Można też wysiewać pomidory do zwykłych doniczek lub doniczek produkcyjnych (takie czarne, plastikowe doniczki, w których sprzedawane są rośliny). Najważniejsze, żeby doniczka miała dużo otworów, przez które wypłynie nadmiar wody.

Często widuję pomidory posiane w tekturowych rurkach po papierze toaletowym, czy też wytłaczankach na jajka. To świetny pomysł i bardzo ekologiczny. Wykorzystujemy coś, co było przeznaczone do śmieci, a dodatkowo nie kupujemy plastiku, który będzie rozkładał nawet 1000 lat! Wadą jest rozmakanie podczas podlewania i związany z tym problem przy przenoszeniu rozsady.

Jaką ziemię użyć do wysiewu pomidorów?

Ziemia, którą używamy do wysiewu pomidorów, a także innych nasion powinna być luźna, lekka i przepuszczalna. Nie może to być zwykła ziemia wykopana z ogrodu, czy też uniwersalne podłoże w worku. Najlepiej zdać się na specjalistów i kupić gotowe podłoże przeznaczone do wysiewu nasion. Wiosną jest dostępne w każdym sklepie ogrodniczym, czy też markecie budowlanym na dziale ogrodowym. Oczywiście każdy może sam zrobić sobie takie podłoże mieszając odpowiednie proporcje składników. Dlaczego Wam tego nie polecam? Kupując gotowe podłoże jesteście pewni, że jest ono wolne od patogenów chorobotwórczych. To bardzo ważne, ponieważ siewki są bardzo wrażliwe na wszelkie choroby. Dodatkowo w takim podłożu znajduje się sproszkowany węgiel drzewny, który działa odkażająco. Nawet sam substrat torfowy, który jest podstawą podłoża do wysiewu jest odkażony. Podobnie z piaskiem i perlitem.

Od niedawna w sprzedaży pojawiły się specjalne podłoża do uprawy pomidorów. Pamiętajcie, że nie różnią się one niczym od tych przeznaczonych do wysiewu, a cena jest nawet kilka razy wyższa. To tak samo jak z nawozami. Mamy do wyboru nawozy do iglaków, do azalii, rododendronów, a tak na prawdę jest to jeden i ten sam nawóz dla roślin kwasolubnych.

Jakie nasiona pomidorów wybrać?

Odmian pomidorów jest bardzo dużo. Mamy pomidory szklarniowe i gruntowe, koktajlowe malinowe. Każdy lubi co innego, więc warto czytać etykiety na opakowaniach, na których zawsze znajdziemy informację o tym, czy pomidor jest słodki, do czego najlepiej go używać.

Ważne, żeby nasiona kupować w sprawdzonych miejscach. Przede wszystkim nie mogą być stare. Mimo, że data ważności to często nawet 4 lata, to wybierajmy takie, które mają jak najwcześniejszą datę produkcji (do dwóch lat wstecz). Nie kupujmy nasion na straganach, nie podpisanych, z nie sprawdzonego źródła. Nie wiemy jak były przetrzymywane, czy są świeże, nawet nie mamy pewności, czy to na pewno odmiana, którą chcemy kupić.

Niektóre nasiona są sprzedawane już zaprawione lub otoczkowane. Wiele osób boi się ich kupować sądząc, że jest w nich dużo chemii, ale nie zawsze tak jest. Czytajcie etykiety na opakowaniach! Dzisiaj zobaczycie u mnie takie różowe nasionka. To otoczki wykonane z dolomitu, torfu i gliny.

Kiedy siać pomidory?

Najlepszym terminem na wysiew pomidorów jest początek marca, maksymalnie do połowy marca. Niektórzy po zimie nie mogą się doczekać prac ogrodowych i wysiewają nasiona pomidorów już na początku lutego. To duży błąd i siewki na pewno dadzą o tym znać. Ze względu na mniejszą ilość światła będą bardzo wiotkie i blade. Nawet jeśli stosuje się sztuczne oświetlenie, które ostatnio jest coraz bardziej popularniejsze to zbyt wczesne wysianie także nie jest wskazane, ponieważ przenoszenie na docelowe miejsce zbyt wyrośniętej rozsady nie jest dla niej dobre.

Co zrobić, jeśli nie zdążyliście wysiać pomidorów? Jeszcze nic straconego. W kwietniu i maju można kupić gotową rozsadę. Gdzie? Na bazarach lub w sklepach ogrodniczych nastawionych na warzywa. Nie jest ich dużo. W Warszawie polecam dwa miejsca. Pierwsze to 3 sklepy ogrodnicze, które znajdują się jeden obok drugiego przy skrzyżowaniu al. Krakowskiej z ul. Krakowiaków. Wybór jest tam ogromny, a dodatkowo pod ogrodzeniem sklepów ustawiają się rolnicy i ogrodnicy sprzedający rozsady z własnych upraw. Drugie miejsce to PGR przy ul. Św. Wincentego.

Jak siać pomidory?

Dobrnęliśmy do najważniejszego etapu, czyli samo sianie. Nie jest to skomplikowane. Multiplaty i doniczki wypełniamy ziemią aż po same brzegi i delikatnie ugniatamy podłoże ręką. Na wierzchu układamy nasiona, które następnie wciskamy w podłoże na pół centymetra i przysypujemy ziemią. Na koniec podlewamy. W multiplatach siejemy po jednym nasionku do każdego otworu, a w doniczkach nie gęściej niż w rozstawie co 2 cm. To bardzo ważne, ponieważ zbyt gęste wysianie nasion pomidorów może doprowadzić do gnicia siewek. Muszą mieć przestrzeń i powietrze. Jeśli siejemy w wielodoniczkach (multiplatach) to dobrym sposobem jest umieszczenie dwóch nasion w każdym otworze. Czasem zdarza się, że nasiono wcale nie wykiełkuje, więc w razie czego mamy drugie w zapasie, dzięki czemu nie będziemy mieli pustych miejsc w multiplacie. Gdy siewki trochę podrosną można wybrać tą silniejszą, a drugą usunąć.

Inny sposób to nie wciskanie nasion w ziemię tylko przysypanie ich półcentymetrową warstwą wermikulitu. Wiem, że niektórzy z Was nie wiedzą co to wermikulit i gdzie go dostać, więc możecie śmiało wybrać sposób z wciskaniem i przysypaniem ziemią. Sam nie lubię używać wermikulitu, bo nie jest dostępny w każdym sklepie ogrodniczym, a w marketach budowlanych, które odwiedzam najczęściej, nawet nie wiedzą co to.

Uwaga! Warto podpisać wysiane nasiona. Ja robię to na patyczkach laryngologicznych, które kupicie w aptece.

Jak dbać o siewki pomidorów?

Po wysianiu należy przykryć doniczki przezroczystą pokrywą tworząc miniszklarenkę. W ten sposób nasiona będą miały odpowiednią temperaturę. Taka pokrywka nie powinna być zupełnie szczelna, gdyż inaczej wewnątrz będzie zbyt wilgotno, co narazi siewki nasiona na ryzyko pojawienia się chorób grzybowych. Pokrywę możecie zrobić sami z butelki lub folii spożywczej.

Dbajmy o to, żeby podłoże było stale wilgotne, ale żeby nie stała w nim woda. Podlewać warto konewką z sitkiem, dzięki czemu nasiona nie zostaną wypłukane. Można również zamiast konewki używać spryskiwacza.

Doniczki ustawmy na parapecie, który jest dobrze oświetlony. Dostęp do światła nie ma pływu na samo kiełkowanie nasion, ale jest już ważny później dla siewek. Zadbajmy o to, żeby młodziutkie siewki nie były narażone na ostre słońce (którego wiosną i tak jest mało). Takie już bardziej dorosłe na pewno odwdzięczą się za każdy promień słońca, który do nich dotrze.

Nasiona kiełkują po około 7 dniach. Wtedy należy zdjąć przezroczyste pokrywy i pozwolić siewkom rosnąć z dostępem do świeżego powietrza.

Co dalej z siewkami pomidorów?

Po około 3 tygodniach należy przepikować pomidory. Co to znaczy? Nasiona, które wykiełkowały jedno obok drugiego trzeba po prostu przesadzić do nowych, większych doniczek. Jak to zrobić? Pokażę Wam w filmiku, który powstał specjalnie dla Was.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *