Nowy katalog roślin 2016 polecany przez Związek Szkółkarzy Polskich

Nowy „Katalog roślin – drzewa, krzewy, byliny” polecany przez Związek Szkółkarzy Polskich, który miał premierę w 2016 roku od kilku miesięcy znajduje się w mojej domowej biblioteczce. Używałem go już wielokrotnie, dlatego przyszła pora na recenzję.

Katalog roślin

Od premiery nowego katalogu roślin polecanego przez Związek Szkółkarzy Polskich minęło już trochę czasu. Chciałem jednak go dobrze przetestować, żeby mieć pewność swojej opinii. W końcu co to za recenzja, która jest pisana w pierwszym tygodniu premiery? Autor najpopularniejszego bloga ogrodniczego w Polsce nie może sobie na to pozwolić. Katalog po raz pierwszy został zaprezentowany na wystawie Zieleń to Życie. Od tego czasu mieliśmy kilka zleceń, podczas których go wykorzystaliśmy m.in. projektując zieleń na dużym osiedlu na Mokotowie. Ponad 6 tys roślin, budżet ponad 200 tys. zł., więc nie mogło być mowy o jakimkolwiek błędzie. Projektujemy, realizujemy i pielęgnujemy zieleń na ogromnych inwestycjach, a także u klientów prywatnych, którzy są bardzo wymagający, dlatego do pracy używamy tylko narzędzi z najwyższej półki, a taki jest właśnie nowy Katalog roślin. Z jego pomocą wybraliśmy takie rośliny:

 • sesleria błękitna – Sesleria caerulea
 • żurawka – Heuchera ‚Marmalade’
 • rozplenica japońska – Pennisetum alopecuroides
 • berberys – Berberis thunbergii ‚Atropurpurea Nana’
 • trzmielina – Euonymus fortunei ‚Emerald Gaiety’
 • trzcinnik ostrokwiatowy – Calamagrostis x acutiflora ‚Karl Foerster’
 • krwawnik pospolity – Achillea millefolium
 • dereń biały – Cornus alba ‚Sibirica Veriegata’
 • winobluszcz pięciolistkowy – Parthenocissus quinquefolia
 • bluszcz pospolity- Hedera helix
 • klon czerwony – Acer rubrum ‚Red sSunset’
 • klon tatarski – Acer tataricum ‚Ginanala’
 • sosna górska – Pinus mugo

Osiedle na Mokotowie

Na osiedlu zaprojektowano trójkątne rabaty wykończone betonem architektonicznym, którego nie chcieliśmy zasłonić, dlatego rośliny nie mogły być wysokie. Przy wyborze bardzo pomocne były piktogramy znajdujące się w nowym Katalogu roślin. Przedstawiają one docelową wielkość rośliny wraz z postacią dorosłej osoby, dziecka, zwierzęcia, czy ścianą budynku dla odniesienia. Przy każdej roślinie znajduje się krótki opis, w którym znajdziemy informacje dotyczące wyglądu rośliny, pokroju, cech charakterystycznych o różnych porach roku, pory kwitnienia, czy też tolerancji na niską temperaturę. 

Katalog rośłin

img_1996

img_1995    Katalog roślin

Rośliny w nowym katalogu podzielono na grupy: drzewa i krzewy iglaste, drzewa liściaste, krzewy liściaste, rośliny tarasowe, rośliny wrzosowate, pnącza, róże, byliny, trawy i paprocie, rośliny sadownicze oraz rośliny ozdobne o jadalnych owocach. Na końcu znalazł się też rozdział dotyczący zwalczania popularnych szkodników i chorób wraz ze zdjęciami i poradami dotyczącymi zwalczania.

To co mi najbardziej się spodobało to zestawienia tabelaryczne znajdujące się na końcu katalogu. Są one bardzo pomocne z punktu widzenia blogera podczas pisania nowych artykułów. Rośliny do warunków miejskich, rośliny przyjazne dla zwierząt, rośliny nad wodę, rośliny atrakcyjne jesienią – to tylko niektóre zestawienia, które dodatkowo są podzielone na grupy roślin. Dzięki temu łatwiej napisać o bylinach przyjaznym zwierzętom, czy też roślinach iglastych do warunków miejskich.

W katalogu znajdziemy również wiele inspiracji oraz praktycznych porad dotyczących projektowania ogrodu, sadzenia roślin oraz ich pielęgnacji.

Katalog roślin

Katalog roślin    Katalog roślin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *