Alokazja amazońska – roślina o ciemnych, strzałkowatych liściach

Alokazja jest oryginalną rośliną domową o pięknych ciemnych liściach z widocznym unerwieniem. Jeśli chcecie mieć ją w swoim domu to przed Wami trudna praca, bo należy ona do roślin trudnych w uprawie. Jak uprawiać alokazję? Jak podlewać i ile światła potrzebuje? Już Wam mówię.

Alokazja amazońska (Alocasia amazonica) nie jest popularną rośliną i nie często widuję ją w mieszkaniach. Szkoda, bo mnie ona zachwyciła. Widziałem ją już kilka lat temu, potem o niej zapomniałem, aż ukazała się przede mną na sklepowej półce. Chyba nie muszę nikomu mówić, że w kilka sekund znalazła się w moim koszyku. No może nie w kilka sekund, bo jeszcze musiałem wybrać najładniejszy okaz, ten jeden jedyny, który będzie mój. Przy okazji moja alokazja zagrała w pierwszych odcinkach poradnika, który właśnie dla Was szykuję.

Jej inna nazwa to zakleśń, ale jest tak brzydka że nie będę jej już więcej używał. Alokazja ma ciemne mięsiste liście, dlatego bez zastanowienia ustawiłem ją w lekko zacienionym miejscu, jak to bywa z podobnymi roślinami. Tym razem moja intuicja mnie zawiodła, a atlas roślin bardzo się przydał. Pamiętajcie, że zawsze przed zakupem nowej rośliny powinniście sprawdzić, czy będzie miała w Waszym domu odpowiednie warunki. Nie kupujcie tych, które najbardziej Wam się podobają, tylko te które będą miały u Was idealnie. Wspomniałem o liściach. Mają one nietypowy, strzałkowaty kształt i białe unerwienie, które na ciemnym tle jest niezwykle ozdobne. Od spodu liść jest purpurowy. Czy to nie wspaniała roślina? Ja jestem w niej zakochany. Nie wiem tylko, czy poradzę sobie z jej uprawą, bo do łatwych niestety nie należy.

Jaka ziemia do alokazji?

Jest to roślina tropikalna, więc potrzebuje takiej ziemi, jaka występuje w tropikach. Uniwersalne podłoże do roślin domowych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podłoże musi być bogate w materię organiczną. Ja wymieszałem 2/5 ziemi ogrodowej, 1/5 torfu, 1/5 piasku, reszta to perlit oraz ziemia keto (specjalna ziemia do bonsai).

Jeśli już zrobiliście odpowiednie podłoże to pewnie zaraz będzie sadzić alokazję do doniczki. Nie zapomnijcie o warstwie drenażu na spód. To bardzo ważne, bo roślina nie znosi stojącej na dnie doniczki wody. Kilkucentymetrowa warstwa keramzytu zapewni dostęp powietrza do korzeni.

Ile światła potrzebuje alokazja?

Alokazja amazońska jest rośliną światłolubną. Musicie jej zapewnić dużo światła, ale rozproszonego, więc na słonecznym parapecie nie będzie dobrze się czuła. Szybko Wam powie, że ma za ciemno, bo wtedy jej liście zaczną zasychać.

Temperatura pokojowa jest dla niej idealna, pilnujcie tylko, żeby nie spadła poniżej 15°C.

Podlewanie alokazji

Alokazja preferuje wilgotne podłoże, ale nie stojącą wodę. To roślina bardzo wrażliwa na nadmiar wody, a także na przesuszenie. W obu przypadkach zaniedbania prowadzą do szybkiego zamierania. To nie jest roślina dla zapominalskich. Jeśli wyjedziecie na letni urlop i zostawicie ją bez opieki to możecie być pewni, że po powrocie jedyne co będziecie mogli zrobić to wyrzucenie rośliny do śmietnika. Zimą przestajemy ją podlewać całkowicie

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Najważniejsze jest zapewnienie dużej wilgotności powietrza. Alokazja najlepiej czuje się w szklarni, gdzie zapewnimy jej warunki takie jak w tropikach. W mieszkaniu, gdzie jest suche powietrze trzeba ją regularnie zraszać. Zwłaszcza zimą, kiedy ogrzewanie osusza powietrze, liście mogą zasychać na brzegach. Jest to pierwszy sygnał, że musimy zwiększyć wilgotność. Zraszamy tylko miękką wodą. Polecam ustawienie nawilżacza powietrza w pobliżu rośliny, albo postawienie doniczki na podstawce, do której nasypiemy kamyków i wlejemy wody.

Nie jest to żarłoczna roślina dlatego nawozić ją należy co dwa tygodnie od wiosny do jesieni, ale połową dawki którą zaleca producent nawozu.

Raz w roku na wiosnę warto przesadzić alokazję do tej samej doniczki wymieniając podłoże, a co dwa, trzy lata do większej doniczki. Wymiana podłoża jest bardzo ważna, bo nie może ono być za bardzo zbite.

Mam nadzieję, że nie przestraszyłem Was za bardzo i mimo, że alokazja jest trudną rośliną to wkrótce znajdzie się w Waszych domach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *