Kiedy i jak przycinamy borówkę amerykańską?

Przycinanie borówki amerykańskiej (borówki wysokiej) jest konieczne do obfitego owocowania. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, aby wiosenne cięcie krzewów owocowych było przeprowadzone prawidłowo. Kiedy i jak przycinać borówkę? Postaram się odpowiedzieć Wam na to pytanie.

Zdjęcie: Pixaby (licencja do użytku komercyjnego)
Zdjęcie: Pixaby (licencja do użytku komercyjnego)

Jak przycinać?

Przycinanie borówki to konieczny zabieg, bez którego krzew będzie owocował mało obficie. Przez pierwsze 3 lata od posadzenia przycinamy jedynie pędy wymarzłe zimą lub zainfekowane. Po tym czasie możemy wykonać cięcie mające na celu prześwietlenie rośliny. Najwięcej owoców znajduje się na pędach 3 letnich, dlatego należy wyciąć wszystkie starsze. Robię tak u rodziców w ogrodzie, a także u klientów i zawsze cieszą się obfitymi plonami. Zostawiamy jedynie kilka (ok. 8) najsilniejszych pędów rosnących ku górze. Wycinamy pędy rosnące do środka, które za bardzo zagęszczają krzew, oraz pędy rosnące na boki i pochylające się ku ziemi.

Kiedy przycinać?

Borówkę amerykańską należy przycinać wczesną wiosną.  Pamiętacie, aby zdążyć zanim zaczną nabrzmiewać pąki. Jeśli nie zdążycie lepiej już nie brać się za sekator. Niektórzy przycinają krzew już pod koniec zimy, ale moim zdaniem nie ma się co spieszyć. Wiosną jest lepsza pogoda i praca jest wtedy przyjemniejsza, a poza tym przy okazji można wyciąć zmarznięte zimą pędy, które wczesną wiosną są lepiej widoczne.

Odmładzanie

Co kilkanaście lat należy odmłodzić borówki. W tym celu pod koniec zimy należy ściąć wszystkie pędy tuż przy ziemi. Wiosną wyrośnie mnóstwo nowych. Wtedy trzeba powtórzyć cięcie zostawiając jedynie 6-8 najsilniejszych pędów.

Usuwanie chorych pędów

Wspomniałem, że należy wycinać pędy zainfekowane. Co to znaczy? To, że koniecznie usuwamy te części rośliny, które zaatakowała choroba grzybowa. Najczęściej choroba postępuje od góry pędu, dlatego po zaobserwowaniu wycinamy zaatakowaną część kilka centymetrów poniżej choroby. Jeśli zauważymy objawy choroby na całym pędzie to wycinamy go w całości. Koniecznie należy spalić wycięte części roślin, aby choroba nie przedostała się na inne rośliny.

Polecam wszystkim sadzenie borówek amerykańskich w swoich ogrodach. Ich uprawa wcale nie jest trudna i z pewnością każdy sobie z nią poradzi.Więcej o uprawie i pielęgnacji borówki amerykańskiej: Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej

  

One thought on “Kiedy i jak przycinamy borówkę amerykańską?

  • 16 marca at 15:48
    Permalink

    O dobrze wiedzieć! wraz z pierwszym dniem wiosny idę podciąć moją borówkę. Mam nadzieję na obfite plony tego lata ! 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *