Osiedle na Mokotowie – nasze realizacje

Osiedle, którym się zajęliśmy jest położone w okolicach ulicy Bluszczańskiej na warszawskim Mokotowie. Wyróżnia się ono wśród okolicznych osiedli bogactwem zieleni, w której dominują byliny, a w szczególności wysokie trawy.

Osiedle powstało kilka lat temu. Niestety przez ten czas zieleń nie była prawidłowo pielęgnowana, czego efektem były duże braki w rabatach, morze chwastów i uschnięte drzewa. Inwestor zlecił nam rewitalizację zieleni, która polegała na oczyszczeniu terenu, posadzeniu ponad 1800 nowych roślin, wykorowaniu rabat, założeniu łąki kwietnej i montażu systemu automatycznego nawadniania.

Osiedle na Mokotowie

Zieleń w liczbach

  • 79 000 zł – budżet zlecenia
  • 1 200² – powierzchnia zieleni
  • 1 804 szt – ilość wszystkich roślin
  • 3 szt. – ilość posadzonych drzew
  • 232 szt. – ilość posadzonych krzewów
  • 1 548 szt. – ilość posadzonych bylin
  • 21 szt. – ilość posadzonych pnączy
  • 120 m² – powierzchnia łąki kwietnej
  • 1500 m – długość ułożonej linii kroplującej

Nasze trzy ulubione rośliny na tym osiedlu

Liliowiec – Hemerocallis ‚Stella de Oro’

Liliowiec

Liliowiec ten kwitnie latem na żółto-pomarańczowo. Pięknie wygląda w mieszankach bylinowych jako jedna z wielu roślin kwitnących na rabacie. Dobrze rośnie w każdej glebie, jest w pełni mrozoodporny i nie wymaga okrycia na zimę.

Rozchodnik okazały – Sedum spectabile ‚Brilliant’

Rozchodnik

Bylina, posiadająca ozdobne mięsiste liście. Późnym latem rozpoczyna kwitnienie obsypując się wtedy różowymi kwiatami. Jest odporny na suszę, dlatego dobrze sobie radzi w zieleni miejskiej, gdzie nie zawsze dba się o stałą wilgotność podłoża.

Miskant chiński – Miscanthus sinensis ‚Goliath’

Miskant

Wysoka trawa o ozdobnych kwiatostanach. Najładniej wygląda późnym latem oraz jesienią, kiedy znajduje się w pełni kwitnienia. Warto ją ściąć dopiero wiosną, gdyż jest ozdobna również zimą. Miskanty warto sadzić w dużych grupach.

Mieszanki bylinowe

Na osiedlu zaproponowaliśmy mieszanki bylinowe. Stosujemy je często na osiedlach, gdyż wtedy rabaty wyglądają bardziej atrakcyjnie przez cały rok. W takiej mieszance jest kilka, kilkanaście gatunków roślin, które kwitną w różnych porach. Dzięki temu na rabacie zawsze coś kwitnie. Na Mokotowie rosną m.in. rozchodniki okazałe, liliowce, turzyce palmowe. To już nie pierwszy raz, kiedy sadzimy mieszanki bylinowe. Ma je również osiedle w Ząbkach.

IMG_5845

Krzewy i drzewa

Kilkaset krzewów wypełniło ubytki na rabatach, które powstały przez złą pielęgnację w poprzednich latach. Posadziliśmy m.in. berberysy, krzewuszki, pigwowce, derenie, irgi i pęcherznice kalinolistne. Do tego kilkadziesiąt ogromnych sosen górskich i kilka drzew. Wybraliśmy trzy grujeczniki japońskie, które jesienią pięknie się przebarwiają i w dodatku pachną piernikiem.

Osiedle na Mokotowie

Łąka kwietna

Na daszkach garaży założyliśmy łąki kwietne, które wniosły na osiedle powiew sielskości. Znajdują się one w trudno dostępnych miejscach, ale nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych oprócz podlewania. W mieszankach znalazł się m.in. złocień, wyka, chaber, świerzbnica, żmijowiec, cykoria, krwawnik, rumian, dziewanna, ślaz, marchew, szałwia, wiesiołek.

Łąka kwietna

Osiedle na Mokotowie

Miskanty

Miskant

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *