Jak odnowić starą altanę?

Jak odnowić starą altanę? Pokażę Wam jak to zrobiłem w ogrodzie laureatki konkursu, który zorganizowałem na blogu. 

Odnowienie starej rzeczy zawsze daje dużo satysfakcji, gdyż każdy lubi tchnąć nowe życie w niepotrzebny już przedmiot. Tak stało się z altaną, której metamorfoza była do wygrania w konkursie zorganizowanym na moim blogu wspólnie z serwisem Wkręceni w dom. Zwyciężczynią została Pani Justyna z podwarszawskiego Piaseczna. Altana została wykonana przez jej tatę ok. 20 lat temu i była świadkiem wielu rodzinnych spotkań. Niestety po śmierci taty, miejsce to zostało zapomniane i stało się zbiorowiskiem niepotrzebnych sprzętów i drewna kominkowego. Marzy mi się uśmiech na twarzy mojej mamy, która będzie mogła odpocząć, jak dawniej wieczorami przy herbacie w altanie. Chciałabym też, aby ogród odżył, a spotkania rodzinne nabrały znów kolorów – napisała Pani Justyna. Mamy nadzieję, że nam się udało.

Porządkowanie altany

Najpierw uporządkowaliśmy wnętrze altany i jej otoczenie, a następnie przystąpiliśmy do jej mycia i szlifowania. Najlepiej użyć do tego szlifierki obrotowej o dużej mocy, a do zakamarków szlifierki akumulatorowej do trudno dostępnych miejsc. Dopiero po usunięciu wieloletniej warstwy zanieczyszczeń i starych farb mogliśmy zobaczyć, że altana została zbudowana bardzo solidnie i postoi jeszcze kolejne kilkadziesiąt lat.

Drobne naprawy

Postanowiliśmy dodać kilka drewnianych elementów, które zamaskują niewielkie niedoskonałości. Na wejściu pojawił się drewniany próg ukrywający ukruszoną wylewkę betonową. Altanę szpecił również fundament z odstającymi i pokruszonymi kawałkami betonu, których musieliśmy się pozbyć przy użyciu młota udarowego. Do fundamentu przykręciliśmy docięte wcześniej kantówki, które stworzyły drewniany cokół.

Malowanie altany

Wreszcie przyszedł długo oczekiwany moment, czyli malowanie. Zastanawialiśmy się nad czarnym lub białym kolorem i ostatecznie wygrał ciemny heban. Altana miała mnóstwo zakamarków i pomalowanie jej pędzlem z pewnością zajęło by kilka godzin. Na szczęście mieliśmy pistolet natryskowy, który znacznie ułatwił nam pracę. Posadzkę pomalowaliśmy specjalną farbą do betonu.

Prace wykończeniowe

Ostatni etap prac to wykończenie i dekorowanie. Najpierw zajęliśmy się terenem wokół altany. Ścieżkę wysypaliśmy ozdobnym dolomitem, usunęliśmy stare rośliny, a pilarką łańcuchową przycięliśmy uschnięte gałęzie drzewa rosnącego obok.

Tuż przy wejściu do altany posadziliśmy kwitnące na biało i kremowo-różowo tawułki, a z boku miniaturowe wierzby i tawliny jarzębolistne. Rośliny znalazły się również w środku. Kwitnąca na pomarańczowo begonia zwisająca nawiązuje kolorystycznie do pomarańczowych dodatków. Będzie tu miała idealne warunki, gdyż preferuje półcień, który panuje we wnętrzu altany. Wieczorny wypoczynek umilą świece i nastrojowa lampion żarzący się na pomarańczowo.

Zrób to sam – meble ogrodowe z palet

W remontowanej altanie zdecydowaliśmy się na recykling ogrodowy. Tworzenie nowych przedmiotów z niepotrzebnych już materiałów stało się w ostatnich latach bardzo modne. Wystarczy dobry pomysł i ze starego grata przeznaczonego na śmietnik możemy wyczarować wyjątkową ozdobę, czy np. mebel. Odmalowaliśmy stare fotele ogrodowe, a narożnik wykonaliśmy z palet. Puszka farby, pędzel, narzędzia oraz dobre chęci wystarczą, aby w wolne popołudnie wykonać ogrodowy komplet wypoczynkowy. Wybraliśmy kolor kremowy, gdyż kontrastuje z ciemnym kolorem drewna.

Do wykonania mebli potrzebowaliśmy:

  • 16 ćwierćpalet
  • 5 półpalet
  • wkręty do drewna o długości 4 cm
  • farba do drewna
  • poduszki
  • płyta ze sklejki

Przydatne narzędzia:

  • wkrętarka
  • szlifierka

Krok 1

Oszlifuj palety, aby pozbyć się drzazg i wystających elementów drewna. Możesz do tego użyć szlifierki akumulatorowej. Następnie pomaluj farbą do drewna palety oraz płytę ze sklejki.

Krok 2

Przy użyciu wkrętarki akumulatorowej i wkrętów do drewna skręć ze sobą po 4 ćwierćpalety. Stworzą one 4 moduły siedziska, które można przestawiać i łączyć tworząc długą kanapę, narożnik lub pojedyncze fotele. Teraz tylko połóż wygodne poduszki i już można wypoczywać.

Krok 3

Podobnie jak siedziska z ćwierć-palet, skręć ze sobą 5 półpalet. Na wierzch przykręć  pomalowaną wcześniej płytę ze sklejki. Stolik gotowy.

Stolik z palet ozdobiliśmy kilkoma dodatkami, nie zabrakło także owocowych słodkości.

Odnowiona altana bardzo spodobała się Pani Justynie i jej mamie, co widać po uśmiechach znajdujących się na ich twarzach. Mamy nadzieję, że teraz będą tu chętnie wypoczywać wraz z całą rodziną, a altana posłuży im jeszcze przez długie lata.

Artykuł powstał we współpracy z marką Bosch i nie istniejącym już portalem Wkręceni W Dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *