Pieniążek (Pilea peperomoides) – roślina dla każdego hipstera

Pilea peperomoides, czyli pieniążek zdobył ogromną popularność jakieś 2 lata temu. Nie mam pojęcia dlaczego jedne rośliny stają się nagle modne, a inne. Pewne jest, że obok królowej monstery chce go mieć każdy hipster. Dlaczego pieniążek jest popularny? Jak się nim zajmować?

Kiedyś była moda na minimalizm, a od niedawna triumfuje trend „Urban Jungle”, czyli miejska dżungla. Każdy chce mieć monsterę, zwisające z sufitu doniczki i regał pełen roślin. Codzienne zdjęcia na Instagrama z podlewania roślin to już codzienność każdego hipstera. Mam nadzieję, że ta moda będzie trwała bardzo długo, bo przyznam że bardzo mi się podoba taki zielony trend. Niestety jak to z każdą modą i ta na pewno kiedyś się skończy.

Dlaczego pieniążek jest popularny?

Wróćmy jednak do naszego bohatera, czyli pieniążka. Dlaczego stał się taki popularny? Na pewno największą zasługą jest jego nazwa, na którą nie sposób nie zwrócić uwagi. Nazwę zawdzięcza kształtowi roślin, które są okrągłe i podobno przypominają monety. Dlaczego akurat monety? Jest tyle okrągłych rzeczy. Mógłby się nazywać np. talerzyk, albo naleśnik. No ale został pieniążkiem, bo to brzmi ładnie. Niektórzy myślą nawet, że pieniążek przyniesie im szczęście i będą mieli dużo pieniędzy. Pieniążek – czy to nie brzmi modnie? Modna hipsterka wrzucając zdjęcie na Instagrama z hashtagami #pilea i #pieniążek może być pewna, że zdobędzie dużo serduszek, a liczba folowersów podskoczy do góry. To takie fancy, trendy i w ogóle… modne. Poza tym miłośnicy Urban Jungle upodobali sobie rośliny mało wymagające, więc pieniążek idealnie wpisał się w ich gusta. Sprawdźmy co ta roślina lubi, a czego nie.

Pieniążek – uprawa, pielęgnacja, wymagania 

Jak już wcześniej wspomniałem, pilea ma bardzo małe wymagania i nawet każdy początkujący hipster sobie poradzi z jej uprawą. Gdy roślina podrośnie, jej dolne liście opadają i tworzy się takie małe drzewko. Osobiście uważam, że roślina o takim pokroju nie pasuje do innych hipsterskich roślin i nie mam pojęcia dlaczego stała się tak popularna. Co więcej, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że jest wtedy brzydka. Pieniążek zanim zacznie gubić dolne liście jest piękny i zaliczam go do jednej ze swoich ulubionych roślin domowych. Ale taka palma? Szczotka na kiju? Mi się nie podoba.

Jakie stanowisko dla pieniążka?

Pieniążka najlepiej ustawić w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio narażonym na słońce. Parapet od południowej strony na pewno odpada. Najlepiej ustawić go niedaleko okna, gdzie promienie słoneczne docierają rozproszone. Mój pieniążek stoi na parapecie, ale od strony wschodniej. Jest tam sporo światła, ale nigdy nie ma palącego słońca. To idealne warunki.

Jak podlewać pieniążka?

Piela preferuje wilgotną glebę, ale nie cały czas mokrą. Latem należy podlewać ją co 2-3 dni i pilnować, żeby w doniczce nie stało dużo wody. Zimą, tak jak w przypadku innych roślin, należy ograniczyć podlewanie. Pieniążek dobrze znosi okresową suszę, ale pamiętajcie że to nie kaktus i trzeba go podlewać częściej niż raz w miesiącu. Raz w miesiącu do konewki warto wlać nawóz do roślin zielonych. Co kilka dni zroście go wodą. Bardzo to lubi, bo zwiększa to wilgotność powietrza wokół liści. Jest to roślina która idealnie nadaje się do tworzenia lasów w słoju, w których panuje wilgoć. Będzie tam miał idealnie dopóki nie urośnie i nie będzie go trzeba wyjąć.

Jak rozmnożyć pieniążka?

Jeśli macie już jakiś czas pieniążka na swoim hipsterskim regale, to na pewno zauważyliście, że w doniczce pojawia się sporo młodych liści. Najprościej rozmnożyć pileę właśnie poprzez te młode listki. To odrosty korzeniowe, które należy oderwać od rośliny i posadzić w nowej doniczce. Pieniążek wydaje bardzo dużo tych odrostów, więc może to jest odpowiedź na to, dlaczego stał się tak popularny. Łatwo go rozmnożyć i podarować innej koleżance hipsterce.

10 najbardziej hipsterskich roślin

Wpisuje pieniążka na listę 10 najbardziej hipsterskich roślin. Jeśli chcesz być modny i zaimponować innym hipsterom, to musisz go mieć. A tak serio to warto mieć go w swojej domowej kolekcji, bo jest rzeczywiście ładny i oryginalny. Nie wiele roślin ma takie okrągłe błyszczące liście. Jeszcze raz polecam!

Gdzie kupić?

 • sklepy internetowe
 • Allegro
 • Flora Point – ul. Mrówcza 212, Warszawa
 • Tomaszewski – Al. Krakowska 205/211
 • Giełda kwiatowa Bronisze

One thought on “Pieniążek (Pilea peperomoides) – roślina dla każdego hipstera

 • 31 stycznia at 00:46
  Permalink

  Piękna roślina, muszę sam posadzić.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *