Jak przycinać winorośl? Jak pozbyć się mączniaka? – 9. film z nowego sezonu serii „Niech żyje ogród”

Początek lata to czas, w którym trzeba przyciąć winogrona. Bez tego zabiegu winorośl obrodziłaby mnóstwem małych gron, a nam przecież zależy na dużych, dorodnych owocach. Jak zabrać się do przycinania winorośli? O tym już teraz w poradniku „Niech żyje ogród”.

Jak przycinać winogrona?

Winorośl tniemy w okresie bezlistnym, tak aby w sezonie miała one dwie, maksymalnie trzy stare, wieloletnie łozy (stare pędy). Z nich wyrastają pędy jednoroczne zwane latoroślami. Teraz musimy wybrać, który z młodych pędów w przyszłym roku stworzy nam łozę. Oprócz niego zostawiamy jeszcze jeden rezerwowy, gdyby główny pęd przemarzł. Pozostałe latorośle wyłamujemy. Przy liściach pojawiają się jeszcze boczne pędy zwane pasierbami, które także trzeba usunąć. Następnie przyglądamy się kwiatostanom z których powstaną smaczne grona. Na pędzie pozostawiamy dwa lub trzy, a najsłabsze wyłamujemy. Teraz cała energia krzewu zostanie ukierunkowana na  pozostawione grona.

Kiedy pryskać winogrona?

Drugim ważnym zabiegiem o tej porze roku jest profilaktyczny oprysk przeciw chorobom grzybowym. Tu największym zagrożeniem jest mączniak – choroba, która rozwija się nawet w trakcie suchej pogody. Porażone mączniakiem owoce nie nadają się do dalszego przerobu, a choroba mocno osłabia całą roślinę. Do jej zwalczania stosuje się preparaty oparte na siarce. Przygotowuje się roztwór w opryskiwaczu i pokrywa się nim dokładnie cały krzew winorośli. Ze względu na liczne źródła infekcji w ogrodzie zabiegi należy powtarzać. Mączniak zaraża także róże, pomidory i truskawki. Dlatego warto od razu wykonać zabieg na tych roślinach.

Nie zniechęcajcie się, jeżeli nie wszystko uda się z winoroślą. To naprawdę trudna sztuka i wymaga dużego doświadczenia. Po inne porady zapraszam do poradnika „Niech żyje ogród!”. Można go znaleźć mojej na stronie na Facebooku Lubię ogród – Ogrodnik Tomek oraz na stronie Ziemovit – Niech żyje ogród! Znajdziecie tam inne filmiki z poradami dotyczącymi trawnika i nie tylko. Ja bardzo Wam polecam ten o pikowaniu pomidorów, z którego dowiecie się m.in. kiedy pikować pomidory, jak to robić, jak wybrać odpowiednie podłoże do pikowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *