Ogrody, parki i skwery w Barcelonie, które trzeba zobaczyć – 37 miejsc + mapa

[English below] Barcelona to miasto słynące z turystki. Jak w raju będzie miał tu również turysta ogrodniczy. Ogrody, parki, skwery i place to miejsca, których w Barcelonie nie brak. Stworzyłem przewodnik z mapą po ogrodach Barcelony, który na pewno przyda Wam się, gdy odwiedzicie Hiszpanię.

Podczas swoich podróży ogrodniczych znalazłem wreszcie swoje miejsce na Ziemi. Miejsce, w którym mam nadzieję, że kiedyś zamieszkam. Barcelona to miasto, które pokochałem. Byłem w niej już trzy razy, a jeszcze tyle jest do zobaczenia. Turystyka ogrodowa to coś co uwielbiam, a trafiłem na miasto bardzo zielone. Przy ulicach rośną palmy i platany, a co chwilę natrafiamy na parki, place, skwery i ogrody. Przygotowania do każdej wycieczki zajęły mi wiele dni, gdyż nie znalazłem gotowego przewodnika po zielonych zakątkach. Wiele miejsc było opisanych głównie na zagranicznych blogach, ale odwiedziłem również takie, które znalazłem przeglądając fragment po fragmencie mapę Google.

FOR ENGLISH VERSION CLICK HERE

 

Mam nadzieję, że poniższa lista wraz z mapką będzie Wam bardzo przydatna. Zielonych miejsc jest dużo, dlatego podzieliłem je na trzy kategorie.

Ogrody

1. Ogród botaniczny (JBB – Jardi Botànic de Barcelona)

Ogród położony jest na wzgórzu, dlatego ma ciekawy układ kaskadowy, a także roztaczają się z niego piękne widoki. Ogród botaniczny jest podzielony na pięć stref, w których rosną rośliny radzące sobie w klimacie śródziemnomorskim. Jego ideą jest pokazanie podobieństw roślin z całego świata. Pracownicy stale powiększają kolekcję eksperymentując i sprawdzając, czy dany gatunek poradzi sobie w tutejszym klimacie. Jedne rośliny przechodzą tę próbę pomyślnie i zostają w ogrodzie, a inne znikają. Obecnie w ogrodzie rośnie prawie 2000 gatunków roślin. Strefy, o których wspomniałem to kalifornijska, chilijska, południowo-afrykańska, australijska i oczywiście śródziemnomorska. Ogród est bezpłatny w pierwszą niedzielę każdego miesiąca przez cały dzień i w pozostałe niedziele od 15:00. W inne dni cena biletu to 3,50 €. Więcej o ogrodzie możecie przeczytać w mojej relacji: Ogród botaniczny w Barcelonie.

2. Ogród w katedrze św. Eulalii (Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia)

To niesamowite, że w katedrze może znajdować się ogród. Sam budynek z zewnątrz, a także jego wnętrza jest przepiękny. W środku znajduje się dziedziniec z ogrodem wyglądającym tajemniczo. Nie spodziewałem się, że go tam zastanę. Wejście jest bezpłatne, obowiązuje skromny strój, czyli zakryte ramiona i spodnie do kolan.

3. Szpital św. Krzyża i św. Pawła (L’Hospital de la Santa Creu i Sant Pau)

Podobnie jak poprzednio, tego ogrodu również nie było na mojej liście i zobaczyłem go przypadkiem. Szpital św.  Krzyża i św. Pawła zachwyca przede wszystkim niezwykłą architekturą. Przy okazji remontu całego kompleksu odnowiono także ogrody. Wstęp kosztuje 14 euro, w niektóre niedziele za darmo.

   

4. Jardins de Laribal 

Jeden z moich ulubionych ogrodów. Znajduje się na wzgórzu Montjuic. Jest w nim mnóstwo tajemniczych zaułków, schodów, które nie wiadomo gdzie prowadzą, sadzawek, fontann. Można tu się zgubić.

 

5. Teatr Grecki i jego ogród (Jardins del Teatre Grec)

Teatr Grecki znajduje się obok Jardins de la Ribal, jest jakby jego przedłużeniem. Obok teatru zbudowanego na wzór antycznych budowli, założono ogród z niską roślinnością posadzoną w geometrycznych rabatach.

6. Ogród kaktusów (Jardins de Mossèn Costa i Llobera)

Ten ogród musi zobaczyć każdy miłośnik zieleni. Ja pierwszy raz w życiu widziałem coś tak niesamowitego. Tysiące kaktusów w jednym miejscu. Zbiór niezwykłych, oryginalnych roślin.

7. Jardins de Joan Brossa

Ogród, w którym znajduje się kilka bardzo dziwnych rzeźb. Fascynaci architektury na pewno zwrócą uwagę na oryginalną nawierzchnię. Jest położony na zboczu wzgórza Montjuic.

 

8. Jardins d’Ignacio Urenda

To niezwykłe miejsce, które nie wszystkim się spodoba, na pewno zachwyci freaków architektury krajobrazu. Ogród znajduje się pomiędzy dwoma blokami biednej dzielnicy Barcelony. Jest w nim dużo betonu i mało atrakcyjna roślinność. Z jednej strony do ogrodu można wjechać windą. Najładniej wygląda z okien mieszkań, ale niestety nie można tego zobaczyć.

 

9. Jardins de Miquel Martí i Pol

Barcelonę warto zwiedzać na rowerze. Można zobaczyć dużo więcej. Tak właśnie dotarliśmy tutaj. Ogród założono wokół budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ma wąskie ścieżki i jest dosyć cienisty. Znajduje się w nim ogromna drewniana ława, na której zawsze wypoczywa wielu ludzi. Zachwyciła mnie w nim jeszcze niesamowita brama zrobiona z łańcuchów.

   

10. Ogród wertykalny przy alei Diagonal (Avinguda Diagonal, 662)

Budynek zobaczyliśmy przypadkiem podczas przejażdżki rowerowej. Elewację pokrywa mnóstwo betonowych donic, z których wylewają się bardzo duże rośliny. Zobaczcie sami.

 

11. Jardins de Tarradellas (ogród wertykalny)

Kolejny ogród wertykalny, który został „przyklejony” do istniejącego budynku. Do ściany bez okien dobudowano stalową konstrukcję na której umieszczono tysiące roślin.

12. Ogród labiryntów (Parc del Laberint d’Horta)

Oglądaliście film „Pachnidło”? To właśnie w tym labiryncie została nakręcona jedna ze scen. Jest to najstarszy ogród w Barcelonie, który przyciąga turystów labiryntem z roślin. Sam labirynt nie zachwycił mnie, gdyż wiele roślin obumarło. Są posadzone nowe, ale kilka lat minie zanim wróci do świetności. Sam park jest przepiękny, cienisty, bardzo romantyczny. Oprócz labiryntu są tu też inne budowle i zbiorniki wodne, które warto zobaczyć. Wejście kosztuje 3 euro, a w niedziele jest za darmo.

 

13. Jardín de Aclimatacion

Ten niewielki ogród odkryłem przypadkiem zwiedzając okolicę stadionu olimpijskiego. Jest bardzo urokliwy, dlatego widziałem w nim wiele odpoczywających osób.

 

Skwery i place

14. Plac przy Sagrada Familia (Plaça de Gaudi)

Ten plac znają wszyscy, którzy byli w świątyni Sagrada Familia. To jedyne miejsce jakie zapamiętałem z mojej pierwszej wycieczki do Barcelony, gdy miałem 5 lat. To stąd jest najlepszy widok na kościół i to tu wypoczywają i fotografują się turyści. Sam plac nie jest bardzo urokliwy, na środku znajduje się zbiornik wodny, w którym jest zawsze zielona woda, ale postanowiłem o nim wspomnieć ze względu na piękne kompozycje roślinne we wschodniej części.

  

15. Passeig de Sant Joan

Tego miejsca trochę się naszukałem. To długi skwer przy ruchliwej jezdni, który ma bardzo ładną nawierzchnię z trawy w płytach oraz piękne ławki.

 

16. Plaça de Joan Antoni Coderch

Skwer, który w ciągu dnia nie jest atrakcyjny, ale w nocy nabiera kolorów. Wypatrzony przypadkiem z tramwaju 🙂

 

17. Plaça de les Cascades

To chyba najsłynniejszy plac w Barcelonie, znajdujący się przed Pałacem Narodowym. Są tam gigantyczne schody, mnóstwo kaskad i wielka fontanna. Plac warto zobaczyć zarówno w dzień, jak i w nocy. Odbywają się tam również pokazy multimedialnej fontanny.

 

18. Plaça de l’Armada (Jardines de Miramar)

Zakochałem się w tym miejscu. Plac położony jest na wzgórzu Monjuic od strony morza i roztacza się z niego najpiękniejszy widok na port. Ogromne wycieczkowce są na wyciągnięcie ręki. Jest tu bardzo ładny ogród Jardines de Miramar z bylinami i drzewami ombu (szkarłatka ombu, Phytolacca dioica, ombu tree).

19. Plaça del Virrei Amat

Tutaj pierwszy raz zobaczyłem inną stronę Barcelony. Nie ma tu turystów, ale jest bardzo tłoczno. Tu zawsze tętni życie, nawet późnymi wieczorami. Plac nie jest opisany w żadnych przewodnikach, dlatego nie ma tu turystów. Atrakcyjny dla miłośników architektury krajobrazu ze względu na oryginalne konstrukcje. Ja zwróciłem uwagę na oryginalną nawierzchnię (beton + pasek granitu). Warto usiąść i popatrzeć na codzienne życie mieszkańców Barcelony.

 

20. Plaça de Harry Walker

Podobnie jak poprzedni, tak i ten plac położony jest w zwykłej mieszkaniowej dzielnicy Barcelony. Turystów brak 🙂 Jest tu oryginalna fontanna.

21. Plaça Reial

Na placu znajdują się chyba najładniejsze palmy w całej Barcelonie. Oczywiście nie z tego słynie plac, a z zabudowy wokół niego. Pałacyki, arkady, piękna fontanna – to dla nich przychodzą tu turyści. Mi spodobały się latarnie zaprojektowane przez Gaudiego.

 

Parki

22. Parc de la Ciutadella

Lubię ten park, ponieważ było to pierwsze miejsce jakie zobaczyłem podczas swojej drugiej wycieczki do Barcelony. Mieliśmy to szczęście, że mieszkaliśmy po drugiej stronie jezdni. Jest to jeden z większych parków w Barcelonie i jeden z najbardziej atrakcyjnych. Są tu zbiorniki wodne, piękna fontanna z kaskadą, mnóstwo roślin, a także ogród zoologiczny. Niestety szklarnie z roślinami tropikalnymi są w remoncie, ale może gdy będziecie czytali ten tekst to ich odnowa dobiegnie końca. Na terenie parku znajduje się parlament Katalonii.

 

23. Park Güell

Jedna z głównych atrakcji Barcelony. Antonio Gaudi zaprojektował tu osiedle składające się z 60 działek, ale powstało tylko 5 budynków. Cały teren przekształcono na park.

 

24. Diagonal Mar Park

Bardzo lubię ten park, dlatego byłem tu zarówno podczas drugiej, jak i trzeciej wycieczki. Pewnie odwiedzę go jeszcze nie raz. Położony jest blisko morza w nowoczesnej dzielnicy Barcelony, gdzie znajdują się wysokie apartamentowce. Sam park jest również bardzo nowoczesny. Jest tu bardzo duży zbiornik wodny z fontannami, bardzo ładna roślinność i dużo instalacji artystycznych. Atrakcją dla dzieci są szerokie zjeżdżalnie na górkach.

    

25. Jardins de Can Miralletes

Na pewno zauważyliście, że wiele ogrodów odkryłem przypadkiem. Tak było z tym, który wyłonił się kilka przecznic przed szpitalem św. Pawła, gdzie zmierzałem. Jest w nim ogromna pergola zbudowana z cegieł i drewna cała porośnięta pnączami. Miłe miejsce żeby odpocząć.

 

26. Parc del Centre del Poblenou

Miałem szczęście, że trafiłem na nocną imprezę w parku, która przyciągnęła tłumy mieszkańców i turystów. Była nawet „Zajebisteria”, czyli polskie żarcie na kółkach :-)To duży park składający się z trzech części oddzielonych jezdniami. Jest tu dużo instalacji artystycznych, oryginalne ławki i latarnie, świecące kule. Bardzo mi się spodobała pergola nad jezdnią.

   

27. Ogród na tyłach Muzeum Dizajnu (Museu del Disseny de Barcelona)

Sam budynek Centrum Dizajnu jest bardzo oryginalny, więc nic dziwnego, że na jego tyłach znalazł się bardzo nowoczesny ogród. Nad wodą rośnie najdłuższa zielona ściana jaką widziałem.

28. Jardins de Joan Maragall

To lubię w Barcelonie! Nowe ciągle przeplata się ze starym. To stare to zasługa dwóch wystaw światowych, z okazji których wybudowano w Barcelonie wiele budynków, a także ogrodów. Przykładem jest ten ogród. Niestety otwarty tylko w niedziele.

 

29. Espanya Industrial Park

Espanya Industrial Park spodoba się jedynie miłośnikom architektury. W jednej z części parku przeważa beton i dziwne konstrukcje. Przy jednym z wejść znajduje się rzeźba smoka, która jest również zjeżdżalnią i to dla większych dzieci. w dalszej części jest jednak trochę zieleni, co możecie zobaczyć poniżej.

 

30. Parc de Joan Miro

Dona i Ocell, czyli kobieta i ptak to ostatnie dzieło Joan’a Miro, które znajduje się w parku wybudowanym dla jego uczczenia. Niestety rzeźba była w remoncie i nie mam jej zdjęcia. Sztuka tego Barcelońskiego artysty jest widoczna w wielu miejscach miasta. Polecam odwiedzić Fundację Joan Miro. Byłem, warto!

31. Parc de Pedralbes

Park jakich wiele w Barcelonie, ale jest w nim coś co przyciągnie miłośników architektury, a szczególnie Gaudiego: pergola zaprojektowana przez mistrza.

32. Jardines de la Rambla de Sants

Już kilka lat temu widziałem zdjęcia High Line Park w Nowym Jorku, ale nie sądziłem że coś równie wspaniałego zobaczę w Barcelonie. Tutaj też mają swój park na wiadukcie. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu w tym miejscu przebiegała linia kolejowa ogrodzona z dwóch stron parkanem. Linia kolejowa została, ale obudowano ją wiaduktem, na dachu którego zbudowano ten ogród. To architektura krajobrazu na najwyższym poziomie.

33. Parc de la Pegaso

Zwykły park, ale przyjemnie w nim wypocząć. Znajduje się w dzielnicy mieszkaniowej, więc nie spotkamy tu tłumu turystów, ale tłumy mieszkańców. Park tętni życiem.

 

34. Parc Central de Nou Barris

To jeden z większych parków w Barcelonie. Tak jak poprzedni, znajduje się w dzielnicy mieszkaniowej, ale tutaj wielu ludzi nie widziałem. Był pusty, jak w wymarłym mieście. Warto go zobaczyć ze względu na oryginalne konstrukcje z drewna.

35. Parc del Fòrum

Dlaczego to miejsce znajduje się w moim przewodniku? Przecież to betonowa pustynia. To prawda, zieleni jest tu niewiele, ale architektura krajobrazu to nie tylko rośliny. Zobaczcie jak można zaprojektować przestrzeń w trudnym miejscu nad morzem, które jest chyba najbardziej wietrzne w całej Barcelonie. Nie wiele roślin dałoby sobie tu radę.

36. Parc de les Rieres d’Horta

Do tego parku szliśmy długo na piechotę, ale było warto. Powstał kilka lat temu wzdłuż jezdni. Jest bardzo nowoczesny i każdy powinien go zobaczyć. Chociażby dlatego, żeby przekonać się że można zaprojektować ładny, plac zabaw, który nie jest we wszystkich kolorach tęczy.

37. Parc de l’Estació del Nord

Mieszkałem obok tego parku w czasie swojej drugiej podróży do Barcelony, ale trafiłem do niego dopiero kolejnym razem. Park jest duży, ale zadbany. Większość terenu to trawniki do rekreacji, z których chętnie korzystają mieszkańcy. Warto go zobaczyć ze względu na duże rzeźby mozaikowe i ciekawy placyk z drzewami.

This is the end – jak śpiewała Adele 🙂

Cieszę się, że dotrwaliście do końca. Przyznaję, że ten przewodnik jest długi, ale w Barcelonie jest tyyyyle miejsc do zobaczenia. Zdradzę Wam, że po mojej kolejnej wycieczce do tego niezwykłego miasta pojawią się tu kolejne pozycje. Jeśli już teraz chcecie więcej, to wygooglajcie sobie Parc de Can Rigal 🙂

One thought on “Ogrody, parki i skwery w Barcelonie, które trzeba zobaczyć – 37 miejsc + mapa

  • 31 stycznia at 00:49
    Permalink

    Super miejsca, muszę się tam kiedyś wybrać.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *