MFO Park – park pnączy w Zurychu

Zwiedzając Szwajcarię nie mogłam pominąć wizyty w Zurychu. Szczególnie warto odwiedzić jest dzielnicę przemysłową Neu Oerlikon, która dzięki rewitalizacji stała się jedną z najbardziej tętniących życiem dzielnic miasta. Jeśli do tej pory park kojarzył się wam  tylko z drzewami, czas to zmienić. Poznajcie park pnączy – MFO Park!

Autorką tekstu jest Agata Gruszecka, architekt krajobrazu, pracownia OgrodnikTomek.pl

MFO Park jest częścią ogromnej przebudowy jednej z najbardziej uprzemysłowionej części miasta – Neu Oerlikon. Rewitalizacja ta polegała na stworzeniu kilku parków, które charakteryzowały się zupełnie odmiennym stylem architektonicznym. Dzięki temu, powstałe tereny zielone, nadały dzielnicy bardziej światowego charakteru i przyczyniły się do wzrostu atrakcyjności miejsca.

dsc_2079-001

Miejsce na którym znajduje się obecnie MFO Park, służyło pierwotnie jako składowisko odpadów odlewniczych słynnej Machinefabrik Oerlikon (MFO). Na podupadłych zabudowaniach fabrycznych architekci z Burckhardt + Partner AG i architekci krajobrazu z Raderschall AG stworzyli nową wizję parku, w którym główną rolę odgrywają pnącza. Prace prowadzone były w latach: 2001 – 2002. Stworzenie stalowej konstrukcji o długości 100, szerokości 34 i wysokości 18 metrów wymaga czasu jak również nakładów finansowych. W tym przypadku budżet wyniósł 7 milionów franków szwajcarskich, czym projekt zyskał miano najdroższej pergoli na świecie. Nie tylko na mnie zrobił ogromne wrażenie. Został również doceniony m. in. :

  • 2010: European Garden Heritage Network, otrzymując  European Garden Award w kategorii „Most Innovative Contemporary Park or Garden”
  • 2006: Nagroda za dobrą architektuę od Miasta Zurych
  • 2004: MAX on top Vienna, wolna przestrzeń  02, II miejsce
  • 2004: Nagrodę Play & Leisure, Friedrichshafen
  • 2003: Nagrodę BDLA (Association of German Landscape Architects)

mfo1mfo

Cały park podzielony jest na dwie, przenikające się  strefy – plac i ogród. Strefa placu zdominowana jest przez stalowe elementy architektoniczne, które dzięki swojej konstukcji pełnią rolę spektakularnego tła dla znajdujących się tam pnączy. Cała konstrukcja jest wielopoziomowa. Nad placem o długości 98 metrów, zostały umieszczone między innymi balkony, punkty widokowe oraz taras – solarium, z których nie tylko roztacza się wspaniały widok na Zurych, ale również  dzięki swojej ażurowej konstukcji dają pełny widok na otwartą przestrzeń poniżej. Na najniższym poziomie znajdują się ławki, małe zbiorniki wodne, oraz najważniejsze metalowe kolumny dla roślin pnących.

www.landezine.com

Według projektu zostało posadzonych 104 taksonów różnych pnączy m.in.:

Aristolochia macrophylla
Campsis radicans ‚Yellow Trumpet’
Celastrus orbiculatus
Clematis alpina
Hydrangea anomala ssp. Petiolaris
Jasminum nudiflorum
Lonicera x tellmanniana
Parthenocissus quinquefolia
Polygonum baldschuanicum
Rosa
Vitis aestivalis
Vitis coignetiae
Wisteria sinensismfo2

Tak duża różnorodność pnączy daje gwarancję na coroczne zazielenianie się obiektu. Nawet w przypadku przemarznięcia, bądź wpływu innych czynników na dany gatunek, jego brak będzie praktycznie niezauważalny. Jest to dobra praktyka, którą rodzimi projektanci powinni wcielać. Tak bujnie porośnięta konstrukcja cieszy oko przez cały rok. Od momentu pojawienia się pierwszych listków wiosną, aż do cudownie przebarwiających się liści jesienią.

mfo3

Ja swoją podróż po szwajcarskim MFO Parku odbyłam w marcu, gdzie dopiero rośliny budziły się do życia, ale już wiem na pewno, że chcę tam wrócić. Tym czasem poznajcie inne miejsca warte uwagi.

Agata Gruszecka – architekt krajobrazu, pracownia OgrodnikTomek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *