Pielęgnacja ogrodu latem. #5 film z serii „Niech żyje ogród!”

Lato to pora roku, w której nie ma aż tak dużo pracy jak wiosną, czy jesienią. Nie wolno jednak zostawić ogrodu bez opieki. Przez cały czas należy go pielęgnować wykonując odpowiednie zabiegi. Podlewanie, koszenie, nawożenie – to tylko niektóre z niezbędnych czynności jakie latem trzeba przeprowadzać  ogrodzie. Zobaczcie o czym nie wolno zapomnieć.

Podlewanie

Przede wszystkim nie możemy zapomnieć o nawadnianiu. Rośliny najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy słońce nie operuje tak mocno jak w ciągu dnia. Straty wody są wtedy najmniejsze, ponieważ gleba nie paruje tak mocno. Podlewanie podczas słonecznej pogody jest dodatkowo niebezpieczne dla roślin, gdyż krople wody na liściach działają jak soczewki i mogą poparzyć roślinę. Dotyczy to zarówno roślin na rabatach, balkonowych oraz trawników. Nie wolno także podlewać roślin wieczorem. Nie zdążą one obeschnąć i będą mokre całą noc, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

Koszenie trawników

Dobrze zadbany trawnik należy kosić co 5-7 dni. Częste ścinanie trawy sprzyja jej krzewieniu i zagęszczaniu. Nie należy ścinać więcej niż 1/3 wysokości trawy. Gdy trawa jest bardzo długa, warto skosić ją stopniowo w odstępie jednego dnia.

Koszenie trawników

Opryski przeciw chorobom grzybowym

Lato to pora, w której choroby grzybowe najczęściej atakują nasze rośliny. Bardzo ważne jest to, aby w porę zauważyć intruza i jak najszybciej przystąpić do jego zwalczania. Najczęściej występującą w ogrodach chorobą jest mączniak prawdziwy, objawiający się białym nalotem na liściach. Atakuje m.n. róże, winorośle i jabłonie. Warto wykonać oprysk tych roślin środkiem Siarkol, który zapobiega występowaniu mączniaka, przeciwdziała osłabieniu roślin i poprawia ich walory estetyczne.

Opryski przeciw szkodnikom

Rośliny są również atakowane przez przeróżne szkodliwe owady. Mączlik szklarniowy, mszyce, miseczniki, tarczniki, wełnowce i wciornastki to latem najczęściej spotykane w ogrodzie szkodniki. Do ich zwalczania najlepiej wybierać środki, które oprócz tego że działają powierzchniowo niszcząc od razu szkodnika, dodatkowo krążą w sokach rośliny niszcząc nawet te owady, które nie zostały bezpośrednio opryskane. Takim środkiem jest Abdico marki Ziemovit.

Opryski

Usuwanie przekwitłych kwiatów

Regularnie usuwamy wszystkie przekwitnięte kwiaty roślin ozdobnych. Nie chcemy, aby roślina całą energię zużywała do wyprodukowania owoców. Obrywanie kwiatów roślin balkonowych spowoduje ich bujniejsze i nieprzerwane kwitnienie.

Usuwanie chwastów

Już od wczesnej wiosny w naszych ogrodach pojawiają się chwasty, których latem jest najwięcej. Na rabatach roślinnych należy usuwać je ręcznie. Możemy wspomóc się chwastownikiem, którym skuteczniej wyrwiemy chwast razem ze wszystkimi korzeniami. Na trawnikach warto wykonać oprysk środkiem na rośliny dwuliścienne Chwastox Trio Ziemovit, który spowoduje że pozbędziemy się chwastów. Środek jest pobierany przez liście chwastów powodując ich deformację, zahamowanie wzrostu, a następnie zamieranie. Stosujemy go na niezbyt wysoką trawę. Najskuteczniejszy jest oprysk 7 dni po koszeniu, a następne koszenie wykonujemy po 7 dniach od zastosowania środka.

Wszelkie opryski środkami ochrony roślin w okresie upałów wykonujemy wieczorem kiedy temperatura powietrza się obniży i promieniowanie słoneczne jest słabsze.

ziemovit5-6

Nawożenie

W okresie wegetacji rośliny potrzebują dużej ilości składników pokarmowych. Zapewnimy im je stosując nawozy wieloskładnikowe. Kwiaty balkonowe nawozimy raz w tygodniu dodając nawóz płynny do konewki podczas podlewania. Rośliny na rabatach oraz trawniki zasilamy nawozami granulowanymi, które używamy stosując się do dawki podanej na opakowaniu. Nawożenie nawozami zawierającymi azot należy zakończyć do połowy sierpnia. Później używamy tylko nawozów jesiennych.

Przycinanie

Latem należy przycinać regularnie żywopłoty i rośliny formowane. Dzięki temu zapewnimy im pożądany pokrój przez cały okres wegetacji.

ziemovit5-7

Już wkrótce kolejny poradnik!

Do zobaczenia w kolejnych odcinkach „Niech żyje ogród!”. Pojawią się one na mojej stronie na Facebooku „Lubię ogród – Ogrodnik Tomek„, jak i na stronie „Ziemovit – Niech żyje ogród!„. Zachęcam do polubienia, a nie umkną Wam kolejne odcinki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *