Jak założyć i pielęgnować rabatę bylinową? – 10. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

Rabaty bylinowe to moim zdaniem najładniejsze miejsca w ogrodach. Pięknie kwitną, pachną, ozdabiają ogród mnóstwem kolorów. Jak wykonać rabatę bylinową i jak ją potem pielęgnować? O tym w poradniku „Niech żyje ogród”.

Wiele bylin może rosnąć pod koroną  drzew i krzewów, także w ich cieniu. Dlatego są niezastąpione jako najniższe piętro ogrodu. Przygotujemy dzisiaj taką właśnie rabatę, która wypełni nam puste miejsca w kompozycji ogrodowej.

Aby zrobić miejsce na rabacie najpierw przesadzamy część roślin. Byliny nie mogą rosnąć na tym samym miejscu bez odmładzania kęp dłużej niż przez 5–6 lat. Potem warto je wykopać, podzielić na części i posadzić na nowym stanowisku lub tym samym po uzupełnieniu ziemi i pamiętając o uzupełnieniu składników pokarmowych.

Jak podzielić byliny?

Najpierw musimy okopać karpę na około ostrym szpadlem. Po wykopaniu bryły możemy przystąpić do jej dzielenia. Spróbujmy ją najpierw rozdzielić ręcznie, rozrywając bryłę korzeniową. Jeśli nie da rady, robimy to ostrym nożem lub szpadlem. Pamiętajmy, aby każda nowa część miała dobrze wykształcony pęd lub pąki. Z dużej, kilkuletniej rośliny możemy uzyskać kilka mniejszych sadzonek. Polecam jednak robienie większych sadzonek, gdyż na wiosnę obficiej zakwitną.

Jak zaprojektować i wykonać rabatę bylinową?

Dobrym podłożem dla większości bylin jest gleba dość ciężka, ale z dużą ilością substancji próchniczych. Dlatego warto dodać do niej specjalistycznego podłoża do roślin kwitnących.

Rośliny możemy zakomponować tak, aby niższe były z przodu rabaty, a wyższe za nimi. Tworzą wówczas kaskadowy układ i mają dostęp do światła. Planując kompozycję w ten sposób musimy zwrócić uwagę, z której strony będzie na nią świeciło słońce. Takie rozmieszczenie roślin jest najpopularniejsze, ale oczywiście można rośliny wg własnego uznania.

Jak pielęgnować byliny?

Po posadzeniu możemy rośliny zasilić. Stosując nawozy mineralne, trzeba ściśle przestrzegać wskazań na opakowaniu. Zbyt duża ilość nawozu powoduje zasolenie ziemi, co utrudnia pobieranie wody przez roślinę i przyczynia się do zamierania pożytecznych mikroorganizmów. Podane przez producenta dawki preparatów możemy trochę zmniejszyć na glebach piaszczystych, a zwiększyć na gliniastych i próchnicznych. Trzeba uważać, by nie nasypać nawozu na wilgotne liście, bo mógłby spowodować ich miejscowe uszkodzenie. Po zasileniu ziemię wokół roślin należy podlać.

Już nie mogę się doczekać aż zobaczę Wasze rabaty bylinowe. Na pewno będą olśniewały bogactwem kolorów. Możecie się nimi chwalić na moim Facebooku: Lubię ogród – Ogrodnik Tomek.  Zachęcam Was to oglądania innych odcinków poradnika Ziemovit – Niech żyje ogród!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *