Ogród botaniczny w Barcelonie – podróże ogrodnika Tomka cz. I – El Jardí Botànic de Barcelona

Ogród botaniczny w Barcelonie (JBB – Jardi Botànic de Barcelona) to jeden z ogrodów Europy, który musi zobaczyć każdy pasjonat ogrodnictwa. Nasza ubiegłoroczna wycieczka do stolicy Katalonii nie mogła odbyć się bez wizyty w tym niezwykłym połączeniu różnorodności botanicznej tamtego rejonu oraz odważnej architektury krajobrazu z ukochaną przeze mnie stalą corten w roli głównej.

Barcelona Botanic Garden 09

Barcelona Botanic Garden 04

Barcelona to cudowne miasto, do którego z pewnością wybiorę się jeszcze nie raz. Urzekła mnie wspaniała atmosfera, piękne widoki i masa atrakcji. Z wycieczki do stolicy Katalonii będzie na pewno zadowolony każdy ogrodnik, gdyż można tu zobaczyć mnóstwo parków, ogrodów i skwerów. Jednak najważniejszym punktem dla miłośników zieleni będzie z pewnością Ogród Botaniczny.

Ogród Botaniczny w Barcelonie (JBB – Jardi Botànic de Barcelona) to punkt na trasie zwiedzania, który musi zobaczyć każdy pasjonat ogrodnictwa.

Informacje praktyczne (jak trafić, ceny, godziny otwarcia)

Barceloński ogród botaniczny położony jest na wzgórzu Montjuïc (Żydowskie Wzgórze). Jest to wzgórze tuż przy brzegu morza, które widać z całej Barcelony. Znajduje się na nim również wiele innych atrakcji, także ogrodów, więc polecam przeznaczyć sobie pół dnia na spędzenie tam czasu. My Barcelonę zwiedziliśmy pieszo, gdyż tak najwięcej się widzi, dlatego polecam dojechać do stacji metra Plaça Espanya i udać się na kilkukilometrowy spacer po wzgórzu. Można również podjechać od metra autobusami 13 i 150, a następnie przejść ok 7 minut pieszo. Dla zmotoryzowanych przed wejściem jest duży, bezpłatny parking.

Do JBB wybraliśmy się w niedzielę, a właśnie tego dnia wiele atrakcji w Barcelonie jest bezpłatnych. JBB jest bezpłatny w pierwszą niedzielę każdego miesiąca przez cały dzień i w pozostałe niedziele od 15:00. W inne dni cena biletu to 3,50 €. Są też bilety łączone z innymi atrakcjami. Najlepiej go oglądać jesienią, bo wtedy jest zielony. Latem nie wygląda zbyt okazale, ze względu na suszę

Ogród otwarty jest przez cały rok. Od kwietnia do września w godzinach 10:30 – 19:00, a od października do marca od 10:00 do 17:00. 

Barcelona Botanic Garden 32

Barcelona Botanic Garden 31

Barcelona Botanic Garden 03

Historia

Pomysł przekształcenia nieużytkowanego dotąd wzgórza Montjuïc w ogromny park powstał przy okazji międzynarodowej wystawy EXPO w 1929 roku. Od tego czasu zaczęto sprowadzać coraz to nowe gatunki roślin i urządzać ogród, aby wreszcie go otworzyć w 1941 roku.

Budowa obiektów olimpijskich na igrzyska w 1992 roku poważnie uszkodziła ogród. został on zamknięty w 1986 roku i ponownie otwarty po wielkiej przebudowie w 2003 roku.

Barcelona Botanic Garden 29

Barcelona Botanic Garden 14

Barcelona Botanic Garden 02

Barcelona Botanic Garden 01

Barcelona Botanic Garden 27

Barcelona Botanic Garden 23

Podział na strefy

Ogród botaniczny jest podzielony na pięć stref, w których rosną rośliny radzące sobie w klimacie śródziemnomorskim. Jego ideą jest pokazanie podobieństw roślin z całego świata. Pracownicy stale powiększają kolekcję eksperymentując i sprawdzając, czy dany gatunek poradzi sobie w tutejszym klimacie. Jedne rośliny przechodzą tę próbę pomyślnie i zostają w ogrodzie, a inne znikają. Obecnie w ogrodzie rośnie prawie 2000 gatunków roślin. Strefy, o których wspomniałem to kalifornijska, chilijska, południowo-afrykańska, australijska i oczywiście śródziemnomorska. 

Ogród zwiedza się spacerując po labiryncie ścieżek. Są tu główne trasy, ale jest też mnóstw wąskich, krętych alejek. Trzeba się nachodzić, żeby zobaczyć wszystko. Dzięki temu można poczuć się jak odkrywca.

Latem ogród jest bardzo suchy. Tylko największe drzewa są piękne i zielone. Większość roślin wygląda jakby uschły zupełnie, a wiele zrzuca liście aby ograniczyć straty wody. Najpiękniej wyglądają po jesiennych deszczach. Wtedy przyroda w ogrodzie budzi się do życia, jest zielono, wyrastają kwiaty cebulowe.

Barcelona Botanic Garden 21

Barcelona Botanic Garden 20

Barcelona Botanic Garden 05

Architektura

Ogród został bardzo ciekawie zaprojektowany. Położony jest na zboczu, dlatego przypomina amfiteatr. Dominują tu dwa materiały: beton i stal corten. Nawet duży budynek, w którym znajdują się laboratoria został ozdobiony elewacją z cortenu. W ogrodzie znajdują się najładniejsze kosze na śmieci jakie widziałem. Wykonane są ze stali nierdzewnej i mają piękny kształt. odpocząć można na ławkach z surowego drewna lub na krzesłach ze stali nierdzewnej. W JBB znalazłem też hotel dla owadów. Ten temat jest mi bliski z powodu udziału w akcji Greenpeace’u kilka lat temu. Z ogrodu wychodzimy przez drewniany most na dużym stawie.

Barcelona Botanic Garden 26

Barcelona Botanic Garden 25

Barcelona Botanic Garden 22

Barcelona Botanic Garden 13

Najciekawsze rośliny

Eukaliptusy, palmy, piękne sosny, akacje, banksje z kwiatami przypominającymi szczotkę do butelek, greville. Duże wrażenie zrobił na mnie figowiec Ficus rubiginosaktóry wypuszcza z gałęzi korzenie zwisające aż do ziemi. Z kolei Encephalartos jest uważany za żywą skamieniałość. Już 200 mln lat temu w okresie jurajskim był podstawą diety roślinożernych dinozaurów.

 

Barcelona Botanic Garden 17
Ficus rubiginosa
Barcelona Botanic Garden 10
Encephalartos
Barcelona Botanic Garden 18
Ficus rubiginosa

Barcelona Botanic Garden 07

Barcelona Botanic Garden 30

Barcelona Botanic Garden 08

Już wkrótce…

Już wkrótce kolejna część naszego nowego cyklu „Podróże ogrodnika Tomka”. Pokażemy relacje z kilku ogrodów, jakie zwiedziliśmy w ostatnich latach. A Wy jakie ogrody polecacie? Zapraszam na moją stronę na Facebooku, gdzie już wkrótce pojawią się kolejne relacje.

5 thoughts on “Ogród botaniczny w Barcelonie – podróże ogrodnika Tomka cz. I – El Jardí Botànic de Barcelona

 • 23 lutego at 11:37
  Permalink

  Fajna relacja z wyprawy. Widzę, że słońce nie do końca wam dopisało, ale pomimo tego Barcelona jest tak urocza, że co najmniej raz w życiu trzeba tam się wybrać. ja mam już zaplanowany wyjazd na sierpień tego roku, którego naprawdę nie mogę się już doczekać a wy pokazaliście mi kolejne miejsce, które muszę dopisać do listy obowiązkowych do zobaczenia, dzięki

  Reply
 • 15 marca at 21:30
  Permalink

  Super! Przypomina mi bardzo ogrody Sintry w Portugalii. Na pewno przy kolejnej wizycie w Barcelonie zajrzę:)

  Reply
 • 16 marca at 20:25
  Permalink

  Na pewno wrażenia niesamowite, klimat odczuwalny nawet na zdjęciach, mam nadzieję, że też się tam wybiorę.
  Pozdrawiam serdecznie

  Reply
 • 18 marca at 23:30
  Permalink

  hej, pamiętacie ile czasu zajęła wam wizyta w tym ogrodzie?

  Reply
  • 22 marca at 22:20
   Permalink

   Około godziny, ale spieszyliśmy się, bo zbliżała się burza.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *