Ogród botaniczny w Genewie

Zwiedzając różne zakątki świata, zawsze staram się odwiedzić ogrody botaniczne. Na każdego turystę czeka niemal zawsze mnóstwo atrakcji. Spacer po ogrodzie botanicznym jest ucztą dla wszystkich zmysłów. Pięknie kwitnące kwiaty, cudownie mieszające się zapachy oraz ogromna różnorodność roślin sprawiają, że jest to miejsce z którego nie chcę wychodzić.  Tak jest również w przypadku ogrodu w Genewie, w którym znajdują się wspaniałe zbiory roślin. Jest to zdecydowanie idealne miejsce na odpoczynek lub spacer, jak również odkrywanie roślin zagrożonym wyginięciem.

Podróżując po Szwajcarii nie mogłam pominąć Genewy. Na jej obrzeżach znajduje się bowiem Ogród botaniczny, który jest nie tylko chętnie wybieranym miejscem wypoczynku, ale równocześnie jest terenem badawczym dla miłośników roślin. Jak mówi historia, w 1817 roku, szwajcarski botanik, Augustin Pyrame de Candolle, przyczynił się do otwarcia ogrodu botanicznego – fr. Jardin botanique des Bastions. Od 1904 roku ten duży teren parkowy z drzewami, kwiatami, specjalnymi biotopami, szklarniami i parkiem zwierzęcym jest otwarty dla publiczności.

DSC_0631
DSC_0705

Na 28 hektarach terenu ogrodu znajdują się gatunki roślin podzielone tematycznie na strefy występowania, a także skrupulatnie opatrzone tabliczkami informacyjnymi m.in.: gatunki chronione, rośliny użytkowe i lecznicze, rośliny ogrodowe oraz kwiaty i rośliny egzotyczne.  Spacerując alejkami byłam pod ogromnym wrażeniem różnorodności roślin. Okazało się że w sumie ogród składa się z około 16.000 różnych gatunków roślin pochodzących z pięciu kontynentów. Jestem pełna podziwu dla zespołu ogrodników, bowiem opieka nad Ogrodem wymaga ich bardzo fachowej wiedzy.

genv-001

Jak mogłam dowiedzieć się z tablicy, każdego roku ogrodnicy Ogrodu Botanicznego:

  • dosiewają 1500 gatunków by utrzymać bioróżnorodność kolekcji roślin
  • zbierają 2000 porcji nasion w Ogrodzie i poza nim, by później wymienić się z ponad 800 botanikami z całego świata
  • drukują 600 naklejek używanych do identyfikacji drzew oraz innych roślin składających się na całą kolekcję
  • składują 250 m3 kompostu
  • spędzają w sumie 5300 godzin w terenie

Oprócz roślin w ogrodzie znajduje się również park zwierząt.  Żyją tam zagrożone wyginięciem rasy zwierząt domowych.W specjalnie urządzonych oczkach wodnych przebywają kaczki i flemingi, a w wolierach – egzotyczne ptaki, jak papugi i papużki.

DSC_0641DSC_0596DSC_0695DSC_0744

Zachęcam Was również do obejrzenia ogrodu botanicznego w Barcelonie. To niezwykłe miejsce! Ogród botaniczny w Barcelonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *