Jak założyć trawnik na przydomowym boisku? – 8. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

Wydeptany trawnik to częsty problem, kiedy w ogrodzie bawią się małe dzieci. Możemy tego uniknąć zakładając trawnik na przydomowych placach zabaw dokładnie tak samo jak na sportowym boisku. Jak to zrobić? O tym w poradniku „Niech żyje ogród”.

W miejscach, gdzie ziemia jest mocno zbita brakuje powietrza dla korzeni roślin. Najczęściej są to miejsca wokół piaskownic, huśtawek, oraz przed bramką piłkarską, którą w ogrodzie ma prawie każdy rodzic przyszłego sportowca. Ponadto często tworzą się tu zagłębienia z wodą co potęguje efekt niedotlenienia. W takich miejscach niezbędny jest odpowiedni drenaż.

murawa 4

Jak przygotować ziemię pod trawnik?

Pierwszą czynnością jest tu usunięcie starej murawy. Najlepiej użyć do tego glebogryzarki, to przyspieszy nam pracę. Następnie zdejmujemy warstwę ziemi na głębokość co najmniej 20 cm. Na dno sypiemy 5 centymetrową warstwę płukanego piasku. Będzie ona odprowadzać nadmiar wody. Wydobytą ziemię mieszamy ze specjalnym podłożem do trawników. Następnie wysypujemy mieszankę do przygotowanego dołu i ubijamy walcem.

murawa 5murawa 6

Jakie wybrać nasiona?

Koszt nasion to zaledwie 5% nakładów ponoszonych na założenie trawnika. Natomiast wybór odpowiedniej mieszanki to co najmniej 50% sukcesu. Przy częstym użytkowaniu trawy mają niewiele czasu na regeneracje. Dlatego trzeba wybrać mieszankę traw wytrzymałych na wydeptywanie. Trawy wchodzące w jej skład cechują się szybkim tempem wzrostu, dużymi zdolnościami regeneracyjnymi oraz tworzą zwartą i mocną darń. W skład mieszanki wchodzą głównie odmiany życicy trwałej, kostrzewy czerwonej, z niewielkim udziałem wiechliny łąkowej lub kostrzewy trzcinowatej.

murawa 7

Pierwsze trawy wzejdą już po siedmiu dniach, a całość będzie gotowa do użytkowania po dwóch, trzech tygodniach. Tak przygotowana murawa na pewno wytrzyma domowe treningi przyszłych gwiazd piłkarskich. Po inne porady zapraszam do poradnika „Niech żyje ogród!”. Można go znaleźć mojej na stronie na Facebooku Lubię ogród – Ogrodnik Tomek oraz na stronie Ziemovit – Niech żyje ogród! Znajdziecie tam inne filmiki z poradami dotyczącymi trawnika i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *