Ciemierniki – byliny kwitnące zimą

Rośliny kwitnące zimą są wielką atrakcją o tej porze roku. Niektóre ciemierniki kwitną już pod koniec grudnia, a dobierając odpowiednie odmiany, możemy się cieszyć kwiatami całą zimę, aż do maja. Są łatwe w uprawie i na pewno sobie z nimi poradzicie.

Ciemierniki to jedne z niewielu roślin, które kwitną zimą. Moimi ulubionymi są oczywiście oczary, o których pisałem już wiele razy, ale dziś powiem Wam troszkę o tej niewielkiej bylinie, która ma przepiękne kwiaty. Nie jest trudna w uprawie, dlatego mam nadzieję, że wielu z Was za moją radą stanie się posiadaczami ciemierników.

W ciemiernikach urzeka przede wszystkim to, że pojawiają się na nich kwiaty wtedy, kiedy w ogrodzie nie ma zbyt wielu kolorów. Krzewy nie mają liści, byliny zimują pod ziemią, nawet iglaki mają bardziej burą zieleń niż wiosną, czy latem. Oczywiście najefektowniej będzie wyglądała cała grupa ciemierników, jak na zdjęciu które zrobiłem, ale zapewniam Was, że nawet jedna roślina sprawi Wam ogromną radość, gdy zakwitnie któregoś zimowego dnia. Żółte, kremowe, różowe, białe, fioletowe, bordowe – kolorów jest tak wiele!

Dlaczego postanowiłem napisać o ciemiernikach? Na targach Gardenia w Poznaniu zobaczyłem ich całą masę na jednym ze stoisk szkółkarzy. Były niesamowite, w różnych kolorach, wzbudzały zachwyt wszystkich odwiedzających targi. Ostatniego dnia targów, gdy przed zamknięciem można już sprzedawać rośliny ze stoisk, widziałem wiele osób które ciemierniki miały wśród swoich zdobyczy. Niewątpliwie były hitem.

Wydaje mi się, że ciemierniki nie są popularne. W zieleni miejskiej nie widuję ich wcale, w ogrodach też rzadko. Może dlatego, że zimą nie odwiedzam zbyt wielu ogrodów, a w sezonie nie zwracam na nie uwagi. Mój zespół projektowy nigdy w żadnej realizacji nie zastosował ciemiernika, ale mam nadzieję że to się zmieni.

Jak uprawiać ciemierniki?

 • Stanowisko dla ciemierników powinno być zaciszne od wiatru, półcieniste lub cieniste. Nie lubią silnego nasłonecznienia, więc idealnie będą się czuły w pobliżu drzew i krzewów.
 • Preferują glebę wilgotną, dlatego dbajmy o nie szczególnie latem w czasie suszy. Brak odpowiedniego nawodnienia z pewnością odbije się na kwitnieniu, które będzie mało obfite.
 • Podłoże powinno być próchniczne z zawartością wapnia. Można dodać do niego kompostu lub obornika.
 • Dobrze przemyślcie gdzie je posadzić, bo nie znoszą późniejszego przesadzania. Ciemierniki mają wrażliwy system korzeniowy i nie lubią, gdy ktoś przy nim majstruje. Dlatego też nie wolno wzruszać gleby wokół tych bylin.
 • Wczesną wiosną można zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym.
 • Przed kwitnieniem warto oberwać największe liście dając kwiatom dostęp do światła.

Pamiętajcie, że wszystkie części rośliny są silnie trujące. Prace pielęgnacyjne wykonujcie w rękawiczkach, bo Wasza skóra może zostać podrażniona. Chyba nie muszę wspominać, żeby chronić dzieci i zwierzęta przed tymi roślinami.

Ciemierniki są bylinami długowiecznymi. Będą pięknie wyglądały nawet 10 lat w jednym miejscu. A jakie odmiany mamy do wyboru?

Najładniejsze odmiany ciemierników

 • Ciemiernik biały (Helleborus niger) – ciekawa nazwa, bo przecież ‚niger’ to czarny, a nie biały. To najpopularniejszy ciemiernik. Ma białe kwiaty z żółtym środkiem. Dorasta do 30 cm wysokości. Kwitnienie: I – IV
 • Ciemiernik ogrodowy (Helleborus × hybridus) – pod tą nazwą skupia się wszystkie odmiany mieszańcowe. Te ciemierniki podobają mi się najbardziej, bo mają mnóstwo kolorów: żółte, kremowe, fioletowe, purpurowe, różowe. Niektóre mieszańce osiągają nawet 70 cm wysokości. Kwitnienie: XII – IV
 • Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) – ma niewielkie zielonkawe kwiaty, których jest tak dużo, że wyglądają bardzo dekoracyjnie. Nawet po przekwitnięciu wygląda ładnie. Liście przypominają kształtem liście marihuany. Dorasta do 50 cm wysokości. Kwitnienie: II – V
 • Ciemiernik korsykański (Helleborus argutifolius, syn. Helleborus corsicus) – ten ciemiernik w przeciwieństwie do innych lubi stanowiska słoneczne. Ma zielonkawe kwiaty, ale nie tak drobne jak ciemiernik cuchnący. Dorasta do 60 cm wysokości. Kwitnienie: II – IV
 • Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) – dorasta do 40 cm wysokości. Kwitnienie: I – IV

Jeśli nie macie ogrodu to możecie trzymać ciemierniki również w doniczce na balkonie. Muszę Wam jeszcze wspomnieć o tym, że ścięte kwiaty będą długo stały w wazonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *